Dehydratacja krążka międzykręgowego

Dehydratacja krążka międzykręgowego
5 (100%) 1 vote

Krążki międzykręgowe

Dehydratacja krążka międzykręgowego często pojawia się w opisach wyników rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Poniżej podaję użyteczne informacje dotyczące tego  problemu.

Co to jest dehydratacja krążka międzykręgowego?

Dehydratacja krążka międzykręgowego kręgosłupa oznacza zmniejszenie zawartości wody w dysku. Dyski, czyli krążki międzykręgowe są rodzajem poduszek położonych między kręgami. Ich głównym zadaniem jest amortyzacja sił działających na kręgosłup. Dzięki temu działające przeciążenia odczuwane są jako mniejsze. Dysk składa się z zewnętrznego pierścienia włóknistego oraz znajdującego się wewnątrz galaretowatego jądra miażdżystego. Jądro to w zdrowym dysku jest dobrze uwodnione. W uszkodzonym dysku często dochodzi do jego odwodnienia, czyli dehydratacji. Krążek międzykręgowy można porównać do  pączka z marmoladą. Ciasto odpowiada pierścieniowi włóknistemu, a nadzienie jądru miażdżystemu.

Jakie są skutki dehydratacji krążków międzykręgowych?

Dehydratacja dysku może nie dawać żadnych objawów, jednak w części przypadków towarzyszy jej lumbago oraz objawy rwy kulszowej, barkowej lub udowej.

Ból kręgosłupa

Jeżeli jądro miażdżyste ulega dehydratacji, czyli traci uwodnienie, dysk traci swoją sprężystość oraz zmniejsza się. Następuje obniżenie wysokości dysku i przestrzeni międzykręgowej. Dochodzi do spadku zdolności amortyzacyjnych dysku i dlatego stawy międzykręgowe kręgosłupa są narażone na działanie znacznie większych przeciążeń. Z czasem może to prowadzić do ich zwyrodnienia i bólu kręgosłupa. Najczęstszym bólem spowodowanym zwyrodnieniem stawów kręgołupa jest ból na dole pleców, czyli lumbago.

Rwa kulszowa

Galaretowate jądro miażdżyste w normalnych warunkach nie ma kontaktu z układem odpornościowym człowieka. Dlatego, jeżeli zostanie ono wyciśnięte na zewnątrz dysku jak ma to miejsce podczas powstania przepukliny kręgosłupa, organizm zaczyna traktować je jako wroga. Powstaje silny stan zapalny, który wywołuje obrzęk tkanek oraz silny, rwący ból. Obrzęk prowadzi do ucisku korzeni nerwowych w kręgosłupie i ich niedokrwienia. W zależności od umiejscowienia chorego dysku powoduje to objawy rwy kulszowej, udowej bądź barkowej. Ból można leczyć stosując leki przeciwzapalne, które najskuteczniej działają, kiedy zostają podane za pomocą zastrzyku nadtwardówkowego, gdyż dostają się wtedy bezpośrednio w miejsce zapalenia.

Przyczyny dehydratacji krążka międzykręgowego

Wszystkie czynniki przyczyniające się do  dehydratacji dysku nie są znane.  Nie wydaje się jednak, że spożywanie zbyt małej ilości wody ma tutaj jakieś znaczenie. Na pewno przyczynami utraty uwodnienia są czynniki prowadzące do uszkodzenia pierścienia włóknistego dysku takie jak:

  • dźwiganie ciężarów, szczególnie w nieodpowiedni sposób; najgorsze jest podnoszenie przedmiotów z zaokrąglonymi plecami oraz skrętem tułowia
  • praca w charakterze kierowcy, gdyż długotrwałe siedzenie w jednej pozycji oraz wibracje i wstrząsy prowadzą do uszkodzenia dysków
  • otyłość
  • siedzący tryb życia i brak ruchu

Dehydratacja krążka międzykręgowego jest częstym skutkiem przepukliny kręgosłupa. Uwodnione jądro miażdżyste zostaje wtedy wyciśnięte na zewnątrz dysku. W związku z tym w takim dysku zawartość wody zmniejsza się.

Dehydratacja krążków międzykręgowych – rezonans magnetyczny

Dehydratacja krążka międzykręgowego - rezonas
W obrazach T2 zależnych rezonansu magnetycznego wszystko co zawiera wodę jest jasne. Dlatego środek zdrowego dysku, czyli jądro miażdżyste również jest jasne. Jednak, jeżeli jego uwodnienie jest małe, dysk w rezonansie jest ciemny.

Leczenie dehydratacji krążków międzykręgowych

Dehydratacja jest objawem uszkodzenia dysku, jednak jeśli nie powoduje objawów, nie leczy się jej.  Leczy się natomiast rwę oraz ból kręgosłupa.

Po wykryciu dehydratacji bardzo ważne jest znalezienie przyczyny i jej wyeliminowanie. Co stało się raz, może się powtórzyć, a naszym celem jest temu zapobiec. Można to osiągnąć między innymi poprzez polepszenie ergonomiki pracy i treningu, odpowiednie ćwiczenia fizyczne oraz optymalizację masy ciała.