O mnie

Andrzej Kroszczyński - Lekarz kręgosłupa

Lek. Andrzej Kroszczyński

Andrzej Kroszczyński

Lekarz specjalista rehabilitacji medycznej, tytuł uzyskany w USA, specjalista w zakresie bólu kręgosłupa. Jako lekarz od bólu kręgosłupa zajmuję się przynoszeniem ulgi cierpiącym pacjentom. W swojej praktyce stosuję osiągnięcia nowoczesnej zachodniej medycyny. Mam też szacunek dla starożytnej mądrości i tysiącletnich doświadczeń medycyny Wschodu, z której adeptami miałem zaszczyt pracować. Przede wszystkim patrzę na cierpiącego człowieka całościowo (holistycznie). Człowiek to znacznie więcej niż zbiór narządów i tkanek, każdy pacjent jest unikalną i niepowtarzalną jednostką mającą swoje marzenia i plany, swoich bliskich i swoją niepowtarzalną drogę. Moim przywilejem jest pomaganie w usuwaniu z tej drogi kłód i cierni jakimi są ból i cierpienie.

 

 

 

 

 

 

Specjalizacja

Staż

Wybrane nagrody i wyróżnienia

 

Wybrane publikacje badań naukowych

Wybrane kursy specjalistyczne

Członkostwo w organizacjach zawodowych

Częste pytania

Skąd wzięła się decyzja, aby odbyć specjalizację w USA?

W Polsce mamy wielu inteligentnych i ciężko pracujących lekarzy, ale niestety nie dysponujemy takimi funduszami na szkolenie i leczenie jak specjaliści w Stanach. Chcąc zdobyć jak najlepszą wiedzę i umiejętności, zdecydowałem się na odbycie tam specjalizacji.

Co zadecydowało o wyborze specjalizacji z rehabilitacji medycznej?

Ta dziedzina narodziła się w USA i wciąż jest tam najbardziej zaawansowana na świecie. Duże doświadczenie oraz praktycznie nieograniczone fundusze dają fantastyczne możliwości terapeutyczne. Lekarze rehabilitacji zajmują się tam również minimalnie inwazyjnym, nieoperacyjnym leczeniem rwy kulszowej i bólu pleców. Są to zabiegi, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie i które zapragnąłem udostępnić pacjentom w Polsce. To wielka radość dla lekarza, kiedy widzi pacjenta, który po jednym zabiegu wychodzi do domu na własnych nogach, bez bólu i z uśmiechem na twarzy.

Dlaczego pan doktor zajął się badaniami naukowymi nad anatomią kręgosłupa?

Pragnąłem dogłębnie poznać organ, który zamierzałem leczyć. Poza tym podczas tych badań odkryłem wewnątrzotworowe położenie tętnicy Adamkiewicza doprowadzającej krew do rdzenia kręgowego. Odkrycie to zwiększyło bezpieczeństwo wykonywanych na świecie zabiegów. Był to także mój hołd dla odkrywcy tej tętnicy, Alberta Adamkiewicza, który również był Polakiem i którego przykład mnie zainspirował.

Co skłoniło pana doktora na podjęcie decyzji o powrocie z USA?

Na moją decyzję miały głównie wpływ obowiązki wobec mojej bliskiej rodziny w Polsce. Pragnąłem również spełnić obowiązki jakie mam wobec swojego narodu, który również uważam za moją rodzinę. Dlatego bardzo cieszyła mnie perspektywa użycia zdobytej w Ameryce wiedzy w celu niesienia pomocy cierpiącym rodakom. Jak napisał Roman Dmowski: „jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie”.