Zapalenie nerwu kulszowego

Zapalenie nerwu kulszowego
5 (100%) 1 vote

Rwa kulszowa - przyczyny

Często słyszy się o zapaleniu nerwu kulszowego. Jednak w samym nerwie bardzo rzadko dochodzi do zmian zapalnych. Zapalenie najczęściej rozwija się jednak w kręgosłupie i dotyka korzeni nerwowych tworzących nerw kulszowy.

Obwodowy układ nerwowy przypomina trochę drzewo, którego korzenie wyrastają z kręgosłupa. Po wyjściu przez otwory międzykręgowe  korzenie mogą się ze sobą splatać tworząc tak zwane sploty nerwowe. Sploty te następnie formują nerwy, które wędrują do odpowiednich okolic ciała. Włókna nerwu kulszowego unerwiają przede wszystkim tylną stronę uda oraz łydkę i stopę.  Nerwy mogą mieć różne włókna:

  • Włókna czuciowe, odpowiedzialne za czucie dotyku, ucisku oraz bólu
  • Włókna ruchowe, odpowiedzialne za napinanie mięśni, a przez to poruszanie ciałem
  • Włókna autonomiczne, które są odpowiedzialne za regulowanie wydzielania potu oraz  przepływu krwi w naczyniach krwionośnych

Nerwy wielokrotnie rozgałęziają się, aby dotrzeć do wielu receptorów w ciele.

W skład nerwu kulszowego wchodzą korzenie wychodzące z kości krzyżowej oraz dolnej części kręgosłupa lędźwiowego. Do ich zapalenia najczęściej dochodzi w wyniku przepukliny jądra miażdżystego dysku w kręgosłupie lędźwiowym, na poziomie L5S1 oraz L4L5. Organizm traktuje wyciśnięte z dysku galaretowate jądro miażdżyste jako ciało obce i dlatego w okolicy korzeni rozwija się zapalenie, które daje o sobie znać pod postacią  bólu pleców na dole, który promieniuje do nogi. Ból nerwu kulszowego jest głównym objawem rwy kulszowej. Innymi objawami rwy mogą być zaburzenia dotyczące czucia, siły mięśniowej oraz kontrolowania oddawania moczu i stolca.

W związku z tym, że najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest zapalenie w obrębie korzeni, jej najbardziej skutecznym leczeniem nieoperacyjnym jest przeciwzapalny zastrzyk nadtwardówkowy podany bezpośrednio w miejsce zapalenia. W lżejszych przypadkach wystarczają leki przeciwzapalne podawane ogólnie (zastrzyki lub tabletki) oraz odpowiednia fizjoterapia.