Rezonans magnetyczny jest najlepszym badaniem w rwie kulszowej. Szybki rezonans umożliwia szybkie pozbycie się bólu poprzez nowoczesne leczenie. Niestety, uzyskanie tego badania na NFZ zajmuje wiele miesięcy i wielu pacjentów wykonuje go prywatnie. Chorzy często pytają jaki rezonans należy wykonać przy rwie kulszowej. Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.
Który odcinek kręgosłupa kręgosłupa badamy przy rwie kulszowej?
Przy rwie kulszowej z reguły wykonuje się rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego, gdyż tam najczęściej znajduje się przepuklina lub wypuklina dysku uciskająca korzenie rdzeniowe.
Rezonans kręgosłupa z kontrastem czy bez?
Najczęściej przy diagnostyce rwy kulszowej wykonuje się rezonans bez kontrastu. Czasem jednak kontrast jest przydatny, na przykład pomaga odróżnić nawrot przepukliny od zrostów pooperacyjnych. Decyzję o podaniu kontrastu należy pozostawić lekarzowi. Jeżeli ma być podany kontrast dożylny, należy najpierw oznaczyć poziom kreatyniny, aby ocenić funkcję nerek.
Czy na rezonans potrzebne jest skierowanie?
Większość placówek nie wymaga skierowania.
Rezonans otwarty czy zamknięty?
Jeżeli wytrzymamy leżenie w głośnym i ciasnym tunelu powinniśmy wykonać rezonans zamknięty, gdyż jest dokładniejszy. W innym wypadku możemy zdecydować się na rezonans otwarty. Większość nowoczesnych aparatów otwartych daje obraz wystarczający do pokazania przyczyny rwy kulszowej. Należy pamiętać, że istnieją pewne leki, które mogą zmniejszyć objawy klaustrofobii. W niektórych wypadkach stosuje się nawet znieczulenie ogólne, czyli narkozę.
Kiedy nie można wykonać rezonansu?
Nie każdy może mieć wykonany rezonans magnetyczny. Jeśli obrazowanie kręgosłupa jest konieczne wykonuje się wtedy tomografię komputerową.
Przeciwwskazania bezwzględne
Elektroniczne implanty, w szczególności:
- rozrusznik serca (nie wszystkie)
- stymulator rdzenia kręgowego
- klaustrofobia
- inne neurostymulatory
- wewnątrzczaszkowe metalowe klipsy
- wszczepiony aparat słuchowy
- metaliczne ciało w oku
Przeciwwskazania względne
Metalowe endoprotezy, ciała obce, szwy, pierwszy trymestr ciąży
Czy do badania muszę być na czczo?
Do rezonansu kręgosłupa lędźwiowego nie trzeba być na czczo i nie wymagane jest żadne specjalne przygotowanie.
Czy rezonans jest bolesny?
Samo badanie nie jest bolesne, ale nie należy do przyjemnych. Rezonans przeprowadza się wąskim tunelu i towarzyszy mu spory hałas.