Łokieć tenisisty gdzie boli

Ból po zewnętrznej stronie łokcia, który nasila się przy prostowaniu palców oraz ręki w nadgarstku, najczęściej jest objawem łokcia tenisisty. Najczęstszą jego przyczyną jest przeciążenie przyczepiających się do łokcia mięśni. W leczeniu stosuje się specjalne zastrzyki, które działają przeciwzapalnie i stymulują regenerację, specjalne opaski, falę uderzeniową oraz specjalne ćwiczenia.

Łokieć tenisisty – objawy

Łokieć tenisisty - obajwy

Głównym objawem jest ból po zewnętrznej części łokcia, czyli po stronie kciuka. Może on promieniować do grzbietowej części przedramienia oraz do dłoni. Dolegliwości wzmagają się podczas prostowania palców oraz ręki w nadgarstku. Przy dotykaniu zewnętrznej i górnej części łokcia można natknąć się na kostkę , która jest bardzo bolesna przy ucisku. Jest to nadkłykieć boczny kości ramiennej. Najczęściej ból w łokciu pojawia się przy:

  • podnoszeniu ciężarów, a nawet lekkich przedmiotów, na przykład szklanki z wodą
  • zakręcaniu słoików lub śrub (przy lewej ręce ból nasila się przy odkręcaniu)
  • witaniu się poprzez uścisk dłoni
  • prostowaniu łokcia
  • ucisku zewnętrznej części łokcia

Łokieć tenisisty – przyczyny

Łokieć tenisisty (ang. Tennis elbow) jest również nazywany jako zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej lub entezopatia ścięgna wspólnego prostowników. Przyczyną łokcia tenisisty jest przeciążenie mięśni prostowników palców oraz nadgarstka. Mięśnie te przyczepiają się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Na skutek wielu małych urazów dochodzi do zapalenia nadkłykcia oraz zwyrodnienia przyczepiających się do niego ścięgien, czyli entezopatii. W mięśniach mogą powstawać bolesne zgrubienia, czyli punkty spustowe. Prowadzi to do zwiększonego napięcia mięśni, a nawet do ich skrócenia, co powoduje jeszcze większe przeciążenie ich przyczepów. Dochodzi do powstania mechanizmu błędnego koła, w którym dolegliwości same potęgują swoją przyczynę,  dlatego ból może się ciągnąć przez długie lata. Uwolnienie od dolegliwości  można uzyskać stosując odpowiednie leczenie.

U niektórych pacjentów przyczyną łokcia tenisisty może być przepuklina kręgosłupa szyjnego powodująca rwę barkową. W takich przypadkach, aby skutecznie pozbyć się dolegliwości konieczne jest wcześniejsze  leczenie dyskopatii szyjnej, na przykład za pomocą zastrzyków nadtwardówkowych.

Kto choruje na łokieć tenisisty?

Na łokieć tenisisty rzeczywiście często cierpią grający w tenis. Jednak ta dolegliwość rozwija się również u osób, które w pracy używają siły rąk, szczególnie jeśli takie same ruchy muszą być wielokrotnie powtarzane.  Ma to miejsce przede wszystkim u hydraulików, stolarzy, malarzy oraz budowlańców. Problemy z łokciem dotykają też muzyków, ludzi dużo piszących na klawiaturze oraz trenujących na siłowni, zwłaszcza tych, którzy intensywnie obciążają mięśnie przedramion.

Leczenie

Leczenie łokcia tenisisty należy zacząć od znalezienia wywołującej go przyczyny  i jej wyeliminowania. Nie zawsze jest to do końca możliwe, gdyż niektórzy po prostu muszą kontynuować swoją pracę w celu zapewnienia bytu sobie i swoim bliskim. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można uzyskać poprawę, nawet jeśli nie można pozwolić sobie na zaprzestanie pracy.

  • Modyfikacja pracy. Czasem niewielka zmiana sposobu pracy przynosi spektakularne efekty. Chodzi o to, aby minimalizować ruchy, przy których napinają się mięśnie prostowniki nadgarstka oraz palców. Należy też unikać ruchów rotacyjnych, takich, które wykonuje się przy wkręcaniu lub wykręcaniu żarówek.
  • Opaska na łokieć tenisisty w wielu przypadkach znacznie pomaga w leczeniu. Zakłada się ją poniżej łokcia i ma ona za zadanie odciążyć  przyczepy mięśni. Pewną ulgę może też przynieść oklejanie specjalnymi taśmami, czyli kinesiotaping.

Łokieć tenisisty - opaska

Wygaszenie zapalenia

Kiedy zapalenie powoduje nieznośny ból, który przeszkadza w codziennym życiu, leczenie warto zacząć od przeciwzapalnej blokady sterydowej. Powoduje ona szybką oraz znaczną ulgę. Przeciwzapalne leczenie sterydami powinno być stosowane miejscowo, zapewniając maksymalne działanie na przyczynę bólu.

Zastrzyki do punktów spustowych

Jeżeli mięśnie przedramienia są napięte oraz bolesne w dotyku, bardzo możliwe, że wytworzyły się w nich mięśniowo powięziowe punkty spustowe. Powodują one powstanie miejscowego zakwaszenia oraz nadmiernego napięcia mięśni, co może bardzo utrudniać leczenie oraz powodować nawroty bólu. Punkty spustowe należy zneutralizować przy pomocy specjalnych zastrzyków, które je dezaktywują oraz wypłukują zakwaszenie. Taka terapia pozwala na znaczne rozluźnienie mięśni, co ma kluczowe znaczenie dla wygojenia się ich przyczepów.

Ćwiczenia

Ćwiczenia na łokieć tenisisty mają przede wszystkim na celu rozciągnięcie mięśni oraz stymulację gojenia przyczepów.

Terapia regeneracyjna

Po wygaszeniu zapalenia można przystąpić do stymulowania regeneracji przyczepów i ścięgien. W tym celu stosuje się:

  • Osocze bogatopłytkowe uzyskane z pobranej od pacjenta krwi. Odpowiednio wyizolowane oraz zaktywowane płytki krwi wydzielają płytkowe czynniki wzrostu, które stymulują regenerację i wzmacniają okolicę przyczepów.
  • Proloterapia, która polega na stymulowaniu substancjami takimi jak dekstroza, wzmaga procesy naprawcze organizmu, dzięki czemu ścięgna stają się mocniejsze, a ich przyczepy bardziej odporne na urazy.

Leczenie operacyjne

Chirurgiczne leczenie łokcia tenisisty jest ostatecznością.  W ogromnej większości przypadków dzięki odpowiedniemu leczeniu można uniknąć operacji.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Physical Medicine and Rehabilitation - tytuł uzyskany w USA

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Bibliografia

  1. Kaminsky SB., Baker CL. Lateral epicondylitis of the elbow.. „Tech Hand Up Extrem Surg”. Dec;7. 4, s. 179-89, 2006. PMID: 16518219.
  2.  “Tennis Elbow (Lateral Epicondylitis)”OrthoInfo. July 2015. Retrieved 21 June 2018.
  3. Tennis elbow from the MedlinePlus Medical Encyclopedia