Uszkodzenie chrząstki stawowej to powszechny problem, który może prowadzić do poważnych dolegliwości bólowych i ograniczeń ruchomości stawów. Chrząstka stawowa odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu płynności ruchów, amortyzacji wstrząsów i ochronie stawów przed przeciążeniami. Niestety, chrząstka nie posiada zdolności do pełnej regeneracji, co sprawia, że jej uszkodzenia mogą prowadzić do trwałych zmian degeneracyjnych. W artykule omówione…
Operacje kręgosłupa to poważne, a zarazem często wykonywane zabiegi. W większości przypadków znacznie poprawiają one komfort życia pacjentów. Zdarza się jednak, że po operacji kręgosłupa przestrzeń nadtwardówkowa nadmiernie włóknieje, czyli wytwarzają się blizny, które mogą być przyczyną dyskomfortu czy nawet bólu. Jak się je diagnozuje oraz jak przebiega leczenie? Co to są adhezje kręgosłupa? Adhezja…
Drżenie rąk jest objawem, który może budzić niepokój i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Często kojarzone z zaburzeniami neurologicznymi, może mieć różne przyczyny – od łagodnego drżenia samoistnego po poważniejsze schorzenia, takie jak choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane. W tym artykule poznasz najczęstsze przyczyny drżenia rąk, jego charakterystyczne objawy oraz dostępne metody diagnostyki i leczenia. Drżenie rąk…
Czego nie wolno robić przy rwie kulszowej to bardzo częste pytanie. Odpowiedź na nie jest indywidualna dla każdego, gdyż różne są przyczyny rwy oraz mechanizm, w którym dochodzi do ucisku nerwu. Najczęściej zaleca się unikanie pozycji, które nasilają ból. Generalnie przy rwie kulszowej nie powinno się dźwigać, schylać się lub skręcać tułowia. Poniżej szerzej opisuję…
Często słyszy się o zapaleniu nerwu kulszowego. Jednak w samym nerwie bardzo rzadko dochodzi do zmian zapalnych. Zapalenie najczęściej rozwija się jednak w kręgosłupie i dotyka korzeni nerwowych tworzących nerw kulszowy.
Opadanie stopy to stan, kiedy nie da się w pełni podnieść stopy lub dużego palca, a stopa podczas chodzenia opada powodując jej „klapanie”. Nie jest to choroba, a jedynie objaw schorzenia, które ma podłoże urazowe, mięśniowe lub neurologiczne. Taka przypadłość prowadzi do zmiany sposobu chodzenia oraz kompensacji ruchowych. Zazwyczaj problem dotyczy jednej stopy, ale zdarza…
Uszkodzenia stawów lub różnego rodzaju zwyrodnienia w ich obrębie mogą prowadzić do powstawania osteofitów. Pojawiają się one szczególnie w miejscach, które są narażone na nadmierne przeciążenie. Najczęściej występują więc w obrębie kręgosłupa. Chociaż nie jest to samodzielna jednostka chorobowa, często towarzyszy schorzeniom związanym ze stawami. Jak rozpoznać osteofity kręgosłupa, czy należy się ich obawiać oraz…
Przepuklina jądra miażdżystego kręgosłupa jest najczęstszą przyczyną rwy kulszowej. W większości przypadków objawia się ona bólem pośladka promieniującym do nogi. Wielu pacjentów pyta, czy przepuklina kręgosłupa może się wchłonąć. Otóż część przepuklin może się w mniejszym lub większym stopniu zmniejszyć bez operacji. W poniższym artykule wyjaśniam od czego zależy jej wchłanianie oraz jak ten proces…
Budowa krążka międzykręgowego, a więc słynnego ,,dysku”, nie pozwala mu wypaść. Nie oznacza to jednak, że całkowicie ogranicza jego ruch. Jego środkowa część jest nadal w stanie wysunąć się częściowo poza kręgi kręgosłupa. Jeśli tak powstała przepuklina jądra miażdżystego nie powoduje bólu – najczęściej można z nią normalnie żyć. Kiedy jednak uciska nerwy powodując dolegliwości,…
Piekący ból po zewnętrznej stronie uda jest dość częstym problemem, z którym chorzy chodzą od lekarza do lekarza, nie mogąc uzyskać trafnej diagnozy i skutecznego leczenia. Nieleczony ból odbiera radość z przeżywanych chwil. Drętwienie, mrowienie, pieczenie lub kłujący ból po zewnętrznej stronie uda, zazwyczaj spowodowany jest uciśnięciem niewielkiego nerwu. W uciśniętym nerwie z czasem dochodzi…