Pacjenci często pytają, co pomaga na ból głowy. Sposoby na ból głowy są różne i zależą od przyczyny bólu oraz jego ciężkości. Leczenie bólu głowy polega na walce z atakami oraz ich zapobieganiu.
Leczenie bólu głowy
Leczenie bólu głowy możemy podzielić na leczenie farmakologiczne, które polega głównie na przyjmowaniu tabletek oraz leczenie zabiegowe, mające na celu zmniejszenie lub całkowite uwolnienie od dolegliwości za pomocą specjalnych zabiegów.
Leczenie farmakologiczne
Leki na ból głowy dzielą się na różne grupy. Ich dobór zależy od rodzaju, ciężkości oraz częstości bólów głowy.
Leki dostępne bez recepty
Leki dostępne bez recepty pomagają w łagodnym bólu. Stosując je należy jednak pamiętać o tym że:
- Nie należy przekraczać zalecanych dawek. Przedawkowanie leków bez recepty może prowadzić do poważnych konsekwencji, ze śmiercią włącznie.
- Leki często stosowane mogą powodować tak zwany ból głowy z odbicia (ang. rebound headache).
- Nie należy stosować kilku leków na raz, bez uprzedniego skonsultowania się z lekarzem lub farmaceutą.
- Jeżeli leki słabo działają lub wystąpią objawy alarmowe, należy skonsultować się z lekarzem.
Leki na receptę
Lekarz po dokładnym zbadaniu pacjenta może przepisać silniejsze leki. Najczęściej stosowane grupy leków to:
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne
- Tryptany, które są stosowane w leczeniu migreny
- Leki przeciwdepresyjne
- Beta blokery, których przedstawicielem jest propranolol. Używa się ich, aby zapobiegać napadom migreny.
- Leki przeciwpadaczkowe
Leczenie zabiegowe
Leczenie zabiegowe bólów głowy staje się coraz popularniejsze. Często pozwala ono w szybki i skuteczny sposób zmniejszyć lub całkowicie pozbyć się dolegliwości. Dzięki temu nie ma konieczności przyjmowania dużej ilości leków.
Leczenie bólów głowy botuliną
Zastrzyki z toksyny botulinowej są bardzo skuteczne w leczeniu przewlekłej migreny. Pozwalają znacznie zmniejszyć częstość napadów. Leczenie migreny botuliną jest bezpieczne i najczęściej bardzo dobrze tolerowane.
Toksyna botulinowa jest stosowana również w leczeniu bólu głowy wywołanego nadmiernym napięciem żwaczy, czyli mięśni żuchwy i szczęki. Najczęściej do ich wzmożonego napięcia dochodzi podczas snu i powoduje to zgrzytanie zębami, czyli bruksizm. Z biegiem czasu może to prowadzić do bólu w okolicy stawu skroniowo żuchwowego, który jest położony nieco do przodu od ucha. Leczenie botuliną rozluźnia nadmiernie napięte mięśnie, przez co ból całkowicie mija lub znacznie się zmniejsza.
Zastrzyki do punktów spustowych
Dość często za ból głowy odpowiedzialne są mięśniowo powięziowe punkty spustowe. Są one wyczuwalne jako bolesne przy ucisku grudki lub zgrubienia w mięśniach. Najczęściej są one położone na skroniach. W takich przypadkach zastrzyki do punktów spustowych mogą zmniejszyć ciężkość i częstość ataków lub całkowicie uwolnić od bólu. W lżejszych bólach można zastosować masaż mięśniowo powięziowy, który jest jednak bardziej bolesny i mniej skuteczny od zastrzyków.
Zabiegi na nerwach czuciowych
Zaburzenia ze strony nerwów czuciowych głowy są odpowiedzialne za część bólów głowy. Odpowiednie zabiegi przeprowadzane na tych nerwach mogą w wielu przypadkach całkowicie uwolnić od bólu. Tego typu zabiegi wykonuje się między innymi na odpowiedzianych za ból z tyłu głowy nerwach potylicznych. Najczęściej przeprowadzanymi procedurami są:
- Blokady nerwów mające na celu ustąpienie zapalenia oraz ucisku nerwów
- Neurolezja (termolezja lub kriolezja)
- Neuromodulacja
Zabiegi na stawach kręgosłupa szyjnego
Szyjnopochodny ból głowy zaczyna się z tyłu, u podstawy czaszki i promieniuje do przodu głowy. Najczęstszą jego przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe i zapalne w stawach kręgosłupa szyjnego. W takich przypadkach odnerwienie lub blokady sterydowe chorobowo zmienionych stawów mogą uwolnić od uciążliwego bólu głowy.
Zapobieganie napadom bólu głowy
Istnieje szereg czynników, które wywołują napady bólów głowy. Należy uważnie obserwować własny organizm, aby je dobrze poznać. Część z nich, na przykład niektóre pokarmy można z powodzeniem wyeliminować i tym samym znacznie zmniejszyć częstość napadów. Do typowych czynników prowokujących napady bólów głowy należą:
- Stres
- Nieregularny sen
- Głód
- Napoje alkoholowe
- Przewianie