Jakie mogą być są skutki uboczne zastrzyku nadtwardówkowego?

Generalnie zastrzyki są bardzo dobrze tolerowane, a skutki niepożądane spotykane są bardzo rzadko. Użycie fluoroskopii do monitorowania pozycji igły znacznie zwiększa bezpieczeństwo oraz skuteczność zastrzyku.

Możliwe skutki uboczne zabiegu

  • Reakcja wazowagalna, czyli omdlenie. Stosowany stół ma możliwość ułożenia pacjenta głową w dół (pozycja Trendelenberga, co sprawia, ze omdlenie szybko ustępuje, lub w ogóle się nie pojawia. Uprzedź lekarza, jeśli zdarzały Ci się omdlenia przy zastrzykach lub innych zabiegach.
  • Przekłucie opony twardej, czyli niezamierzona punkcja lędźwiowa. Zdarza się rzadko, najczęściej nie pociąga za sobą żadnych niemiłych konsekwencji. W części przypadków przekłucia opony twardej występuje ból głowy, który najczęściej przechodzi samoistnie. Jeżeli utrzymuje się dłużej, może być skutecznie i szybko wyleczony przez zastosowanie tak zwanej łaty z krwi pacjenta w miejscu wkłucia.
  • Infekcja, występuje bardzo rzadko. Przeciwdziała jej dokładne odkażenie skóry oraz użycie jednorazowego, sterylnego sprzętu.
  • Krwawienie jest niezmiernie rzadką komplikacją. Zdarza się u osób z zaburzeniami krzepnięcia. Jeżeli krwawienie jest znaczne, może wymagać interwencji neurochirurgicznej.
  • Uszkodzenie nerwu, które zdarza się niezmiernie rzadko.

Możliwe skutki uboczne sterydów

Sterydy podane nadtwardówkowo są znacznie lepiej tolerowane od zażywanych doustnie. Niemniej u niektórych pacjentów przez kilka dni po zastrzyku, mogą pojawiać się następujące działania niepożądane:

  • Podwyższone ciśnienie tętnicze
  • Podwyższony poziom glukozy (cukru) we krwi
  • Niepokój
  • Bezsenność
  • Bóle głowy, które przemijają w ciągu 24 godzin
  • Zaczerwienienie twarzy

Możliwe reakcje alergiczne na podane leki

Reakcje alergiczne na podawane leki zdarzają się bardzo rzadko. Koniecznie poinformuj o tym lekarza, jeśli w przeszłości zdarzyły się u Ciebie reakcje alergiczne lub inne niepożądane objawy po podaniu leków. Jeżeli wystąpiły kiedyś u Ciebie reakcje alergiczne na pokarmy, szczególnie na owoce morza (krewetki), również powiedz o tym lekarzowi.

Skutki promieniowanie rentgenowskiego

W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa oraz skuteczności zabiegu stosuje się monitorowanie położenia igły za pomocą fluoroskopii, która używa promieniowania rentgenowskiego. Dzięki temu, że promieniowanie wykorzystywane jest jedynie w bardzo krótkich okresach czasu oraz używany sprzęt potrafi pracować przy małym natężeniu promieniowania, dawki pochłonięte przez pacjentów są bardzo niskie. Są one znikome w stosunku do tych otrzymanych przy tomografii komputerowej lub implantacji stentów do tętnic wieńcowych.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Physical Medicine and Rehabilitation - tytuł uzyskany w USA

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.