Lumbago - objawyLumbago czyli ból pleców na dole sam w sobie jest objawem. Towarzyszą mu także inne objawy, które pomagają w postawieniu prawidłowej diagnozy i leczeniu.

Poniżej opisuję objawy towarzyszące lumbago i wyjaśniam dla jakich chorób są one charakterystyczne. Podaję także listę objawów niepokojących oraz alarmowych.

Ból promieniujący do nóg

Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg jest objawem charakterystycznym przede wszystkim dla rwy kulszowej oraz  rwy udowej. W tych chorobach ból nogi jest z reguły silniejszy od lumbago.

W przypadku rwy kulszowej ból dominuje z przodu.

Rwa kulszowa - promieniowanie bólu

W rwie udowej ból promieniuje do uda, kolana oraz wewnętrznej części łydki.

Rwa udowa - ból

Deformacja tułowia

Wykrzywienie tułowia w trakcie trwania lumbago jest charakterystycznym objawem przepukliny jądra miażdżystego oraz często będącej jego następstwem rwy kulszowej.

Lumbago i rwa kulszowa z wykrzywieniem tułowia

 

Ból promieniujący do pośladka

Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do pośladka może być objawem stanu zapalnego, bądź zmian zwyrodnieniowych w stawach międzywyrostkowych kręgosłupa.

objawy lumbago

Ból okolicy krzyżowej promieniujący do pośladka, pachwiny oraz nogi jest jednym z objawów zapalenia lub zmian zwyrodnieniowych w stawie krzyżowo biodrowym.

Staw krzyżowo biodrowy - promieniowanie bólu

Ból nasilający się przy chodzeniu

Lumbago nasilające się przy chodzeniu jest charakterystyczne dla bólu wywodzącego się ze stawu krzyżowo biodrowego, stawów międzywyrostkowych. Pogorszenie w trakcie chodzenia pojawia się też w stenozie (ciasnocie) lędźwiowej. Jednak w tym schorzeniu najbardziej dokuczliwy jest ból promieniujący do nogi. Objawy zmniejszają się po odpoczynku w pozycji siedzącej z tułowiem pochylonym do przodu.

ulga w lumbago na siedząco

Objawy niepokojące w lumbago

Jeżeli bólowi pleców towarzyszą następujące objawy lub okoliczności, należy zgłosić się do lekarza:

 • poty, zwłaszcza nocne
 • ogólne złe samopoczucie, niezależne od bólu
 • utrata masy ciała
 • deformacja tułowia
 • gorączka
 • ból, który stale postępuje
 • świeży uraz
 • wiek: poniżej 20 roku życia i powyżej 50
 • przebyta lub aktywna choroba nowotworowa
 • dłuższe stosowanie kortykosteroidów (sterydów)
 • stosowanie narkotyków, immunosupresja, zakażenie wirusem HIV

Lumbago – objawy alarmowe

Jeżeli wystąpią poniższe objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zadzwonić na numer alarmowy 999:

 • niedowłady, czyli osłabienie siły mięśniowej lub paraliż; najczęściej objawia się to niemożnością stanięcia na palcach lub opadaniem stopy lub/i dużego palca
 • zaburzenia czucia, szczególnie w okolicy krocza
 • zaburzenia kontroli zwieraczy, co objawia się problemami z kontrolowaniem oddawania moczu lub/i stolca

Objawy te wskazują na uszkodzenie struktur nerwowych. Jeżeli nie nastąpi szybka interwencja lekarska, dolegliwości te mogą pozostać na stałe, a nawet pogłębić się, dlatego bardzo istotne jest szybkie działanie.

Andrzej Kroszczyński
Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Physical Medicine and Rehabilitation - tytuł uzyskany w USA

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Bibliografia

 1. Menezes Costa Lda, C; Maher, CG; Hancock, MJ; McAuley, JH; Herbert, RD; Costa, LO (7 August 2012). “The prognosis of acute and persistent low-back pain: a meta-analysis”. CMAJ : Canadian Medical Association Journal. 184 (11): E613–24. doi:10.1503/cmaj.111271. PMC 3414626. PMID 22586331
 2. Salzberg L (September 2012). “The physiology of low back pain”. Prim. Care. 39 (3): 487–98. doi:10.1016/j.pop.2012.06.014. PMID 22958558.
 3. Symptom to diagnosis : an evidence-based guide. ISBN 9780071803441. OCLC 894996548.