leczenie-alternatywne-rwa-kulszowa-bol-plecowAlternatywne leczenie rwy kulszowej i bólu pleców opiera się na terapiach, na których skuteczność nie ma przekonywujących dowodów. Niektóre metody leczenia alternatywnego mogą być jednak stosowane, jako dopełnienie terapii.

Medycyna alternatywna w leczeniu rwy kulszowej

Nadzieje

Większość nowych metod leczenia oraz wielkich odkryć medycznych była na początku wyśmiewana. Jeszcze w drugiej połowie XIX wieku mycie rąk przed badaniem pacjentów nazywano oznaką zacofania i wiary w zabobony. Wiele tajemnic wszechświata i będącego jego miniaturą ludzkiego organizmu czeka na swoje odkrycie. Dlatego należy z otwartym umysłem badać niekonwencjonalne metody leczenia,  które w tej chwili nie są uznawane przez kanon współczesnej medycyny.

Zagrożenia

Niestety, natura ludzka jest ułomna. Część bezwzględnych osobników, działając z chęci zysku i sławy, wykorzystuje ufność oraz desperację cierpiących chorych, sprzedając im leczenie, które nie działa, a czasem nawet szkodzi. Ich aktywność jest najbardziej nakierowana na pozyskanie pacjentów z nowotworami złośliwymi. Zdarza się, chorzy wydają majątek na nieskutecznie leczenie alternatywne, rezygnując z hamującej rozwój raka chemioterapii. Widok toczonego przez raka pacjenta, który uświadomił sobie, że został oszukany i nie ma już dla niego nadziei pozostaje na długo w pamięci.

Drugą grupą pacjentów, która jest celem medycznych oszustów są chorzy z zespołami bólowymi do których należy ból pleców oraz rwa kulszowa.

Metody medycyny alternatywnej w bólu pleców i rwie kulszowej

Akupunktura

Akupunktura
Akupunktura jest metodą, mogącą mieć pomocnicze zastosowanie w leczeniu rwy kulszowej i bólu pleców, która jednak nie zastępuje leczenia przyczyny bólu. Doświadczony terapeuta może na pewien czas zmniejszyć uczucie bólu i rozluźnić mięśnie.  Należy pamiętać, że akupunktura jest sztuką i nie polega na wkłuwaniu igieł według książkowych przepisów. W tej starożytnej sztuce najważniejsza jest głęboka komunikacja z pacjentem oraz poczucie przepływu energii Czi podczas nakłucia igłą. Jest to leczenie wymagające wiele wiedzy oraz skupienia.

Hirudoterapia

Hirudoterapia - leczenie pijawkami
Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami było metodą stosowaną już w starożytnych Indiach oraz w Imperium Rzymskim. Współczesna nauka wykazała, że wydzielane przez pijawki substancje hamujące krzepliwość krwi oraz mające działanie przeciwzapalne. Podczas stosowania pijawek pacjenci odczuwają mniej bólu, jakkolwiek może to być wynikiem tego, że odczuwają oni wtedy ból będący wynikiem ukąszenia przez te pierścienice. Działanie przeciwzakrzepowe śliny pijawek może teoretycznie poprawiać ukrwienie nerwu w rwie kulszowej, a jej działanie przeciwzapalne może zmniejszać jego obrzęk. Należy jednak pamiętać, że dowodów na skuteczność hirudoterapii w rwie kulszowej oraz bólu pleców jest mało i istnieją o wiele bardziej skuteczne metody leczenia. Stosowanie pijawek może nieść ze sobą ryzyko zakażenia groźnymi drobnoustrojami.

Kręgarstwo

Dysk międzykręgowy - leczenie rwy kulszowej
Kręgarstwo, inaczej zwane chiropraktyką polega na stosowaniu specyficznych manipulacji na kręgosłupie, które często są dynamiczne i wymagają użycia znacznej siły. Jeśli stosuje doświadczony i odpowiedzialny kręgarz, jego zabiegi mogą przynieść ulgę. Jednak należy być sceptyczny, jeśli terapeuta obiecuje nam “wstawienie wypadniętego dysku”. Wysuniętego dysku nie można z powrotem wcisnąć, wstawić lub wepchnąć. Dysk jest zlokalizowany od strony brzucha, dlatego jego „nastawianie” bądź wstawianie go na miejsce poprzez uciskanie grzbietu, skręcanie tułowia bądź silne uderzanie pleców pięścią jest fizycznie niemożliwe, a stosowanie agresywnych manewrów na chorym kręgosłupie może być niebezpieczne.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Physical Medicine and Rehabilitation - tytuł uzyskany w USA

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.