Pacjenci często pytają czy masaż na rwę kulszową pomaga, a jeśli tak, to które techniki są najlepsze. Masaż przy rwie kulszowej nie działa na przyczynę bólu, ale może złagodzić objawy, zapobiec komplikacjom oraz pomóc w rehabilitacji.

Rwa kulszowa – masaż

Czy masaż pomaga na rwę kulszową?

Rwa kulszowa to mrowienie, drętwienie oraz ból promieniujący do pośladka, uda, aż do łydki i stopy. Jest to ból nerwu kulszowego, tworzonego przez splatające ze sobą nerwy rdzeniowe, czyli tzw. korzonki. Najczęstszą przyczyną zapalenia nerwu kulszowego jest ucisk tworzących go nerwów w kręgosłupie lędźwiowym.  Ucisk dysku na nerw powoduje jego zapalenie oraz obrzęk.  Należy pamiętać, że objawem rwy kulszowej jest ból w pośladku i nodze, a przyczyna bólu znajduje się w kręgosłupie lędźwiowym. Ból jest jak świecąca kontrolka w samochodzie sygnalizująca, że coś jest nie tak z silnikiem. Musimy przede wszystkim naprawić silnik, a wtedy kontrolka powinna sama zgasnąć. Podobnie jest z leczeniem rwy kulszowej, musimy przede wszystkim wygasić szalejące zapalenie kręgosłupa. Służą do tego leki przeciwzapalnie, które są najskuteczniejsze, jeżeli zostają podane bezpośrednio do źródła bólu za pomocą zastrzyków nadtwardówkowych.

Masaż na rwę kulszową

Masaż w rwie kulszowej nie działa na przyczynę bólu, ale w rwie kulszowej pomaga na kilka sposobów.

  1. Ból biegnie do mózgu tą samą drogą co czucie, jeśli masaż dostarczy dużo impulsów czuciowych to na pewien czas wypełni nimi drogę do mózgu i zablokuje czucie bólu.
  2. W rwie kulszowej mięśnie spinają się, co powoduje ból, a z biegiem czasu sztywność stawów i przykurcze. Długotrwały skurcz mięśni prowadzi do postania bolesnych zgrubień w mięśniach, czyli punktów spustowych. Masaż rozluźnia mięśnie, przez co zmniejsza ból, zapobiega powstawaniu przykurczów i punktów spustowych.

W ostrej rwie kulszowej trzeba najpierw wygasić zapalenie w kręgosłupie, dopiero wtedy masaż może przynieść trwałe efekty. Jeżeli będzie się masować przy silnym zapaleniu efekty masażu będą krótkie, jeśli w ogóle da się przeprowadzić terapię, gdyż masowanie zwijającego się z bólu pacjenta jest bardzo niekomfortowe zarówno dla masowanego jak i masażysty. Dopiero kiedy zapalenie jest wygaszone masaż może przynieść trwałe efekty.

Za to w przewlekłej rwie kulszowej masaż jest jak najbardziej polecany. Dobry masażysta potrafi rozbić punkty spustowe, rozluźnić mięśnie oraz rozciągnąć stawy. Masaż zwiększa ukrwienie mięśni, przez co przyśpiesza ich regenerację. Ludzie cierpiący przez długi czas często wątpią, czy rwę kulszową można wyleczyć. Obcowanie z drugim, życzliwym człowiekiem podczas masażu napełnia optymizmem oraz potrafi przywrócić wiarę w to, że chorobę można pokonać. To psychologiczne działanie trudno zmierzyć i zbadać, ale wierzę,  że pomaga wielu chorym.

Rwa kulszowa gruszkowata, a masaż

Zespół mięśnia gruszkowatego może powodować ucisk nerwu kulszowego w pośladku i ból promieniujący do nogi. Głęboki masaż mięśnia gruszkowatego i ćwiczenia rozciągające mogą czasem pomóc w leczeniu rwy gruszkowatej. Leczenie w ten sposób sprawdza się najczęściej o osób drobnych i szczupłych, gdyż mięsień gruszkowaty jest położony bardzo głęboko w pośladku.

Masaż, a fizjoterapia

Masażysta to nie to samo co fizjoterapeuta. Fizjoterapeuta może stosować masaż obok innych technik leczenia rwy, ale nie każdy masażysta jest również fizjoterapeutą. Nie należy nazywać fizjoterapeutów masażystami, gdyż umniejsza to ich rangę. Fizjoterapeuta obok masażu na rwę kulszową stosuje ćwiczenia oraz terapię manualną. Może też włączyć zabiegi fizykoterapeutyczne. Połączenie tych metod jest skuteczniejsze od samego masażu.

Rwa kulszowa – pogorszenie po masażu

Czasem masaż nasila objawy rwy kulszowej. Może to mieć dwie przyczyny.

  1. Masaż był przeprowadzony nieodpowiednio, szczególnie kiedy towarzyszyły mu nieprawidłowe ćwiczenia, na przykład przeprosty McKenziego u pacjentów ze stenozą kręgosłupa.
  2. Masaż był odpowiedni, a pogorszenie jest jedynie przejściowe i trwa kilka dni, po których następuje poprawa. Tak dzieje się przy niektórych bardziej agresywnych metodach leczenia, jak terapia mięśniowo powięziowa. W takim wypadku pewne pogorszenie objawów jest normalne i nie należy się tym przejmować.

Jaki masaż na rwę kulszową?

Istnieje wiele technik masażu kręgosłupa lędźwiowego i mięśni, które w różny sposób działają na organizm. Znalezienie dobrego masażysty, który wie jak masować rwę kulszową jest ważniejsze niż znalezienie konkretnej techniki. Metody masażu powinny być za każdym razem indywidualnie dobierane i dostosowywane do stanu pacjenta.

Masaż mięśniowo powięziowy

Mięśniowo powięziowy masaż na rwę kulszową, a w zasadzie terapia mięśniowo powięziowa rwy, działa na mięśnie oraz ich powięzie. Powięź to włóknista torebka, którą otoczony jest mięsień. Można ją zobaczyć na przykład na schabie, który jest mięśniem  – jest to jego biała, zewnętrzna część.  Jest ona bardzo bogato unerwiona, a jej silny masaż zmniejsza ból, rozluźnia mięśnie oraz rozbija punkty spustowe i zapobiega tworzeniu się nowych punktów. Ten typ masażu wymaga doświadczenia i często dużej siły fizycznej.

Masaż gorącymi kamieniami

Rozgrzane kamienie przekazują ciału ciepło powodując rozluźnienie mięśni. Użycie kamieni ułatwia głębszą penetrację masowanych mięśni, a przez to ich relaksację i ulgę w cierpieniu.

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich ma za zadanie wywołanie rozluźnienia dzięki zastosowanie specjalnych technik. Dzięki odpowiednim metodom do rozluźnienia mięśni potrzeba użycia mniej siły.

Masaż tajski

Tajski masaż jest dość agresywny i w ostrej rwie kulszowej nie należy go stosować, chyba że wykonuje go fizjoterapeuta, który umie dostosować tę terapię do stanu pacjenta. Masaż tajski jest za to bardzo dobry w zapobieganiu chorobom kręgosłupa. Rozciąga, rozluźnia mięśnie i pomaga zachować prawidłową postawę.

Inne typy masażu

Często stosowane są masaż segmentarny oraz klasyczny. Mogą rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ból. Są on często wykonywane, chociaż nie są to typowe masaże na rwę kulszową, jednak stosowane przez doświadczonego masażystę mogą pomóc.

Akupresura

Akupresura to mniej masaż, a bardziej akupunktura. Na rwę kulszową działa poprzez uciskanie odpowiednich punktów, aby odblokować siłę życiową Czi, którą zajmuje się chińska medycyna i filozofia. Terapeuta zamiast igieł używa swoich rąk oraz łokci. W domu można stosować matę do akupresury, która wielu chorym przynosi ulgę.

Masaż w domu

Do masażu domowego używa się specjalnych przyrządów: rollerów i masażerów. Szczególną skuteczność mają wysokiej jakości wibracyjne masażery ręczne (pistolety do masażu) lub piłki wibracyjne. Przed ich użyciem należy zasięgnąć opinii specjalisty. Regularne rolowanie i masowanie może zapobiec tworzeniu się punktów spustowych oraz zmniejszyć ból.

Rwa kulszowa w ciąży – masaż

Częstym problemem jest rwa kulszowa w ciąży. Z uwagi na dobro dziecka, w ciąży unika się w niej stosowania wielu skutecznych zabiegów i silnych leków przeciwbólowych. Leczeniem jest wtedy rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego i odpowiedni masaż. Leczenie musi być przeprowadzane przez doświadczonego masażystę, który wie jak masować nerw kulszowy i mięśnie w sposób bezpieczny i skuteczny.

Andrzej Kroszczyński
Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Physical Medicine and Rehabilitation - tytuł uzyskany w USA

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Rwa kulszowa

Bibliografia

Pacific College of Oriental Medicine: “Massage Treatment for Sciatica Relief”