Chcąc szybko uwolnić się od bólu zastanawiamy się jakie badania należy wykonać w rwie kulszowej, aby uzyskać trafną diagnozę i co za tym idzie skuteczne leczenie. Jest wiele testów, które można wykonać, ale najczęściej wystarcza tylko jedno badanie – rezonans magnetyczny. W pewnych przypadkach potrzebne są jednak badania krwi lub inne badania diagnostyczne.

Rwa kulszowa – jakie badania?

Diagnostyka rwy kulszowej

Badanie rezonansem magnetycznym

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest przepuklina lub wypuklina jądra miażdżystego dysku. Nie ma lepszego badania pokazującego choroby dysków niż rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego. Rwa kulszowa może mieć całkiem inną przyczynę niż przepuklina i rezonans większość z nich również wykaże. Dlatego jeżeli ktoś miałby wykonać jedynie jedno badanie w rwie kulszowej, niech to będzie właśnie rezonans. Ten sposób wizualizacji kręgosłupa wykorzystuje pole magnetyczne, dlatego nie napromieniowuje pacjenta w przeciwieństwie do tomografii. Rezonans bardzo dokładnie pokazuje anatomię kręgosłupa i źródło bólu, dzięki czemu lekarz może precyzyjnie zaplanować skuteczne leczenie, na przykład zastrzyk nadtwardówkowy.

W systemie NFZ rezonans zleca dopiero specjalista, najczęściej neurolog. Zajmuje to wiele miesięcy, ale badanie można wykonać prywatnie w ciągu kilku dni. Pacjenci często pytają jaki rezonans wybrać, na te i inne pytania odpowiadam w osobnym artykule: “Rwa kulszowa – jaki rezonans?”.

Badanie tomografią komputerową

Tomografię komputerową kręgosłupa krzyżowo lędźwiowego wykonuje się w rwie kulszowej jeżeli istnieją przeciwwskazania do wykonania rezonansu, na przykład rozrusznik serca. Tomograf nie obrazuje dysków i korzeni nerwowych tak dobrze jak rezonans, ale wystarcza do zaplanowania skutecznego leczenia. Niestety to badanie wiąże się z pewnym napromieniowaniem.

Zdjęcie RTG kręgosłupa

Zwykłe zdjęcie kręgosłupa lędźwiowo krzyżowego jest wykonywane szybko i bezpłatnie przez lekarzy rodzinnych. Jeżeli rwę kulszową leczymy prywatnie, zdjęcie kręgosłupa można najczęściej pominąć, i od razu wykonać rezonans, chyba że lekarz podejrzewa niestabilność kręgosłupa. Wtedy wykonuje się badanie czynnościowe w zgięciu i przeproście, żeby zobaczyć, czy kręgi się nie przesuwają podczas ruchu.

Zdjęcie RTG stawu biodrowego

Ból stawu biodrowego może łudząco przypominać rwę kulszową. Dlatego u pewnych pacjentów wykonuje się zdjęcie RTG stawu biodrowego. Może je zlecić również lekarz POZ.

Badanie EMG rwy kulszowej

Elektromiografia (EMG) jest badaniem mięśni i przewodnictwa nerwów. Czasami jest pomocne w rwie kulszowej, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej zaniki mięśni i ich osłabienie lub znaczne zaburzenia czucia. EMG może zróżnicować uszkodzenie korzeni nerwowych w kręgosłupie od uszkodzenia nerwów w innych miejscach. Typowym przykładem zastosowania EMG w diagnostyce rwy kulszowej jest opadanie stopy. EMG jest w stanie stwierdzić czy przyczyną jest rwa, czy uszkodzenie nerwu strzałkowego pod kolanem.

Jakie badania krwi w rwie kulszowej?

Najczęściej w rwie nie potrzeba żadnych badań krwi. Są jednak sytuacje, w których lekarz może je zlecić.

  • OB, CRP – wykonuje się, aby wykluczyć infekcję lub uogólnione zapalenie.
  • INR, PT, APTT – te badania krwi przeprowadza się u osób przyjmujących niektóre leki przeciwzakrzepowe, czyli “rozrzedzające” krew, aby zbadać czy można u nich przeprowadzić zabieg.
  • Morfologia krwi obwodowej – kiedy chcemy dodatkowo ocenić ilość płytek krwi, które odpowiadają za krzepliwość.
Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Zobacz także: