Przepuklina jądra miażdżystego kręgosłupa jest najczęstszą przyczyną rwy kulszowej. W większości przypadków objawia się ona bólem pośladka promieniującym do nogi. Wielu pacjentów pyta, czy przepuklina kręgosłupa może się wchłonąć. Otóż część przepuklin może się w mniejszym lub większym stopniu zmniejszyć bez operacji. W poniższym artykule wyjaśniam od czego zależy jej wchłanianie oraz jak ten proces przyśpieszyć.

Czy przepuklina kręgosłupa może się cofnąć?

Czy przepuklina kręgosłupa lędźwiowego może się wchłonąć?

Na szczęście większość przepuklin kręgosłupa lędźwiowego może się wchłonąć, cofnąć lub prawie zupełnie zniknąć. Jest to zależne od wielu czynników, szczególnie od rodzaju i skuteczności leczenia bezoperacyjnego.

Czy przepuklina kręgosłupa szyjnego może się wchłonąć?

Przepuklina kręgosłupa szyjnego może się wchłonąć, cofnąć, aż do prawie całkowitego zniknięcia. Dlatego operację wykonuje się jedynie w najcięższych wypadkach. Jeżeli przepuklina kręgosłupa szyjnego nie powoduje objawów neurologicznych i nie uciska na rdzeń kręgowy i nerwy, istnieje duża szansa, że wchłonie się bez operacji.

Wchłonięcie przepukliny kręgosłupa –w jaki sposób przepuklina może się cofnąć?

Zmniejszanie i wchłanianie przepukliny jest skomplikowanym procesem, ale w uproszczeniu możemy go opisać jako efekt działania tak zwanych komórek żernych, które wychodzą z naczyń krwionośnych i kawałek po kawałku “zjadają” przepuklinę. Im lepszy dopływ krwi do przepukliny, tym sprawniej ten proces będzie przebiegać. Niestety, w niektórych przepadkach przepuklina wywołuje tak duże zapalenie oraz obrzęk, że dopływ krwi zostaje znacznie zmniejszony na skutek ucisku naczyń. Niekiedy niedokrwienie dotyczy też uciśniętego przez przepuklinę nerwu. W takich wypadkach w przepuklinie kręgosłupa lędźwiowego obok bólu może pogorszyć się czucie w nodze lub/i osłabienie mięśni poruszających stopą. Duża przepuklina kręgosłupa szyjnego może powodować osłabienie kończyny górnej oraz jej zdrętwienie. Obrzęk nerwu narasta, niczym obrzęk palca, na którym pozostawiony jest pierścionek. W takich wypadkach wchłonięcie przepukliny kręgosłupa następuje bardzo wolno, a dolegliwości mogą nawet utrzymywać się latami.

Jak przyśpieszyć wchłonięcie przepukliny kręgosłupa?

Bezoperacyjne zmniejszanie przepuklin międzykręgowych polega na stosowaniu specjalnych zastrzyków oraz ćwiczeń. W fazie silnego bólu najskuteczniejszą metodą jest leczenie zapalenia w okolicy przepukliny.  Prowadzi to do zmniejszenia obrzęku, a przez to do lepszego ukrwienia. Jednak w przypadku zablokowania dopływu krwi poprzez ucisk dużej przepukliny leki przeciwzapalne przyjmowane w formie tabletek lub zwykłych zastrzyków domięśniowych nie dostaną się do źródła bólu. W takiej sytuacji, czy przepuklina może się chłonąć?  Otóż wchłanianie takiej przepukliny przebiega bardzo powoli i ból może trać długie miesiące lub lata. W takich przypadkach ratunkiem jest  podanie leku bezpośrednio w okolicę przepukliny. Osiągamy to bezoperacyjnie za pomocą nowoczesnego, popularnego w USA zastrzyku nadtwardówkowego, który wygasza zapalenie i przyśpiesza wchłanianie przepukliny, co pokazują wyniki rezonansu magnetycznego pacjentów.

Czy przepuklina kręgosłupa może się wchłonąć?

Zastrzyk ten nie tylko precyzyjnie dostarcza silnie działające leki przeciwzapalne, ale również wypłukuje nagromadzone szkodliwe substancje i metabolity. Po zastrzyku u zdecydowanej większości pacjentów następuje zmniejszenie obrzęku, a przez to powraca prawidłowe ukrwienie, dzięki czemu organizm może zacząć wchłaniać przepuklinę dysku. Zastrzyk nadtwardówkowy to rodzaj zaawansowanej i nowoczesnej blokady kręgosłupa. Ten zastrzyk w kręgosłup nie tyko zmniejsza lub całkowicie uśmierza ból, ale również przyśpiesza wchłonięcie przepukliny.

Kiedy stan zapalny się zmniejszy i wróci prawidłowe ukrwienie, odpowiednia rehabilitacja może przyśpieszyć powrót do zdrowia. Fizjoterapia ma do zaoferowania pewne techniki, które mogą pomóc. Bardzo ważna jest odpowiednio dobrana aerobowa aktywność fizyczna, gdyż polepsza ona krążenie krwi co prowadzi do szybszego cofania się przepukliny.

Czy przepuklina kręgosłupa może zniknąć?

Przepuklina może się cofnąć, może też prawie całkowicie zniknąć, jednak nie oznacza to, że pęknięty dysk się zregeneruje. Prace naukowe, jak również moje doświadczenie w leczeniu dyskopatii  dowodzą, że przepuklina kręgosłupa może prawie zupełnie wchłonąć się i zniknąć. Pozostaje zwężenie przestrzeni międzykręgowej oraz dehydratacja. Na szczęście jednak najczęściej nie powoduje to bólu, ani innych objawów. W większości przypadków nawet niewielkie obkurczenie się obrzęku w okolicy przepukliny powoduje zmniejszenie się lub nawet ustąpienie objawów, gdyż znika ucisk i zapalenie nerwu.

Wchłonięcie przepukliny kręgosłupa

 

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.