Rwa kulszowa - leczenie domowe

W zdrowiu, czy w chorobie to dom jest miejscem, gdzie spędzamy najwięcej czasu.  Ważne jest więc, aby wiedzieć jak sobie radzić z rwą kulszową  domowymi sposobami. Domowe leczenie rwy kulszowej polega na odpowiednim poruszaniu się, lekach, oraz diecie. Niezwykle ważna jest pomoc bliskich.

Jak leczyć rwę kulszową domowymi sposobami?

W przypadku silnego bólu pleców lub nogi, powinniśmy zgłosić się do lekarza w celu uzyskania diagnozy oraz leczenia.  Leczenie rwy kulszowej zależy od jej przyczyny, a przyczyn podobnego bólu jest wiele. Rwa kulszowa może też się wiązać z powikłaniami, dlatego należy zachować rozwagę i czujność. Poniższe rady pomogą poradzić sobie z atakiem rwy kulszowej w domu.

Słuchaj własnego organizmu

Słuchanie własnego organizmu i poruszanie się tak, aby ból był jak najmniejszy jest podstawą tego, jak sobie radzić z rwą kulszową w domu. Najczęściej ulgę przynosi chodzenie oraz leżenie na brzuchu z uniesionym tułowiem. Czasami jednak jest odwrotnie i ulgę przynosi siedzenie z pochylonym do przodu tułowiem lub chodzenie z “balkonikiem”. Zależy to od sposobu, w jaki uciśnięty jest korzeń nerwowy i opisane jest to dokładnie w artykule o ćwiczeniach McKenziego. W każdym przypadku, należy unikać schylania się z zaokrąglonym grzbietem oraz skręcania tułowia.

 

Jak nie dźwigać w rwie kulszowej

Pozostań aktywny

Aby radzić sobie z rwą kulszową w domu, należy w miarę możliwości poruszać i starać coś robić. Bezczynność prowadzi do powstania przykurczów oraz zaników mięśni oraz źle wpływa na psychikę. Zajęcie umysłu czymś innym zmniejsza uczucie bólu.

Wykonuj ćwiczenia w domu

Wykonywanie ćwiczeń w rwie kulszowej w domu powinno się najpierw skonsultować z lekarzem lub doświadczonym terapeutą. Jeżeli pomagają, powinno się je sumiennie wykonywać, gdyż przyśpieszy to powrót do zdrowia i sprawności.

Ułatwiaj sobie życie

Domowe sposoby leczenia rwy kulszowej polegają przede wszystkim na przystosowywaniu się do życia z chorym kręgosłupem. Należy zaopatrzyć się w specjalny chwytak do podnoszenia przedmiotów z podłogi oraz w długą łyżkę do podnoszenia zakładania butów.

 

Łyżka do butów - jak radzić sobie z rwą kulszową

Jeżeli ulgę przynosi chodzenie, można spróbować używania wypukłej poduszki lędźwiowej przy siedzeniu. Domownicy powinni być poinformowani o chorobie i pomagać pacjentowi w ciężkich chwilach, wyręczając go w niektórych czynnościach.

Leki bez recepty w leczeniu rwy kulszowej

Pacjenci często pytają jak sobie radzić z rwą kulszową w domu stosujące leki dostępne bez recepty. Należy zaznaczyć, że znacznie silniejsze działanie mają leki na receptę. Z tych dostępnych bez recepty Ibuprofen działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, natomiast Paracetamol działa jedynie przeciwbólowo. Najczęściej leki te można łączyć ze sobą. Jeżeli nie działają, jest to sygnał, że należy na pewno zgłosić się do lekarza, lub poprosić o wizytę domową.

Hamowanie zapalenia domowymi sposobami

Pewne ograniczenie zapalenia można osiągnąć stosując określoną dietę, przyprawy oraz styl życia. Zostało to opisane na stronie o przeciwzapalnym stylu życia. Jedną z silniejszych przeciwzapalnych przypraw jest kurkuma.

 

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Zobacz także: