Mata do akupresury z poduszką staje się bardzo popularna. Mata z kolcami bywa stosowana na bóle kręgosłupa. Czy warto? Poznaj opinię lekarza.

Mata do akupresury z kolcami - opinia lekarza

Czym jest akupresura?

Akupresura wywodzi się z akupunktury, która jest ważną częścią tradycyjnej chińskiej medycyny. Ta mająca kilka tysięcy lat nauka opiera się na nakłuwaniu ciała igłami, aby przywrócić równowagę w organizmie oraz poprawić stan zdrowia. W akupresurze zamiast nakłuwania igłami stosuje się ucisk.

Mata do akupresury z kolcami i poduszką - co to jest?

Mata do akupresury z poduszką – co to jest?

Mata do akupresury z poduszką jest podobna do maty do jogi, jednak jest pokryta wieloma kolcami. Kolce te nie przebijają skóry, ale silnie ją uciskają i stymulują. Ta metoda terapii jest obecnie bardzo popularna, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Mata zdrowotna jest lekka i łatwo można ją ze sobą nosić.  Zestaw do akupresury często składa się z maty, poduszki oraz pokrowca. Niewątpliwą zaletą tej formy terapii jest możliwość jej samodzielnego stosowania w domu.

Działanie maty do akupresury

Mata z kolcami jest stosowana na wiele schorzeń. Głównym jej zastosowaniem są bóle kręgosłupa oraz rwa kulszowa. Mata lecznicza z kolcami u wielu ludzi znacznie zmniejsza odczuwanie bólu, a dzieje się tak na dwa sposoby. Po pierwsze, bezpośrednio po jej zastosowaniu pojawia się znacząca ulga w bólu. Może ona trwać około pół godziny lub nawet dłużej. Po drugie,  regularne stosowanie akupresury może podwyższyć próg bólowy prowadząc do długotrwałej ulgi w bólu. Mata zdrowotna do akupresury może również rozluźnić spięte miejsce, co przynosi dodatkową poprawę w bólach pleców oraz rwie kulszowej.

Ponadto zaobserwowano, że regularne stosowanie akupresury może pomóc między innymi w następujących schorzeniach:

Przeciwwskazania do używania maty z kolcami

Używanie maty jest generalnie bardzo bezpieczne, ale nie powinno się jej stosować przy następujących sytuacjach:

Zapalenie i infekcje skóry

Nie stosuj akupresury w miejscach, gdzie skóra jest podrażniona lub gdzie ma miejsce infekcja, na przykład czyrak.

Padaczka

Padaczka nie jest absolutnym przeciwwskazaniem do używania maty do akupresury, jednak należy pamiętać, aby nigdy nie stosować tej terapii samemu. Zawsze musi być ktoś, kto jest w pobliżu i w razie potrzeby udzieli pomocy.

Ciąża

Stymulowanie pewnych punktów akupresury teoretycznie może wywoływać przedwczesny poród lub wywierać szkodliwy wpływ na płód. Z tego względu nie należy stosować maty w ciąży.

Choroby układu krążenia

Akupresura oddziałuje na układ krążenia, przez to może być niebezpieczna dla osób z nadciśnieniem tętniczym lub z zaburzeniami krzepliwości krwi. Używanie aspiryny zwykle nie stanowi przeciwwskazania, ale osoby zażywające silniejsze leki przeciwzakrzepowe, na przykład Acenokumarol nie powinny używać maty.

Jak leżeć na macie do akupresury?

Wielu zastanawia się jak zacząć korzystać z maty do akupresury, gdyż myśl o położeniu się na tysiącach kolców może niektórych napawać pewną obawą. Otóż należy stopniowo przyzwyczajać swoje ciało do działania kolców. Na początku nie kładź się na matę całym ciężarem ciała, ale rozłóż ją na oparciu fotela lub kanapy. Następnie usiądź i stopniowo oprzyj się o kolce. W ten sposób stopniowo przyzwyczaisz swój organizm do oddziaływania maty zdrowotnej.

Po kilku dniach używania możesz umieścić matę poziomo na kanapie lub materacu i położyć się na niej przez na czas od 20 do 40 minut. Materac powinien nieco złagodzić oddziaływanie kolców maty na ciało.

Po przystosowaniu się, można umieścić matę do akupresury z poduszką bezpośrednio na podłodze i położyć się na niej. Dzięki temu, że nie będzie już poduszki odczujesz maksymalne efekty działania maty.

Jak używać poduszki do akupresury?

Poduszki do akupresury należy używać ostrożniej niż samej maty. Szyja jest znacznie bardziej unerwiona i wrażliwa niż plecy, dlatego też wolniej przyzwyczaja się się do ucisku przez kolce. Z reguły po pewnym czasie uczucie dyskomfortu mija, ale nie u wszystkich taka poduszka się sprawdzi. Można ją wtedy zastąpić zwykłą poduszką. Należy zaznaczyć, że część użytkowników bardzo taką poduszkę zachwala i odczuwa płynące z jej działania korzyści zdrowotne.

Ile leżeć na macie do akupresury z poduszką?

Po przystosowaniu się do odczuwania kolców można leżeć na macie 45 minut lub dłużej.

Jak odczuwane jest leżenie na macie do akupresury?

Na początku odczucia mogą wydawać się dość nieznajome i dziwne. Przez pierwsze minuty możesz odczuwać kłucie tysięcy plastikowych kolców. Potem powinno być już tylko lepiej, gdyż organizm potrzebuje pewnego czasu, aby przystosować się do nowych wrażeń.

Po około pięciu minutach ból znacznie się zmniejszy. Zamiast niego możesz zacząć odczuwać przyjemne uczucie ciepła oraz mrowienia. Niektórzy porównują to wrażenie do działania maści rozgrzewającej lub chłodzącej. Po pewnym czasie możesz znów zacząć odczuwać kłucie, co jest sygnałem, aby wstać i zakończyć sesję.

Kiedy wstaniesz, możesz czuć pewną sztywność ciała przez parę minut. Następnie to uczucie minie i odczujesz znaczące zmniejszenie bólu, na przykład bólu pleców lub rwy kulszowej. Ta ulga w cierpieniu może trwać około pół godziny lub nawet dłużej. Regularne stosowanie maty może przynieść ulgę w bólu na dłuższy czas.

Mata do akupresury z poduszką – czy warto? Opinia lekarza

Na moją opinię na temat akupunktury i akupresury miała istotny wpływ pochodząca z Chin dr Margaret Mei, której uczniem byłem w czasie mojej specjalizacji w Stanach Zjednoczonych. Jest ona wybitną adeptką oraz pasjonatką tradycyjnej medycyny chińskiej, ceniąca się uznaniem pacjentów w Nowym Jorku. To od niej usłyszałem od podstawach akupunktury i akupresury oraz zobaczyłem efekty ich działania w praktyce. Według mnie w pewnych wypadkach ta metoda leczenia może zdecydowanie pomóc pacjentom. Jej wadą jest to, że czasem wymaga wielu sesji oraz powtórzeń, aby uzyskać zadowalający i dość trwały efekt. Nie każdy ma cierpliwość oraz możliwości, aby wielokrotnie chodzić na zabiegi nakłuwania ciała igłami. Dla części takich osób rozwiązaniem może być  właśnie mata z kolcami, która pozwala korzystać z pewnych dobrodziejstw akupresury w domu. Oczywiście sesja w zaciszu domowym nie zastąpi wizyty u doświadczonego akupunkturzysty, ale warto spróbować tej formy terapii, gdyż niektórym przynosi znaczną ulgę w bólu pleców, a nawet w rwie kulszowej.

Kolejnym źródłem mojej wiedzy o akupresurze są opinie moich pacjentów. Niektórzy z nich bardzo sobie chwalą matę z kolcami i używają jej codziennie. Według ich opinii taka domowa terapia:

  • uśmierza lub zmniejsza ból
  • pozwala stosować mniej leków, a przez to chronić żołądek, nerki i wątrobę
  • dodaje energii
  • relaksuje

Oczywiście mata zdrowotna nie pomaga wszystkim, ale warto spróbować tej formy domowej terapii, gdyż może się okazać, że jej efekty będą bardzo zadowalające i zmienią życie na lepsze. Koszt takiej maty jest mały, a korzyści związane z jej używaniem mogą być duże. Mniej bólu oznacza mniej przyjmowanych leków, co samo z siebie oszczędza pieniądze. Ważniejsze jest jednak to, że stosowanie mniejszej ilości leków przeciwbólowych zmniejsza szansę pojawienia się ich efektów ubocznych. Dlatego uważam, że zdecydowanie warto spróbować działania dobrej maty do akupresury.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.