Osocze bogatopłytkowe to bardzo skuteczna, ale często również niezwykle bolesna metoda leczenia łokcia tenisisty. Na szczęście bezbolesny sposób podania został opracowany przez dr Ksawerego Kordeckiego, członka zespołu Rehab.pl. Dzięki temu możemy leczyć łokieć tenisisty w sposób zarówno skuteczny jak i komfortowy dla pacjenta oraz lekarza.

Bezbolesne osocze bogatopłytkowe - łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty – objawy

Łokieć tenisisty to inaczej zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.  Jest to bardzo częsta przyczyna bólu łokcia po jego stronie zewnętrznej, czyli  po stronie kciuka. Początkowo ból jest miejscowy i pojawia się przy podnoszeniu przedmiotów, zakręcaniu butelek lub grze w tenisa. W miarę rozwoju choroby ból może pojawiać się nawet podczas codziennych czynności takich jak podnoszenie szklanki. W cięższych przypadkach uciążliwy ból jest odczuwany nawet w spoczynku i może być odczuwany również w przedramieniu.

Bezbolesne leczenie łokcia tenisisty osoczem bogatopłytkowym

Jak działa i czym jest osocze bogatopłytkowe?

Podanie osocza bogatopłytkowego (PRP) to bardzo skuteczna metoda bezoperacyjnego leczenia łokcia tenisisty, wykorzystująca własne komórki pacjenta do uzyskania regeneracji, wygojenia zapalenia, a w efekcie pozbycia się bólu i możliwości powrotu do normalnego życia oraz pracy. Zabieg rozpoczyna się od pobrania od pacjenta krwi do specjalistycznej probówkostrzykawki. Następnie z krwi odizolowuje się osocze ze zwiększoną koncentracją płytek krwi. Kolejnym etapem zabiegu jest podanie bogatopłytkowego osocza w miejsce zapalenia, co często wiąże się z ogromnym bólem. Jest to nie tylko niezwykle nieprzyjemne dla pacjenta, ale stwarza pewne zagrożenie, gdyż cierpiący chory może mimowolnie poruszyć się, co może zmniejszyć skuteczność zabiegu, a nawet doprowadzić do uszkodzenia tkanek.

Dlaczego zwyczajny zastrzyk z osocza płytkowego boli?

Podanie PRP może być niezwykle bolesny z następujących powodów:

  • wielu lekarzy uzyskując osocze bogatopłytkowe używa jest kwasu cytrynowego, którego wstrzyknięcie powoduje trudny do zniesienia ból.
  • w miejscu wstrzyknięcia nie można stosować znieczulenia, gdyż spowodowałoby to gorsze działanie wstrzykniętych płytek krwi.

W jaki sposób wykonuje się bezbolesne podanie osocza bogatopłytkowego w leczeniu łokcia tenisisty?

Stosowany przez nas profesjonalny system do uzyskania osocza bogatopłytkowego Arthrex ACP nie potrzebuje powodującego ból kwasu cytrynowego. Jednak główną przyczyną zniesienia bólu jest opracowana przez członka zespołu Rehab.pl dr Ksawerego Kordeckiego metoda znieczulenia nerwów przewodzących ból z łokcia tenisisty. Znieczulenie jest wykonuje się przed zabiegiem pod kontrolą USG. Dzięki temu podanie leku jest komfortowe i bezbolesne.

Osocze bogatopłytkowe ze znieczuleniem

Jakich leków nie należy przyjmować podczas terapii osoczem bogatopłytkowym?

Niektóre leki niekorzystnie wpływają na płytki krwi i mogą osłabiać skuteczność zabiegu. Przedstawicielami ich są niesteroidowe leki przeciwzapalne, do których należą:

  • kwas acetylosalicylowy (Aspiryna, Acard, Polocard)
  • ibprofen
  • naproxen

Takie leki nie powinny być przyjmowane na tydzień przed i miesiąc po podaniu osocza. Przed odstawieniem leków stosowanych w celu zmniejszenia krzepliwości krwi (Polocard lub Acard) należy skonsultować się kardiologiem, gdyż nie zawsze jest to bezpieczne.

Paracetamol lub Tramadol nie wypływają na funkcję płytek, więc można je przyjmować.

Ile kosztuje bezbolesny zastrzyk z osocza bogatopłytkowego w łokieć tenisisty?

Aktualny cennik można znaleźć tutaj: Cennik Rehab.pl . Do zabiegu należy doliczyć cenę konsultacji.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Hastie G, Soufi M, Wilson J, Roy B. Platelet rich plasma injections for lateral epicondylitis of the elbow reduce the need for surgical interventionJ Orthop. 2018;15(1):239-241. Published 2018 Jan 31. doi:10.1016/j.jor.2018.01.046