Czy można wyleczyć przepuklinę kręgosłupa bez operacji? Skuteczne bezoperacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa opiera się na nowoczesnych blokadach oraz ćwiczeniach na rwę kulszową udową i barkową. W zdecydowanej większości przypadków takie leczenie pozwala zmniejszyć zarówno dolegliwości, jak i przepuklinę. Jest to leczenie szybkie, bezpieczne i co najważniejsze skuteczne.
Przepuklina kręgosłupa leczenie bezoperacyjne

Co to jest przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa polega na wyciśnięciu znajdujące się wewnątrz dysku jądra miażdżystego przez rozerwany pierścień włóknisty. W większości przypadków przepuklina przemieszcza się się do kanału kręgowego, gdzie może wywierać ucisk na worek oponowy oraz korzenie nerwowe. Często powoduje to promieniujący ból, a czasem może być źródłem groźnych objawów neurologicznych.

Przepuklina kręgosłupa – synonimy

Przepuklina kręgosłupa (ang. spinal disc herniation) określana jest również jako:

 • wypadnięty dysk
 • przepuklina dysku
 • przepuklina jądra miażdżystego – PJM
 • przepuklina krążka międzykręgowego
 • przepuchlina (nazwa potoczna i nieprawidłowa)

Przepuklina kręgosłupa – objawy

Czy przepuklina boli? Przepuklina kręgosłupa może powodować ból kręgosłupa, ale przede wszystkim jest źródłem rwącego bólu promieniującego do nogi lub ręki. Dzieje się tak poprzez drażnienie, zapalenie i ucisk nerwów wywołane przez “wypadnięte” jądro miażdżyste. Masywna przepuklina oprócz bólu może powodować groźne objawy neurologiczne takie jak:

 • osłabienie mięśni, czyli niedowład lub paraliż
 • osłabienie czucia, zwane też drętwieniem
 • problemy z kontrolowaniem oddawania moczu i stolca

Jeżeli pojawiają się takie objawy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdyż w najcięższych przypadkach trudno jest uzyskać poprawę bez operacji.

Objawy przepukliny kręgosłupa zależą nie tylko od jej wielkości, ale również od jej umiejscowienia w kręgosłupie.

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego – objawy

Przepuklina jądra miażdżystego w kręgosłupie lędźwiowym powoduje silny ból promieniujący do nogi. W zależności od poziomu dyskopatii  ból ten nazywa się rwą kulszową lub rwą udową.

Przepuklina kręgosłupa szyjnego – objawy

Przepuklina jądra miażdżystego w kręgosłupie szyjnym jest źródłem bólu promieniującego do barku, ramienia, przedramienia i ręki. Dolegliwości mogą też być odczuwane jako ból w okolicach łopatki. Te objawy przepukliny nazywamy rwą barkową lub ramienną.

Przepuklina kręgosłupa piersiowego – objawy

Przepuklina na kręgosłupie piersiowym może powodować ból pleców lub opasujący ból od pleców, aż do klatki piersiowej i brzucha. Czasem objawy przypominają choroby serca lub kamicę pęcherzyka żółciowego.

Przepuklina kręgosłupa – leczenie bezoperacyjne

Jak wyleczyć przepuklinę kręgosłupa bez operacji?

Bezoperacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa jest możliwe i w ogromnej większości przypadków uśmierza ból rwy kulszowej  oraz przyśpiesza wchłanianie wypadniętego dysku. Najczęściej przepuklina krążka międzykręgowego może się wchłonąć, jeżeli zachowane jest dobre ukrwienie. Przykładem jest poniższy wynik badania rezonansu magnetycznego, na którym przepuklina prawie całkowicie zniknęła.
Czy można wyleczyć przepuklinę kręgosłupa bez operacji?

Nowoczesne blokady kręgosłupa

W przypadkach dużych przepuklin lub umiejscowionych w bardzo ciasnych miejscach zostają zaciśnięte naczynia krwionośne i organizm ma problem z wchłonięciem przepukliny, szczególnie, gdy stan zapalny powoduje obrzęk i dodatkowy ucisk. W takich wypadkach z pomocą przychodzi precyzyjna, nowoczesna blokada kręgosłupa, która pod kontrolą RTG dociera do miejsca ucisku, wypłukuje substancje zapalne oraz bezpośrednio podaje leki przeciwzapalne oraz substancje odżywiające oraz regenerujące uciśnięte nerwy, czyli glukozę i witaminy z grupy B. Taki bezoperacyjny zabieg nazywa się zastrzykiem nadtwardówkowym. U większości pacjentów pozwala on szybko uśmierzyć ból oraz zmniejszyć przepuklinę.

Bezoperacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa – ćwiczenia

Dzięki specjalnym ćwiczeniom na przepuklinę kręgosłupa często możliwe jest zmniejszenie ucisku na nerw, polepszenie ukrwienia oraz jej bezoperacyjne zmniejszenie. Różne są postacie dyskopatii i każdy człowiek ma trochę inną budowę kręgosłupa. W związku z tym nie ma ćwiczeń, które sprawdzałyby się u wszystkich. Ćwiczenia McKenziego na rwę kulszową, które są szeroko stosowane, powinny być indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta. Leczenie wszystkich poprzez przeprosty kręgosłupa może niektórym zaszkodzić i znacznie pogorszyć ich objawy.

Ćwiczenia aerobowe i bezoperacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa

Aby wyleczyć przepuklinę kręgosłupa bez operacji należy zwiększyć krążenie krwi. Możemy to osiągnąć poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia aerobowe. Nie powinny być one ciężkie i męczące, gdyż nadmierny wysiłek może spowodować pogorszenie. Ważne, aby ćwiczenia były systematyczne.

Poprawa postawy ciała

Ważną częścią bezoperacyjnego leczenia przepukliny kręgosłupa jest poprawa postawy ciała. Często nawet niewielka poprawa sylwetki daje znaczną ulgę w bólu, gdyż powoduje zmniejszenie  ucisku na korzenie nerwowe i polepszenie ich ukrwienia.

Leczenie przepukliny kręgosłupa bez operacji

Zmniejszenie masy ciała

Im mniejszy ciężar dźwigany jest przez kręgosłup tym mniejsza jest siła wypychająca jądro miażdżyste na zewnątrz. W przypadku nadwagi należy więc zgubić zbędne kilogramy, aby łatwiej wyleczyć przepuklinę bez operacji. Schudnięcie nie tylko przyśpieszy leczenie rwy, ale pomoże uniknąć pojawienia się kolejnych przepuklin w przyszłości.

Prawidłowa technika schylania się

Przyczyną przepukliny często jest dźwiganie ciężaru w pochyleniu z rotacją tułowia. Należy więc bezwzględnie unikać  tego typu ruchów, aby zapobiec nawrotom. Aby uniknąć operacji należy wpoić sobie prawidłowe techniki schylania się, podnoszenia przedmiotów oraz dźwigania.

Poprawa ergonomii pracy

Jeżeli spędzamy długie godziny siedząc musimy zrobić wszystko, aby jak najmniej odbiło się to na kręgosłupie. Należy dbać o prawidłową postawę podczas siedzenia, oraz robić sobie przerwy i zmieniać pozycję, w której siedzimy. Dzięki temu zmienia się nacisk na dyski, a kręgosłup ma szansę odpocząć.

Przepuklina kręgosłupa – operacja

Nie zawsze można wyleczyć przepuklinę bez operacji. Na szczęście operacja przepukliny kręgosłupa to ostateczność i jest stosowana jedynie w najcięższych przypadkach. Bardzo duże zmiany, silnie uszkadzające na struktury nerwowe często muszą być operowane, jeżeli pojawiają się groźne objawy neurologiczne. W innych przypadkach operacja jest opcjonalna. Cena bezoperacyjnego leczenia przepukliny przy użyciu zastrzyku nadtwardówkowego jest ponad 10 razy mniejsza od ceny operacji kręgosłupa i ma znacznie mniejsze ryzyko powikłań.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Bibliografia

 1. Manchikanti L, Abdi S, Atluri S, Benyamin RM, Boswell MV, Buenaventura RM, et al. An update of comprehensive evidence-based guidelines for interventional techniques in chronic spinal pain. Part II: guidance and recommendations. Pain Physician. 2013;16:S49–S283.[PubMed]
 2. Tosteson AN, Skinner JS, Tosteson TD, Lurie JD, Andersson GB, Berven S, et al. The cost effectiveness of surgical versus nonoperative treatment for lumbar disc herniation over two years: evidence from the Spine Patient Outcomes Research Trial (SPORT) Spine (Phila Pa 1976) 2008;33:2108–2115. [PMC free article] [PubMed]
 3. Wong JJ, Cote P, Sutton DA, Randhawa K, Yu H, Varatharajan S, Goldgrub R, Nordin M, Gross DP, Shearer HM, Carroll LJ. Clinical practice guidelines for the noninvasive management of low back pain: A systematic review by the Ontario Protocol for Traffic Injury Management (OPTIMa) Collaboration. European Journal of Pain. 2016 Oct 1. [Google Scholar]