Rwa kulszowa i choroby stawu biodrowego mogą dawać bardzo podobne objawy. Zmyliły one nawet samego ojca medycyny – Hipokratesa. Aby wybrać skuteczne leczenie musimy najpierw poznać przyczynę bólu. Poniżej opisuję jak odróżnić rwę kulszową od schorzeń stawu biodrowego.

Ból biodra, a rwa kulszowa

Promieniowanie bólu przy rwie kulszowej oraz schorzeniach stawu biodrowego

Ból rwy kulszowej promieniuje od pośladka, poprzez tył lub bok uda aż do łydki i stopy. Ból w pachwinie rwa powoduje bardzo rzadko.

Rwa kulszowa - promieniowanie bólu

Schorzenia stawu biodrowego powodują ból odczuwany przede wszystkim w pachwinie i pośladku. Może on też promieniować z przodu uda, aż do kolana.

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Charakter bólu przy rwie kulszowej oraz schorzeniach stawu biodrowego

Ból w rwie kulszowej jest rwący, świdrujący, elektryczny lub palący.

Schorzenia stawu biodrowego przebiegają z bólem głębokim i tępym, który przy pewnych ruchach może zamieniać się w ostry.

Co nasila ból?

W rwie kulszowej ból nasila się, kiedy w pozycji leżącej uniesiemy wyprostowaną w kolanie nogę do góry (objaw Lasègue’a).

Objaw Lasègue'a w rwie kulszowej

Ból pochodzący ze stawu biodrowego nasila się podczas rotacji biodra, czyli kiedy kręcimy nogą zgiętą w kolanie.

Rotacja w stawie biodrowym
Zaburzenia czucia

Drętwienie nogi oraz osłabienie czucia, szczególnie palców, boku stopy oraz łydki jest charakterystyczne dla rwy kulszowej, natomiast nie pojawia się w schorzeniach stawu biodrowego.

Osłabienie mięśni

Niedowład, czyli osłabienie siły w rwie kulszowej wynika z uszkodzenia korzeni rdzeniowych w kręgosłupie. Najczęstsze postacie niedowładu to:

  • Opadanie stopy podczas chodzenia
  • Osłabienie podnoszenia dużego palca u nogi.
  • Niemożność stanięcia na palcach (osłabienie łydki)

W schorzeniach stawu biodrowego do osłabienia mięśni może dochodzić późno, na skutek spowodowanego bólem bezruchu. Najczęściej na początku siła mięśni jest zachowana, jednak ruchy w biodrze są utrudnione przez jego bolesność i sztywność.

Badania obrazowe przy rwie kulszowej oraz schorzeniach stawu biodrowego

Rezonans magnetyczny w rwie kulszowej pokazuje przepuklinę lub wypuklinę jądra miażdżystego uciskającą korzeń rdzeniowy. Najczęściej jest ona zlokalizowana na poziomach L5S1 i L4L5. Zdjęcie rentgenowskie może pokazać zmniejszenie przestrzeni międzykręgowej.

W chorobach stawu biodrowego zdjęcie rentgenowskiego może wykazać zwężenie szpary stawowej i osteofity, wskazując tym samym na zwyrodnienie stawu biodrowego. W niektórych schorzeniach, których przykładem jest jałowa martwica kości udowej, diagnozę w części przypadków umożliwia dopiero rezonans magnetyczny.

Jak rozpoznać właściwą diagnozę?

Odróżnienie rwy kulszowej od chorób stawu biodrowego jest trudne i wymaga dużego doświadczenia. Dlatego też postawienie ostatecznej diagnozy należy pozostawić doświadczonemu lekarzowi. Im szybciej podejmiemy odpowiednią terapię, tym większa będzie jej skuteczność.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Rwa kulszowa