Przepuklina kręgosłupa objawy początek

Objawy przepukliny kręgosłupa to przede wszystkim ból promieniujący do nogi lub ręki, ból kręgosłupa, skurcz mięśni oraz wykrzywienie tułowia. W tym artykule mówimy o przepuklinie jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Istnieją jeszcze wrodzone przepukliny kręgosłupa, które są zupełnie innymi schorzeniami.

Bardzo podobne objawy daje wypuklina kręgosłupa, gdyż zarówno przepuklina, jak i wypuklina międzykręgowa są schorzeniami polegającymi na deformacji dysku.

Przepuklina jądra miażdżystego dysku najczęściej powstaje w odcinku lędźwiowo – krzyżowym kręgosłupa wywołując rwę kulszową oraz w odcinku szyjnym powodując rwę ramienną.

Przyczyna powstania przepukliny może być niejasna, jednak często ból jest poprzedzony schyleniem się, szczególnie na prostych nogach lub z rotacją tułowia.

Objawy przepukliny kręgosłupa

I. Ból kręgosłupa

Pierwszym objawem przepukliny kręgosłupa jest najczęściej ból w jej okolicy. W zależności od lokalizacji uszkodzonego dysku jest to albo ból pleców na dole, czyli lumbago, albo ból szyi.

Przepuklina kręgosłupa

II. Ból promieniujący do kończyny

Następnie pojawia się ból promieniujący do kończyny. Jest to albo ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg (najczęściej do jednej nogi), lub ból barku promieniujący do ręki i łopatki.

Przepuklina kręgosłupa objawy ból nogi

III. Skurcz mięśni

W okolicy przepukliny międzykręgowej mięśnie kurczą się, przez co stają się one twarde i bolesne. Jeżeli dolegliwości trwają długo, w mięśniach wytwarzają się punkty spustowe, które są wyczuwalne jako bolesne zgrubienia lub grudki.

IV. Wykrzywienie kręgosłupa

Silny skurcz mięśni w okolicy przepukliny dysku może prowadzić do deformacji. W przypadku przepukliny kręgosłupa lędźwiowego następuje charakterystyczne wykrzywienie tułowia. Jeżeli uszkodzony jest dysk szyjny, może pojawić się kręcz szyi.

Przepuklina kręgosłupa - objawy: wykrzywienie kręgosłupa

Objawy alarmowe przy przepuklinie kręgosłupa

W rzadkich przypadkach przepuklina silna uciska na struktury nerwowe powodując ich uszkodzenie. Może to objawiać się:

  • zmniejszeniem lub utratą siły
  • zaburzeniami czucia
  • problemami w kontrolowaniu oddawania moczu i stolca

W przypadku pojawienie się objawów alarmowych należy jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Szybka interwencja lekarska daje szansę na ustąpienie tych zaburzeń.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.