Korzonki nerwowe (zapalenie korzeni nerwowych) – definicja
Zapalenie korzonków nerwowych to dolegliwość, która dotyka przede wszystkim osoby w średnim i podeszłym wieku oraz wykonujące pracę fizyczną. Objawia się to przeważnie bólem i dyskomfortem w dolnej części kręgosłupa lędźwiowego. Jakie są objawy, przyczyny pojawiania się i sposoby leczenia?
Czym są korzonki? Korzonki to potoczna nazwa zapalenia korzonków nerwowych. Pacjenci często określają w ten sposób ból pleców zlokalizowany w okolicy lędźwiowo krzyżowej, zwany również jako lumbago.
W ścisłym i prawidłowym znaczeniu, zapalenie korzonków (właściwie korzeni) oznacza zmiany zapalne zlokalizowane w początkowej części nerwów, czyli w korzeniach rdzeniowych. Najczęściej zmiany te występują pod postacią rwy kulszowej.
Zapalenie korzonków – objawy
Najczęstszymi objawami chorych korzonków są dolegliwości bólowe zlokalizowane w dolnej części pleców oraz ból promieniujący do nogi. W ciężkich przypadkach może dojść do wystąpienia niedowładów, czyli osłabienia lub paraliżu pewnych mięśni, zaburzeń czucia lub zaburzeń w kontrolowaniu oddawania moczu i stolca.
Ból korzonków – przyczyny
Osoby najbardziej narażone na zapalenie korzonków to te wykonujące pracę fizyczną, otyłe, prowadzące siedzący tryb życia czy pracujące długo w jednej pozycji.
W praktyce najczęstszą przyczyną korzonków jest nieprawidłowe podnoszenie lub przesuwanie ciężarów, co najczęściej zdarza się podczas prac domowych, kiedy ludzie są mniej uważni, działają w pośpiechu i bez odpowiedniego przygotowania. W większości przypadków dochodzi jedynie do nadwyrężenia, nadciągnięcia lub naderwania mięśni. W cięższych przypadkach może wystąpić uszkodzenie dysku, co prowadzi do dyskopatii i rwy kulszowej. Objawy zapalenia korzonków mogą pojawić się lub nasilić także podczas różnych infekcji np. podczas grypy lub przeziębienia.
Leczenie zapalenia korzonków
Leczenie korzonków w wielu przypadkach ogranicza się do odpoczynku oraz stosowania leków przeciwbólowych. Ulgę może także przynieść rozgrzewanie lub schładzanie obolałego miejsca. W cięższych przypadkach wymagane jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, leczenie oparte na leczeniu przeciwzapalnym, fizjoterapii oraz leczeniu minimalnie inwazyjnym. Jeśli występują dodatkowe objawy, lekarz może zlecić wykonanie badań, na przykład badania rentgenowskiego (RTG), tomografii komputerowej (TK) czy rezonansu magnetycznego (MRI).
W najcięższych przypadkach, takich jak niedowład lub osłabienie siły mięśniowej nóg, brak lub ograniczone czucie w obszarze kończyny dolnej albo krocza czy zaburzenie pracy zwieraczy, wymagane może być leczenie operacyjne. Jeżeli ból występuje w szyjnym odcinku kręgosłupa, może być też konieczne usunięcie ucisku rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych.
Ból korzonków – jak sobie z nim radzić?
W przypadku silnego bólu utrudnione jest codzienne funkcjonowanie. Aby zmniejszyć dyskomfort, warto pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim pozwól sobie na odpoczynek i regenerację. Jest to pomocne zwłaszcza w sytuacjach, kiedy ból wynika z nadmiernego przeciążenia.
Jeśli dokucza Ci ból kręgosłupa lekarz może nakazać ograniczyć aktywność fizyczną. Często nie ma konieczności jej zupełnego zaniechania. W wielu przypadkach po zmniejszeniu się bólu można przejść do wykonywania ćwiczeń wzmacniających. W takiej sytuacji często polecanym sportem jest pływanie, które działa rozluźniająco i odciążająco na grzbiet. Ważne jest jednak, aby unikać ruchów wywołujących ucisk i ból.
Ból korzonków – jak mu zapobiegać?
Ból korzonków to bardzo często nawracająca dolegliwość. W niektórych przypadkach nie da się całkowicie wyeliminować przyczyn powstawania ucisku, jednak można podejmować działania zapobiegawcze. Jak zmniejszyć częstotliwość ataków rwy kulszowej?
Najczęstszą przyczyną zapalenia korzonków jest nadmierne przeciążenie kręgosłupa. Z tego względu ważne jest dbanie o odpowiednią masę ciała. Regularne ćwiczenia mogą wzmacniać mięśnie i zmniejszać ryzyko wystąpienia urazów.
Ponadto zadbaj o własną postawę ciała i postaraj się skorygować jej wady. Jeśli to możliwe, unikaj również pozycji nadmiernie obciążających kręgosłup. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób się schylasz i podnosisz ciężkie przedmioty.