Rwa kulszowa leki

“Jakie leki na rwę kulszową?” – jest częstym pytaniem zadawanym przez pacjentów. W tym artykule opisuję najważniejsze leki stosowane w leczeniu rwy kulszowej.

Jakie leki są stosowane są przy rwie kulszowej?

Leki przeciwzapalne w rwie kulszowej

Główną przyczyną bólu w rwie kulszowej jest zapalenie i ucisk korzenia nerwowego. Odpowiedzialna za nie jest przepuklina krążka międzykręgowego kręgosłupa. Zapalenie powoduje obrzęk korzenia nerwowego co prowadzi do jeszcze większego ucisku. Powoduje to  niedokrwienie nerwu, co może wzmagać ból, a nawet prowadzić do zaburzeń czucia oraz do osłabienia siły mięśniowej. Dlatego też leki przeciwzapalne mają kluczowe znaczenie w leczeniu rwy kulszowej, gdyż zmniejszają zapalenie oraz obrzęk. Dzięki temu ucisk korzenia nerwowego zaczyna ustępować, powraca jego prawidłowe ukrwienie, dzięki czemu nerw może zacząć się regenerować.

Leki przeciwzapalne dzielimy na steroidowe (sterydy) i niesteroidowe

Sterydy

Steroidowe leki przeciwzapalne, czyli sterydy są najsilniejszymi lekami wygaszającymi zapalenie. W lżejszych przypadkach podawane są ogólnie pod postacią tabletek oraz zastrzyków domięśniowych. Jednak najskuteczniej i najszybciej działają, kiedy są podawane bezpośrednio w okolicę zapalenia nerwu i przepukliny kręgosłupa. Aby zapewnić precyzję, skuteczność i bezpieczeństwo zabiegi takie przeprowadza się pod kontrolą specjalnej aparatury. Zabieg ten nazywany jest zastrzykiem nadtwardówkowym. Typowymi sterydami stosowanymi w rwie kulszowej są Metyloprednizolon i Dexametazon.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Niesteroidowe leki przeciwzapalne są lekami działającymi przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Stosuje się je w wielu schorzeniach przebiegających z bólem, zapaleniem oraz gorączką. Te leki nie tylko zmniejszają ból, ale również zapalenie i obrzęk nerwu, dlatego są lekami bardzo użytecznymi w leczeniu rwy kulszowej. Typowe leki stosowane w rwie to Diklofenak i Niemesulid.

Leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe, jak sama nazwa wskazuje uśmierzają ból. Są one pomocne w przetrwaniu silnego bólu, jednak nie leczą jego przyczyny.

Paracetamol – lek ten najlepiej działa w kombinacji z innymi lekami przeciwbólowymi. Należy bardzo uważać, aby nie przekroczyć dozwolonych dawek dobowych i nie łączyć go z alkoholem gdyż lek ten może być bardzo niebezpieczny dla wątroby. Niektóre tabletki zawierają w sobie mieszankę różnych leków przeciwbólowych, w tym Paracetamolu, należy zwrócić uwagę ile tego leku znajduje się w każdej tabletce, aby nie przedawkować.

Tramadol – działa na receptory opioidowe, przez co zmniejsza ból. Stosowany przewlekle może uzależniać. Należy poinformować lekarza o stosowanych lekach przeciwdepresyjnych, gdyż stosowanie niektórych z nich z Tramadolem może prowadzić do powikłań.

Leki przeciwpadaczkowe

Nerwy w mózgu i w kręgosłupie są zbudowane w podobny sposób. Uszkodzony nerw można porównać do uszkodzonego kabla, z którego sypią się iskry. W mózgu takie uszkodzenie wywołuje napady padaczkowe, a w kręgosłupie ból neuropatyczny o elektrycznym lub palącym charakterze. Leki przeciwpadaczkowe wyciszają podrażnione nerwy, dlatego zmniejszają uczucie bólu w rwie kulszowej oraz innych chorobach przebiegających z uszkodzeniem nerwów. Najczęstsze leki przeciwpadaczkowe stosowane w rwie kulszowej to Gabapentyna i Pregabalina.

Leki rozluźniające mięśnie

W części przypadków rwy dochodzi do silnego skurczu mięśni, który nasila ból. Natomiast w przewlekłej rwie kulszowej często powstają przykurcze mięśniowe, które utrudniają rehabilitację. Leki rozluźniające mięśnie, czyli miorelaksacyjne, potocznie zwane lekami rozkurczowymi zmniejszają napięcie  mięśniowe, co w wybranych przypadkach zmniejsza ból oraz umożliwia skuteczniejszą rehabilitację. W rwie kulszowej najczęściej stosuje się Tizanidynę lub Tolperyzon. Należy pamiętać, że NO-SPA nie pomaga w rwie kulszowej, gdyż rozkurcza jedynie mięśnie gładkie, na przykład mięśnie moczowodów lub przewodów żółciowych.

Witaminy przy rwie kulszowej

Rola witamin w leczeniu rwy kulszowej jest kontrowersyjna. Mądrze stosowane na pewno nie szkodzą, ale nie ma przekonywujących dowodów na to, że pomagają. Najczęściej stosuje się witaminę: B1, B6, B12, C oraz kwas foliowy.

Leki osłaniające żołądek

Stres oraz duże ilości leków mogą uszkodzić przewód pokarmowy, szczególnie żołądek. Dlatego podczas leczenia rwy kulszowej stosuje się leki osłonowe, najczęściej Omeprazol lub Pantoprazol.

Leki na rwę kulszową bez recepty

Rwa kulszowa to choroba, którą trudno jest właściwie zdiagnozować, szczególnie samemu. Obok silnego bólu, mogą jej towarzyszyć inne niepokojące objawy, których ustąpienie zależy od szybkiego i właściwego  leczenia. Dlatego w przypadku podejrzenia rwy kulszowej należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Poniżej wymieniam niektóre leki dostępne bez recepty stosowane w leczeniu rwy kulszowej.

Leki przeciwzapalne:

  • Diklofenak
  • Ibuprofen

Leki przeciwbólowe:

  • Paracetamol
  • Pyralgina

Leki osłonowe

  • Omeprazol
  • Pantoprazol

Należy pamiętać, aby  przed użyciem każdego leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Andrzej Kroszczyński
Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Physical Medicine and Rehabilitation - tytuł uzyskany w USA

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Rwa kulszowa