Silny ból głowy może mieć różne przyczyny. Pulsujący ból głowy w skroniach to częsty objaw migreny. Częste są też ból głowy z tyłu i napięciowy ból głowy. Ból może być chorobą samą w sobie lub być objawem innych schorzeń. Istnieją sytuacje, kiedy ból jest objawem groźnych schorzeń i należy wtedy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Ból głowy – przyczyny, rodzaje, leczenie

Migrena

Migrena to napadowy pulsujący ból głowy w skroniach z lewej lub prawej strony. Często pojawia się też ból oczu. Atakowi migreny towarzyszą nudności i wymioty. Każda aktywność fizyczna, na przykład chodzenie, a nawet myślenie nasila dolegliwości. Ulgę przynosi leżenie w ciemnym miejscu. Częste migreny mogą przechodzić w codzienny lub ciągły ból głowy.

Migrena – ból głowy, pulsujący ból skroni

Atak migreny może być poprzedzony przewianiem głowy i twarzy.

Migrena szyjna jest wywołana zmianami w kręgosłupie szyjnym i jej leczenie powinno uwzględniać terapię kręgosłupa.

Migrena z aurą charakteryzuje się objawami poprzedzającymi napad bólu głowy. Najczęściej są to zaburzenia widzenia w rodzaju pojawiających się w polu widzenia zygzaków.

Migrena leczenie

Leczenie migreny opiera się na specjalnie dobranych lekach, które mogą albo zapobiegać atakom lub je przerywać. Należy również unikać czynników, które wywołują ataki, na przykład nieregularnego snu, lub nagłego odstawienia picia kawy. Przy częstych migrenach skuteczną ulgę przynoszą zastrzyki z toksyny botulinowej. Zastrzyki do punktów spustowych w skroniach również często przynoszą ulgę w bólach migrenowych.

Napięciowe bóle głowy

Napięciowy ból głowy jest bardzo częsty i uciążliwy. Najczęściej jest obustronny i przypomina obręcz uciskającą czaszkę. Bóle mogą być częste i nasilać się w sytuacjach stresowych. Najczęściej nie jest to ból pulsujący. W mięśniach skroni i żuchwy często można wybadać bolesne w dotyku zgrubienia i pasma. Są to najczęściej mięśniowo powięziowe punkty spustowe. Często można je również znaleźć w okolicy karku, górnych pleców i łopatek.

Bóle głowy – przyczyny, napięciowy ból głowy

Jak leczyć napięciowe bóle głowy?

Leczenie napięciowego bólu głowy polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, unikaniu stresu oraz prowadzenie regularnego trybu życia. Jeżeli to nie działa, w moim gabinecie wykonuję zastrzyki do punktów spustowych twarzy, głowy i szyi. Dzięki temu mięśnie się rozluźniają, wypłukane zostają nagromadzone tam metabolity i zneutralizowana zostaje kwasica. Po zastrzykach bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, w czym mogą pomóc specjalne ćwiczenia.

Ból głowy z tyłu

Ból głowy z tyłu, z lewej lub prawej strony, lub obustronny ból karku i tyłu szyi jest coraz częstszy. Ma on związek z pochylaniem głowy do przodu podczas używania smartfonów oraz nieprawidłowej postawie przed komputerem, szczególnie przy pracy z laptopem. Ból głowy z tyłu jest często szyjnopochodny, czyli jego przyczyną są zmiany w stawach lub dyskach kręgosłupa szyjnego. Ból ten może promieniować do przodu w okolicę czoła i oka. Mogą mu towarzyszyć zawroty i mdłości oraz szum w uszach.

Ból z tyłu głowy – przyczyny i leczenie bólów głowy

Ból z tyłu głowy – leczenie

Leczenie bólu z tyłu głowy musi być nakierowane na przyczynę. Czasami aby usunąć objawy wystarczy poprawić postawę. W innych przypadkach trzeba wykonać blokadę nerwu podpotylicznego lub stawów kręgosłupa szyjnego.

 

Andrzej Kroszczyński
Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Physical Medicine and Rehabilitation - tytuł uzyskany w USA

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.