Punkty spustowe w rwie kulszowej

Rwa kulszowa może prowadzić do powstania bolesnych zgrubień w mięśniach, czyli punktów spustowych. W artykule opisuję ich przyczyny, objawy i leczenie.

Dlaczego rwa kulszowa powoduje powstawanie punktów spustowych?

Mięśniowo powięziowe punkty spustowe są częstym powikłaniem przewlekłej rwy kulszowej. Są one wyczuwalne jako bolesne przy ucisku zgrubienia w mięśniach. Powstają się na skutek długotrwałego, wzmożonego napięcia mięśni, oraz zmienionego sposobu chodzenia. W mięśniach dochodzi do miejscowego zakwaszenia oraz nagromadzenia metabolitów, co prowadzi do jeszcze większego napięcia oraz tworzenia się bolesnych zgrubień. Prawdopodobieństwo powstania punktów spustowych rośnie wraz z czasem trwania rwy.

Lokalizacja punktów spustowych w rwie kulszowej

Punkty spustowe w rwie kulszowej powstają w charakterystycznych miejscach. Najczęściej są to okolice pośladka oraz zewnętrznej części uda.

Mięsień pośladkowy średni

punkty spustowe w rwie kulszowej mięsień pośladkowy średni

Mięsień pośladkowy średni to najczęstsze miejsce powstawania punktów spustowych w rwie kulszowej. Jest on położony w u góry i nieco z boku pośladka. Punkty spustowe są z reguły zlokalizowane głęboko i najskuteczniejszą metodą ich leczenia są zastrzyki wykonywane specjalną igłą przez doświadczonego lekarza.

Boczna część uda

Punkty spustowe w rwie kulszowej z boku uda

Za ból bocznej części uda opowiadają punkty spustowe w paśmie biodrowo piszczelowym. Punkty te są często zlokalizowane bardzo głęboko.

Zewnętrzna i przednia część łydki

Punkty spustowe z boku łydki

Punkty spustowe w łydce najczęściej są położone w mięśniu piszczelowym przednim oraz mięśniach strzałkowych.

Mięsień gruszkowaty

Mięśnień gruszkowaty punkty spustowe w rwie kulszowej

Mięsień gruszkowaty znajduje się głęboko w pośladku, w okolicy kieszeni od spodni. Punkty spustowe prowadzą do jego bolesności oraz wzmożonego napięcia, co może skutkować uciskiem mięśnia gruszkowatego na nerw kulszowy i objawami rwy. Najskuteczniejszym leczeniem są zastrzyki do mięśnia gruszkowatego pod kontrolą aparatury monitorującej położenie igły. Ważne jest również stosowanie odpowiednich ćwiczeń mających na celu rozciąganie mięśnia.

Wewnętrzna część uda

Punkty spustowe w przywodzicielach

W przebiegu rwy kulszowej ból może pojawiać się po wewnętrznej części uda oraz w pachwinie. Mogą być za niego odpowiedzialne punkty spustowe w przywodzicielach.

Mięsień krawiecki

Punkty spustowe w mięśniu krawieckim

Mięsień krawiecki przebiega po przekątnej uda, od jego górnej zewnętrznej części, aż do przyśrodkowej strony kolana.

Leczenie

Znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Poprzez szybkie i skuteczne leczenie rwy kulszowej, na przykład zastrzykami nadtwardówkowymi, nie dajemy czasu na wytworzenie się punktów spustowych.

Należy pamiętać, że jeśli przyczyna rwy, czyli zapalenie i ucisk korzenia nerwowego nie zostanie najpierw usunięta, punkty spustowe będą nawracać mimo ich leczenia. Dopiero po wyleczeniu zapalenia można przeprowadzić skuteczną terapię punktów spustowych.

Po wyleczeniu przyczyny rwy, w części przypadków punkty spustowe również ustępują wraz z nią. Niekiedy jednak mogą one boleć jeszcze przez długie lata. Na szczęście istnieje ich skuteczne i szybkie leczenie.

W lżejszych przypadkach terapia punktów spustowych polega na specjalnym głębokim, niestety bolesnym, masażu mięśniowo powięzionym.

Specjalne nowoczesny przyrządy np. pistolet do masażu lub piłka wibracyjna mogą przynieść znaczną ulgę i pomóc skuteczne rozmasować punkty spustowe.

Jeżeli jednak punkty spustowe zlokalizowane są głęboko lub jest ich wiele należy zastosować zastrzyki do punktów spustowych, które neutralizują zapalenie, wypłukują nagromadzone metabolity oraz “rozbijają” punkty spustowe.

Jeśli długo trwająca rwa kulszowa doprowadziła do wytworzenia się przykurczów mięśniowych oraz wykrzywienia tułowia, bardzo ważna jest fizjoterapia, dzięki której można przywrócić prawidłową postawę oraz sposób chodzenia.

 

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.