Czego nie wolno robić przy rwie kulszowej to bardzo częste pytanie. Odpowiedź na nie jest indywidualna dla każdego, gdyż różne są przyczyny rwy oraz mechanizm, w którym dochodzi do ucisku nerwu. Najczęściej zaleca się unikanie pozycji, które nasilają ból. Generalnie przy rwie kulszowej nie powinno się dźwigać, schylać się lub skręcać tułowia. Poniżej szerzej opisuję szerzej czego nie wolno robić w rwie kulszowej. Chory powinien być zbadany przez lekarza i otrzymać indywidualne rekomendacje. Dlatego wiadomości zawarte w tym artykule należy traktować jako ogólną informację i podejmować leczenie indywidualnie zalecone przez odpowiedniego specjalistę.

Czego nie można robić przy rwie kulszowej

Rwa kulszowa – co to jest

Rwa kulszowa to ból promieniujący od pośladka do uda, łydki, w części przypadków również do stopy. Często towarzyszy mu ból dolnego grzbietu, potocznie określany jako “korzonki”.

Przyczyny rwy kulszowej

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest ucisk korzenia nerwowego przez przepuklinę kręgosłupa. Ucisk ten może pochodzić z kilku źródeł oraz może być nasilany przez różne czynności lub ułożenia ciała. Dlatego, to czego nie wolno robić w rwie kulszowej może być różne dla każdego pacjenta. Niektórzy powinni unikać siedzenia, a inni chodzenia.

Czego nie należy robić przy rwie kulszowej

Czego nie wolno robić przy rwie kulszowej?

Przy rwie kulszowej lub przy rwie udowej należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać skuteczne leczenie. Należy również unikać sytuacji, które nasilają ucisk na nerw lub pogarszają jego regenerację.

Nie zwlekaj z podjęciem leczenia

Szybkie ustąpienie rwy zależy od szybkiego i odpowiedniego leczenia. Niezwłoczna konsultacja lekarska jest szczególnie istotna kiedy pojawiają się zaburzenia czucia, osłabienie mięśni lub zaburzenia w kontrolowaniu moczu i stolca. W takich przypadkach bardzo liczy się czas, gdyż część chorych z takimi objawami wymaga szybkiej operacji, aby odbarczyć nerw i nie dopuścić do utrwalenia się objawów.

Nie wolno kontynuować lub powtarzać czynności, która doprowadziła do powstania rwy

Jeżeli podczas podnoszenia ciężaru, schylania się lub pracy w ogródku poczujemy, że coś jest nie tak, powinniśmy przerwać wykonywanie tej czynności. Czasami jest to ukłucie w plecach, w innych przypadkach może to być uczucie zerwania czegoś lub przeskoczenia w plecach. Może pojawić się uczucie ciepła w plecach. Dalsze kontynuowanie pracy może znacznie pogorszyć stan. Czasami pierwsze objawy powoduje przedarcie pierścienia włóknistego dysku. Dopiero kolejny uraz powoduje wyciśnięcie przepukliny przez szczelinę w pierścieniu. Samo uszkodzenie pierścienia włóknistego może boleć, natomiast przepuklina kręgosłupa jest znacznie poważniejszym i bardziej bolesnym problemem.

Nie należy wykonywać czynności, które nasilają ból

Jest to w miarę intuicyjne, ale od dziecka jesteśmy uczeni, aby swojej intuicji nie ufać. Na przykład w stenozie kanału kręgowego niektórzy próbują na siłę się prostować podczas chodzenia. Powoduje to zwiększenie ucisku na nerw, który niczym w imadle jest wtedy kompresowany, co powoduje ogromny i nieznośny ból. Również w stenozie nie należy wykonywać przeprostów tułowia, które są jedną ze składowych metody McKenziego. Certyfikowany, prawidłowo przeszkolony adept tej metody oczywiście dobierze inne, odpowiednie dla danego schorzenia ćwiczenia, ale niestety znane mi są przypadki, kiedy terapeuta forsował przeprosty u niewłaściwych pacjentów doprowadzając do pogorszenia objawów.

Nie wolno dźwigać ciężarów

W ogóle unikajmy dźwigania, jednak jeżeli musimy koniecznie coś przenieść lub podnieść, trzymajmy przedmiot jak najbliżej ciała oraz unikajmy pochylania się i skrętów tułowia.

Czego nie powinno się robić przy rwie kulszowej

Unikaj zbyt ambitnej korekcji postawy

W ataku ostrej rwy kulszowej kręgosłup może wykrzywić się na jedną ze stron, co określamy jako “shift”. Jest to reakcja obronna, mająca na celu zmniejszenie ucisku na nerw w kręgosłupie. Dlatego w początkowej fazie nie należy zbyt agresywnie walczyć ze shiftem. Należy skupić się na zmniejszeniu obrzęku oraz zapalenia, co często prowadzi do obarczenia nerwu. W lżejszych przypadkach można to osiągnąć stosując leki przeciwzapalne. W cięższej rwie dobre efekty przynoszą precyzyjne zastrzyki nadtwardówkowe, które dostarczają leki bezpośrednio w miejscu ucisku na nerw. Kiedy nerw przestaje być drażniony wykrzywienie tułowia mija samo. Inną sytuacją jest dłużej utrzymująca się rwa. W takich przypadkach fizjoterapeuta powinien rozciągać mięśnie, aby nie dopuścić do utrwalenia się deformacji oraz przykurczów. Doświadczony terapeuta może zarekomendować odpowiedni zestaw ćwiczeń na rwę kulszową.

Pokrewnym tematem jest ostrożne podchodzenie do terapii zmniejszonej lub zniesionej lordozy lędźwiowej, czyli wygięcia kręgosłupa do przodu. W części takich przypadków jest to reakcja obronna, zmniejszająca ucisk na nerw.

Przy rwie kulszowej nie należy się upijać

Alkohol u niektórych zmniejsza ból i rozluźnia spięte mięśnie w ataku rwy kulszowej. Jednak po wytrzeźwieniu mięśnie kurczą się jeszcze bardziej. W upojeniu alkoholowym można nieświadomie zasnąć w pozycji, w której nerw jest jeszcze bardziej uciśnięty. Może to doprowadzić do zaostrzenia dolegliwości lub nawet uszkodzenia nerwu. Duże stężenie alkoholu lub częste jego spożywanie jest szkodliwe dla nerwów, które powinny przecież mieć jak najlepsze warunki dla regeneracji. Alkohol może również mieć groźne interakcje z niektórymi lekami przeciwbólowymi, zwłaszcza z Paracetamolem. Przedawkowanie tego leku łącznie z nadużyciem alkoholu może spowodować poważne, czasem nawet śmiertelne uszkodzenie wątroby.

Należy unikać znacznych różnic temperatur

Nie jest to absolutna reguła, gdyż niektórzy pacjenci twierdzą, że nagrzanie lub wyziębienie ciała przyniosło im ulgę. W większości przypadków należy jednak unikać ekstremalnych temperatur, a w szczególności gwałtownych zmian temperatury. Często do nawrotu lub zaostrzenia dolegliwości dochodzi po chodzeniu w przemoczonym ubraniu lub owianiu spoconych pleców. Ciepło jest bezpieczniejsze, jednak należy z nim uważać. Wielokrotnie widziałem ludzi z plecami poparzonymi na przykład poduszką elektryczną.

Podsumowanie

Najważniejsze jest zbadanie przez doświadczonego specjalistę oraz stosowanie się do jego zaleceń. Ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku, nie wolno robić tego, co nasila ból lub było przyczyną rwy.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Rwa kulszowa