Rwa kulszowa – leczenie

Rwa kulszowa wiąże się z silnym bólem, który najczęściej trwa kilka tygodni, ale może też utrwalić się i prowadzić do powstania rwy przewlekłej. Aby temu zapobiec, leczenie rwy kulszowej powinno mieć na celu szybką i kompletną ulgę w cierpieniu, tak aby pacjenci mogli jak najszybciej zapomnieć o bólu i znów cieszyć się życiem. Terapia powinna być nakierowana przede wszystkim na przyczynę bólu. Strona opisuje jak sobie radzić z rwą kulszową.

Leczenie rwy kulszowej

Sposoby leczenia rwy kulszowej

Część kobiet twierdzi, że wolałyby jeszcze raz przeżyć poród, niż  rwę kulszową.  Bóle porodowe są z reguły silniejsze, jednak o wiele krótsze od dolegliwości w rwie kulszowej, które mogą trwać tygodnie, miesiące lub lata, przeszkadzając nawet w najprostszych czynnościach życiowych . Taki ból może złamać nawet najtwardszą osobę. W XXI wieku kobieta może liczyć na pomoc w przy cierpieniach związanych z bólem porodowym poprzez zastosowanie znieczulenia nadtwardówkowego. Natomiast uciążliwy i długotrwały ból w rwie kulszowej można wyleczyć poprzez zastosowanie zastrzyku nadtwardówkowego. Chorzy powinni mieś możliwość korzystania z nowoczesnych sposobów leczenia rwy kulszowej, aby uśmierzyć ból i zacząć normalnie żyć.

Rwa kulszowa leczenie

Dlaczego nieleczenie lub nieskuteczne leczenie rwy kulszowej jest niebezpieczne?

Nieleczony ból utrwala się, prowadząc do powstania bólu przewlekłego, który jest znacznie trudniejszy do wyleczenia. Z czasem wytwarzają się zmiany w mózgu, rdzeniu kręgowym oraz układzie ruchu, których odwrócenie bywa czasochłonne. Wytwarzają się przykurcze stawowe oraz punkty spustowe, co potęguje ból. Chorzy zaczynają być apatyczni, drażliwi, mają problemy z koncentracją i pamięcią. Ból często zaburza życie seksualne. Dlatego też należy tak dobierać metody leczenia rwy kulszowej, aby umożliwić jak najszybszy powrót do zdrowia.

Leczenie minimalnie inwazyjne (nieoperacyjne): zastrzyki nadtwardówkowe

Najszybsze wyniki leczenia osiągamy, kiedy leki podane są dokładnie tam, gdzie znajduje się źródło bólu, czyli w bezpośrednią okolicę uciśniętego przez dysk korzenia nerwowego.

Przezotworowe lub interlaminarne zastrzyki nadtwardówkowe (epiduralne, nadoponowe), (ang. Epidural Steroid Injections) są metodą leczenia rwy kulszowej prowadzącą do na uzyskania szybkiej i znaczącej poprawy oraz uniknięcia skutków ubocznych przyjmowania dużych dawek tabletek przeciwbólowych. Zastrzyk nadtwardówkowy jest rodzajem bardzo precyzyjnej blokady kręgosłupa, która szybko likwiduje zapalenie i obrzęk nerwu oraz zmniejsza jego ucisk, przez co pacjent szybko doznaje uczucia głębokiej ulgi w cierpieniu. Zapalenie, obrzęk oraz ból ustępują, dzięki temu, że:

  • Wstrzyknięcie płynu rozcieńcza oraz wypłukuje drażniące korzeń nerwowy substancje, które pojawiają się w wyniku przepukliny jądra miażdżystego.
  • Silnie działający lek przeciwzapalny zostaje podany bezpośrednio w okolicę uciśniętego i objętego zapaleniem korzenia nerwowego.
  • Podawany jest miejscowo działający środek znieczulający, który usuwa ból.

Niezbędne do wykonania tego zabiegu są specjalistyczny sprzęt oraz doświadczenie, dzięki którym lekarz podaje lek dokładnie w miejsce ucisku korzenia. Takie leczenie trwa krótko, jest to zabieg ambulatoryjny, po którym pacjent udaje się do domu. W większości przypadków do wyleczenia napadu rwy kulszowej wystarcza jednorazowy zabieg.

Rwa kulszowa – leczenie farmakologiczne

Głównym źródłem bólu jest zapalenie, dlatego powinno się przede wszystkim stosować leki hamujące zapalenie. Drugim filarem farmakoterapii rwy kulszowej jest leczenie przeciwbólowe. Trzecim rodzajem środków na rwę kulszową są leki rozluźniające mięśnie, potocznie zwane lekami rozkurczowymi. Zmniejszają one ból oraz pomagają w poruszaniu się dzięki zmniejszaniu nadmiernego napięcia mięśni.

Dlaczego w części przypadków tabletki i zastrzyki nie pomagają w rwie kulszowej?

  1. Leki mogą nie docierać wystarczającym stężeniu do źródła bólu. Należy pamiętać, że leki podane ogólnie (w formie tabletek lub zastrzyków domięśniowych) ulegają znacznemu rozcieńczeniu, gdyż działają na cały organizm i tylko niewielka ich część dociera do źródła bólu. Znacznie silniejsze działanie osiągamy, kiedy leki podane są bezpośrednio do kręgosłupa, w miejsce ucisku korzenia.
  2. Leki mogą działać za krótko. Leki podawane w zastrzykach domięśniowych działają jedynie przez krótki czas. Po zaprzestaniu ich działania zapalenie ponownie się nasila, a ból wraca. Należy stosować leki, które działają 24 godziny na dobę.
  3. Stosowane leki nie działają przeciwzapalnie. Leczenie rwy kulszowej jedynie środkami nie mającymi działania przeciwzapalnego, których przykładem są witaminy: B12, B6 lub B1 lub przeciwbólowy Tramadol nie zmniejsza zapalenia, które jest źródłem rwy kulszowej.

Do czego może prowadzić stosowanie nieodpowiednich leków w leczeniu rwy kulszowej?

Zażywanie źle dobranych leków w dużych dawkach i ich przewlekłe stosowanie nie tylko nie gwarantuje pełnej i trwałej poprawy, ale może wręcz szkodzić, uszkadzając organy wewnętrzne, takie jak żołądek, nerki i wątroba.

Czy żele i maści przeciwbólowe pomagają w ataku rwy kulszową?

Maść przeciwbólowa rozgrzewająca bądź chłodząca, jak na przykład maść końska działa objawowo stymulując zakończenia nerwowe i w pewnym stopniu zmniejsza odczuwanie bólu. Żele zawierające niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne działają głównie poprzez masowanie bolących miejsc. Natomiast substancje w nich zawarte przedostają się do krwiobiegu i działają na cały organizm. Należy uważać, aby nie łączyć ich z innymi lekami przeciwzapalnymi, gdyż może to prowadzić do pojawienia skutków ubocznych.

Rehabilitacja w rwie kulszowej

Główny artykuł: Rwa kulszowa – rehabilitacja, fizjoterapia, masaż
Rehabilitacja duże znaczenie w leczeniu rwy kulszowej. Zajmują się nią fizjoterapeuci, osteopaci oraz chiropraktycy (kręgarze). Najbardziej skuteczne są odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz terapia manualna (masaż, mobilizacja, manipulacja). Najczęściej stosowane ćwiczenia na rwę kulszową wchodzą w skład w metody McKenziego.

Rwa kulszowa – leczenie domowe

Główny artykuł: Rwa kulszowa – leczenie domowe

W trakcie leczenia rwy kulszowej głównie przebywamy w domu. Powyższy artykuł opisuje jak radzić sobie z atakiem rwy kulszowej w domu, czyli w miejscu, którym najczęściej przebywamy.
Należy pamiętać, że stosowanie domowych i naturalnych metod leczenia rwy kulszowej należy najpierw skonsultować z lekarzem. Przyczyn bólu pleców, pośladka i nóg jest bardzo wiele i tylko doświadczony specjalista po dokładnym zbadaniu pacjenta może poprawnie zdiagnozować przyczynę bólu i zalecić odpowiednie leczenie, które zapewni możliwie jak najszybszą ulgę w cierpieniu.

Rwa kulszowa – do jakiego lekarza należy się udać?

Najważniejsze, aby pójść się tam, gdzie otrzyma się fachową pomoc, która przyniesie szybką poprawę. Z rwą kulszową należy się udać do lekarza, który ma dużą wiedzę, doświadczenie, oraz który budzi zaufanie i jest człowiekiem rozumiejącym cierpiącego pacjenta i starającym się mu pomóc stosując odpowiednie metody leczenia. Rwę kulszową leczą lekarze rehabilitacji medycznej, neurolodzy, ortopedzi oraz neurochirurdzy.

Leczenie rwy kulszowej metodami medycyny alternatywnej

Główny artykuł: Rwa kulszowa i ból pleców – leczenie alternatywne

Medycyna ciągle się rozwija. Znamy jedynie małą cząstkę na temat tego na jakich zasadach funkcjonuje świat oraz człowiek, który jest jego odzwierciedleniem. Należy wiec mieć oczy otwarte na nowe metody leczenia. Z drugiej strony należy też piętnować bezwzględnych naciągaczy, którzy z chęci bogactwa i sławy wykorzystują desperację oraz ufność cierpiących ludzi.  Powyższy artykuł opisuje niektóre alternatywne sposoby leczenia rwy kulszowej.

Naturalne leczenie rwy kulszowej

To natura leczy. Dzięki jej działaniu przepuklina dysku najczęściej powoli i stopniowo zmniejsza się. Czasem jednak naturze trzeba pomóc, aby mogła działać szybko i w sposób prawidłowy. Na przykład złamane kości trzeba prawidłowo złożyć, inaczej natura sprawi, że trwale zrosną się w nieprawidłowy sposób. W ciężkim ataku rwy kulszowej spowodowanym masywnym zapaleniem i uciskiem korzenia nerwowego również należy pomóc naturze  poprzez zastosowanie odpowiednich leków, ćwiczeń oraz zabiegów.

Jako, że głównym źródłem bólu w rwie kulszowej jest zapalenie, poprawę przynosi przeciwzapalny styl życia.

Rwa kulszowa – leczenie operacyjne

W najcięższych przypadkach nie da się uniknąć leczenia operacyjnego. Wystąpienie jednego z objawów alarmowych stanowi wskazanie do niezwłocznego leczenia operacyjnego, które jest przeprowadzane przez neurochirurga lub ortopedę. W innych przypadkach dzięki zastosowaniu zastrzyku nadtwardówkowego często można uniknąć operacji, która nie jest obojętna dla zdrowia i może się wiązać z powikłaniami.

Rwa kulszowa - leczenie operacyjne

Kiedy należy zgłosić się do szpitala?

Konieczność hospitalizacji zdarza się rzadko. Na pewno należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala w razie pojawienia się objawów alarmowych.

Ile trwa leczenie rwy kulszowej?

Przy zastosowaniu najczęściej stosowanych w Polsce metod terapii długość leczenia to z reguły kilka tygodni, ale w cięższych lub nieprawidłowo leczonych przypadkach objawy mogą się utrzymywać przez miesiące lub lata. Natomiast po zastosowaniu nowoczesnego leczenia rwy kulszowej w postaci zastrzyku nadtwardówkowego pod kontrolą fluoroskopii znaczna poprawa jest najczęściej odczuwana już czwartego dnia po zabiegu.

Czy rwę kulszową można zwyciężyć?

Z napadem rwy kulszowej jak najbardziej można sobie poradzić. Jest to choroba, która może i powinna być skutecznie leczona. Chorzy powinni zachowywać optymizm oraz z ufnością sięgać po dostępne, skuteczne i szybkie metody leczenia, aby odzyskać zdrowie i znów cieszyć się życiem.


jak-wyleczyc-rwe-kulszowa