W leczeniu rwy kulszowej stosuje się kilka rodzajów zastrzyków.  Różnią się one miejscem podania,  zawartością oraz przede wszystkim skutecznością. Najczęściej wykonywane są zastrzyki domięśniowe natomiast najskuteczniejsze są zastrzyki nadtwardówkowe, gdyż podawane są bezpośrednio do źródła bólu.

Rodzaje zastrzyków stosowanych w leczeniu rwy kulszowej

Zastrzyki nadtwardówkowe

Zastrzyk nadtwardówkowy zwany również blokadą nadoponową podawany jest do kręgosłupa, bezpośrednio do źródła bólu, czyli w okolicę zapalenia oraz ucisku korzenia przez przepuklinę jądra miażdżystego. Tak podany zastrzyk wywiera silne działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, dzięki czemu pacjenci z rwą kulszową zwykle odczuwają zdecydowaną ulgę już czwartego dnia po zabiegu.  Największe bezpieczeństwo oraz skuteczność takiego leczenia osiąga się stosując odpowiedni sprzęt umożliwiający monitorowanie położenia igły w kręgosłupie, dzięki czemu lek zostaje precyzyjnie podany we właściwe miejsce.

Zastrzyki domięśniowe

Od dziesiątek lat rwę kulszową leczy się zastrzykami domięśniowymi zawierającymi leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz witaminy. Zaletą takich zastrzyków jest szybkie rozpoczęcie działania. Niesteroidowe leki przeciwzapalne podane w zastrzykach mniej uszkadzają żołądek niż zażywane w tabletkach. Wadami domięśniowych zastrzyków na rwę kulszową są :

  • bóle pośladków po zastrzykach
  • przebarwienia pośladków (siniaki)
  • krótki czas działania – w przeciwieństwie do tabletek o przedłużonym działaniu większość zastrzyków nie działa całą dobę.  Przerwa w działaniu leku może prowadzić do powrotu stanu zapalnego oraz bólu
  • konieczność zaangażowania pielęgniarki
  • są skuteczne jedynie w lekkich i umiarkowanych przypadkach rwy

Zastrzyki do punktów spustowych

Jeżeli rwa kulszowa utrzymuje się długo, w mięśniach wytwarzają się punkty spustowe. Są one wyczuwalne jako  zgrubienia oraz grudki, które bardzo bolą przy naciśnięciu. Najczęściej są one umiejscowione z boku pośladka, uda oraz łydki. Punkty spustowe mogą się utrzymywać przez bardzo długi czas i jeżeli znajdują się głęboko, są bardzo trudne lub nawet niemożliwe do wyleczenia metodami fizjoterapii. W ich okolicy gromadzi się wiele metabolitów, takich jak kwas mlekowy, co prowadzi do miejscowej kwasicy. Zastrzyki do punktów spustowych uwalniają od bólu w dwojaki sposób. Przekłucie igłą bezpośrednio dezaktywuje punkty spustowe, a wstrzyknięty roztwór wypłukuje nagromadzone szkodliwe substancje oraz neutralizuje zakwaszenie, co zapobiega nawrotowi dolegliwości. Poprawa następuje najczęściej w ciągu czterech dni. Terapia punktów spustowych jest skuteczna, jeśli najpierw wyleczona zostanie przyczyna rwy kulszowej, którą najczęściej jest ucisk oraz zapalenie nerwu w kręgosłupie. Jeśli przyczyna rwy jest ciągle aktywna, punkty spustowe mogą powrócić.

Zastrzyki do mięśnia gruszkowatego

Mięsień gruszkowaty może być jedną z przyczyn bólu pośladka. Może on też być przyczyną rwy kulszowej poprzez ucisk nerwu kulszowego. W takim wypadku znaczącą i szybką poprawę przynoszą  zastrzyki do tego mięśnia. Zabieg ten powinien być przeprowadzany pod kontrolą USG lub fluoroskopii, gdyż mięsień gruszkowaty jest umiejscowiony bardzo głęboko w pośladku.

Andrzej Kroszczyński
Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Physical Medicine and Rehabilitation - tytuł uzyskany w USA

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Rwa kulszowa