Stosuję leczenie bezoperacyjne przepukliny kręgosłupa i innych przyczyn bólu. Wykonuję skuteczne zastrzyki i zabiegi na rwę kulszową, dyskopatię oraz wiele innych zespołów bólowych. Aby zapewnić maksymalną skuteczność i bezpieczeństwo większość zabiegów wykonuję pod kontrolą USG lub fluoroskopii.
Bezoperacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa i bólu rwy kulszowej

Dlaczego leczenie bezoperacyjne?

Na studiach w Polsce uczyłem się, że ból rwy kulszowej można leczyć jedynie przyjmujące ogromne ilości tabletek lub zastrzyków w pośladek oraz rehabilitacją, a jeżeli to nie pomoże wykonuje się operację kręgosłupa.  Byłem więc mile zaskoczony, kiedy podczas mojej specjalizacji w USA odkryłem, że istnieje jeszcze trzecia droga – bezoperacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa oraz innych zespołów bólowych za pomocą nowoczesnych minimalnie inwazyjnych zabiegów. Wiele z nich nauczyłem się wykonywać i bardzo cieszy mnie radość pacjentów, których tym nowoczesnym leczeniem uchroniłem od operacji.

Polecam! Z pomocą Pana Andrzeja, bez operacji, wygrałem z rwą kulszową.

Opublikowany przez Norberta Mariańskiego Poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Operacja kręgosłupa to ostateczność. Są rzadkie sytuacje, w których operować trzeba, ale najczęściej udaje się uniknąć skalpela.

Na czym polega leczenie bezoperacyjne?

Leczenie bezoperacyjne w moim wydaniu polega na stosowaniu minimalnie inwazyjnych zabiegów, które działają na przyczynę bólu. W rzadkich przypadkach, kiedy nie można usunąć przyczyny, leczę ból jako objaw poprawiając komfort oraz polepszając jakość życia pacjentów. Do zabiegów używam różnego rodzaju igieł. Najczęściej bolesność tych zabiegów jest minimalna, porównywalna ze zwykłym zastrzykiem w pośladek.

Minimalnie inwazyjne bezoperacyjne zabiegi są wykonywane pod kontrolą RTG lub USG. Taka procedura trwa do 1,5 godziny, po których pacjent wraca do domu.

Kiedy następuje poprawa po leczeniu bezoperacyjnym?

Większość pacjentów zaczyna odczuwać zmniejszenie bólu już czwartego dnia po zabiegu. Inni muszą poczekać trochę dłużej. U niektórych ból znika zaraz po zabiegu i więcej się nie pojawia.

Dopełnieniem leczenia jest rehabilitacja i specjalnie dobrane ćwiczenia.

Bezoperacyjne leczenie bólu – jakie zabiegi są wykonywane?

Poniżej przedstawiam listę najczęściej przeze mnie wykonywanych  zabiegów bezoperacyjnego leczenia bólu.

Bezoperacyjne leczenie bólu rwy kulszowej

 • Blokada kręgosłupa – ten termin obejmuje wiele rodzajów zastrzyków w kręgosłup.
 • Zastrzyki do stawów międzywyrostkowych kręgosłupa – skuteczne zabiegi stosowane w bólu pleców.
 • Zastrzyki do kości ogonowej są bardzo skuteczne w leczeniu bólu kości guzicznej.
 • Zastrzyki do stawów krzyżowo biodrowych – wysoce skuteczne zastrzyki stosowane w bólach pośladka i bólach krzyża.
 • Zastrzyki do mięśnia gruszkowatego – bezoperacyjny zabieg na głębokim mięśniu pośladka, który jest przyczyną bólu pośladka oraz rwy kulszowej.
 • Zastrzyki do punktów spustowych – neutralizują bolesne zgrubienia w mięśniach i wypłukują nagromadzoną tam kwasicę i mediatory zapalenie. Są bardzo skuteczne w leczeniu bólu mięśniowo powięziowego.
 • Leczenie migreny toksyną botulinową – zabiegi zmniejszające ilość i ciężkość napadów migreny.
 • Zastrzyki z toksyny botulinowej na bruksizm i nadmierne zaciskanie zębów. W ciężkich przypadkach zaciskające zęby mięśnie są zbyt aktywne. Powiększają się, co u kobiet może niekorzystnie wpływać na wygląd twarzy. Powoduje to również nocne zgrzytanie zębami oraz ból stawu skroniowo żuchwowego i twarzy.
 • Zastrzyki do stawu biodrowego – w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego, pod kontrolą RTG wstrzykuje się substancje chroniące staw (kwas hialuronowy) oraz zmniejszające jego zapalenie.
 • Zastrzyki do stawu kolanowego – w bólach kolana wywołanych zwyrodnieniem kolana, pod kontrolą RTG podaje się substancje ochronne (kwas hialuronowy) oraz przeciwzapalne.
 • Zastrzyki w zespole cieśni nadgarstka, głównej przyczyny drętwienia rąk. Pod kontrolą USG precyzyjnie w okolicę uciśniętego nerwu podaje się odżywiającą nerw glukozę oraz środek przeciwzapalny, który zmniejsza obrzęk.
 • Zastrzyki do nerwiaków Mortona – w bólach przedniej części stóp spowodowanych nerwiakami Mortoma podaje się specjalne zastrzyki pod kontrolą USG lub RTG.
 • Zastrzyki do entezopatii więzadła biodrowo lędźwiowego – jest to bezoperacyjne leczenie uporczywego bólu w dole pleców spowodowanego zwyrodnieniem i zapaleniem przyczepów więzadeł biodrowo lędźwiowych.
 • Blokada podpotyliczna – bezoperacyjny zabieg stosowany w leczeniu bólu z tyłu głowy oraz szyjnopochodnego bólu głowy.

 

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.