Kierowcy często borykają się z bólem pleców. Aby się go pozbyć należy najpierw poznać jego źródło. W tym artykule opisuję charakterystyczne objawy najczęstszych przyczyn bólu pleców za kierownicą, których poznanie pomoże w postawieniu trafnej diagnozy oraz znalezieniu skutecznego leczenia.

Ból pledców u kierowcy

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa u kierowców

Objawy

W rwie kulszowej ból promieniuje od dołu pleców i pośladka, poprzez tył uda, aż do łydki i stopy. Jest on rwący, elektryczny lub palący. Czasem noga drętwieje i pogarsza się w niej czucie. W ciężkich przypadkach trudno jest z unieść stopę do góry lub stanąć na palcach na palcach, co może uniemożliwiać pracę kierowcy.

Przyczyny

Najczęściej rwę powoduje tak zwany „wysunięty dysk” – czyli przepuklina lub wypuklina jądra miażdżystego. Drażni ona korzeń nerwowy powodując jego zapalenie, obrzęk oraz ucisk. W ciężkich przypadkach przepuklina może zacisnąć naczynia krwionośne nerwu i doprowadzić do jego uszkodzenia.

Leczenie

Łagodny napad rwy przechodzi w ciągu 2-3 tygodni przy leczeniu tabletkami lub zastrzykami domięśniowymi oraz odpowiedniej fizjoterapii. Niestety u części chorych nieznośny ból utrzymuje się przez przez miesiące, a nawet lata. Aby szybko uwolnić się od rwy należy wtedy zastosować skuteczniejsze leczenie, na przykład zarezerwowaną dla najcięższych przypadków operację kręgosłupa.

Na szczęście wielu chorych może pozbyć się bólu  nawet bez operacji otrzymując  zastrzyk nadtwardówkowy. Jest to nowoczesny zabieg, stosowany bardzo szeroko w USA. Dzięki specjalnemu systemowi monitorowania za pomocą fluoroskopii zastrzyk nadtwardówkowy jest wyjątkowo skuteczny,bezpieczny i precyzyjny.

Stawy międzywyrostkowe kręgosłupa

Stawy międzywyrostkowe kręgosłupa u kierowców

Objawy

Ból pleców po jeździe samochodem często pochodzi ze stawów międzywyrostkowych kręgosłupa lędźwiowego. Ból ten nasila się po wyjściu z samochodu oraz przy odchylaniu do tyłu i rotacji tułowia, a zmniejsza się przy siedzeniu. Dolegliwości mogą być jedno lub obustronne. Ból jest odczuwany blisko kręgosłupa i promieniuje na bok oraz w w dół – do pośladka i uda.

Przyczyny

Spędzając dużą część życia za kółkiem mięśnie łączące kręgosłup z udami skracają się, czyli wytwarza się przykurcz. Po wstaniu z siedzenia sztywne mięśnie ciągną kręgosłup lędźwiowy i brzuch do przodu, a pośladki do tyłu. W takim nienaturalnym ustawieniu stawy międzywyrostkowe są nadmiernie obciążone, co prowadzi do ich bólu. Z czasem dochodzi do ich zwyrodnienia i zapalenia, co jeszcze bardziej nasila dolegliwości.

Leczenie

U części chorych można uwolnić się od dolegliwości poprzez regularne wykonywanie specjalnie dobranych ćwiczeń, które w bezpieczny sposób rozciągają przykurcze w biodrach oraz wzmacniają mięśnie brzucha.

Polecam wszystkim. 5 lat w bólu i złym samopoczuciu. Po wizycie u doktora i wykonywaniu cwiczen oraz zaleceń jakie…

Opublikowany przez Piotr Zieliński Czwartek, 12 kwietnia 2018

 

W ciężkich przypadkach,  aby szybko i skutecznie pozbyć się uciążliwego bólu należy wykonać precyzyjne zastrzyki do stawów międzywyrostkowych przeprowadzane pod kontrolą fluoroskopii. Taki zabieg wybawia wielu ludzi od bólu, głównie w USA, ale również i w Polsce.

Staw krzyżowo-biodrowyStaw krzyżowo biodrowy - ból

Objawy

Staw krzyżowo biodrowy jest źródłem najczęściej jednostronnego bólu w dole pleców i górze pośladka. Ból nasila się przez:

  • stanie
  • chodzenie
  • siedzenie
  • przewracanie się w łóżku
  • zakładanie skarpet lub spodni na stojąco

Przyczyny

Staw krzyżowo biodrowy składa się z dwóch kości, których powierzchnie powinny do siebie bardzo dokładnie pasować. Jeżeli tak nie jest, z biegiem czasu staw się szybciej zużywa, podobnie jak zużywa się opona na kole z źle ustawioną zbieżnością. Powstaje wtedy zapalenie stawu, którego objawem jest silny i uciążliwy ból. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń stawu krzyżowo biodrowego jest tępy uraz miednicy, spowodowany upadkiem na pośladki lub wypadkiem samochodowym. Ból stawu może pojawić się miesiące lub lata po urazie.

Leczenie

Jeżeli ból nie przechodzi w ciągu miesiąca i jest uciążliwy należy się go pozbyć wykonując specjalny zastrzyk do samego źródła bólu, czyli szpary stawu krzyżowo biodrowego. Jest to bardzo mała i trudno dostępna przestrzeń, ale zastosowanie fluoroskopii umożliwia lekarzowi precyzyjne i bezpiecznie dotarcie do celu i wygaszenie zapalena.

Wspaniały, ciepły człowiek, specjalista w swojej dziedzinie. Wiadomo, że nie wystarczy być dobrym w swoim fachu, trzeba…

Opublikowany przez Joanna Massopust Poniedziałek, 4 września 2017

 

Autor: Andrzej Kroszczyński lekarz od kręgosłupa Data publikacji: 2018-11-02
Zobacz także: