Wyleczyłem rwę kulszową u wielu tysięcy chorych. Złoty środek na rwę kulszową to leczenie jej przyczyny, których może być wiele. Kluczem do sukcesu jest prawidłowa diagnoza i działanie na źródło bólu. Dla różnych przyczyn dostępne jest specyficzne, skuteczne leczenie.

Jak wyleczyłem rwę kulszową

Jak wyleczyłem rwę kulszową tysiące razy

W Internecie, szczególnie na forum można znaleźć  opowieści o wyleczeniu rwy kulszowej stosując wiele różnych sposobów. Często również spotykamy się z reklamami szerokiej gamy złotych środków na rwę kulszową, począwszy od maści, poprzez specjalne maszyny, aż do moczenia nóg w occie. Wobec takiego ogromu informacji cierpiący człowiek może mieć problem w podjęciu decyzji, którą terapię wybrać, aby szybko skutecznie wyleczyć rwę kulszową. Z myślą o takich osobach napisałem ten artykuł.  Jako lekarz od kręgosłupa, chciałbym się podzielić swoimi opartymi na praktyce doświadczeniami w jaki sposób wyleczyłem rwę kulszową o wielu tysięcy pacjentów.

Polecam! Z pomocą Pana Andrzeja, bez operacji, wygrałem z rwą kulszową.

Opublikowany przez Norberta Mariańskiego Poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Na początku chcę zaznaczyć, że kluczem do sukcesu jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny bólu, gdyż rwa kulszowa może mieć różne źródła. Dopiero po postawieniu prawidłowej diagnozy można zastosować leczenie, które jest indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta. W znalezieniu przyczyny bólu kluczową rolę odgrywa rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego oraz badanie przez doświadczonego lekarza. Lekarze Rehab.pl stosują nowoczesne i skuteczne metody, które działają na przyczynę bólu, aby jak najszybciej uwolnić pacjenta od rwy i  sprawić, aby znowu mógł cieszyć się życiem i realizować swoje marzenia.

Rwa kulszowa – co to jest i jak boli?

Rwą kulszową nazywa się ból promieniujący od pośladka wzdłuż tylnej lub bocznej powierzchni uda, do łydki i stopy.  Ból nogi często jest poprzedzony bólem kręgosłupa lędźwiowego.  W ciężkich przypadkach dołączają się zaburzenia czucia oraz osłabienie mięśni, które daje o sobie znać jako opadanie stopy lub niemożność uniesienia się na palcach. Najczęstszą przyczyną rwy jest przepuklina kręgosłupa lędźwiowego uciskająca korzenie nerwowe, jednak podobny ból może być spowodowany przez wiele różnych zaburzeń. Dlatego, aby skutecznie leczyć, najpierw musimy poznać przyczynę rwy i indywidualnie dobrać do niej leczenie. Poniżej przedstawiam jak wyleczyłem rwę kulszową spowodowaną przez najczęstsze zmiany.

Rwa kulszowa - gdzie boli?

Jak wyleczyłem rwę kulszową wywołaną przez przepuklinę kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa powoduje ucisk i zapalenie korzenia nerwowego w kręgosłupie. Zmianom tym towarzyszy obrzęk korzenia i okolicznych tkanek, które w zamkniętej przestrzeni kręgosłupa powodują coraz większy ucisk na nerw i coraz większy ból. Dlatego leczenie mające na celu wygaszenie stanu zapalnego i zmniejszenie obrzęku sprawia, że ucisk na nerw zmniejsza się i poprawia się ukrwienie, dzięki czemu przepuklina ma szansę się wchłonąć.

Lekka rwa kulszowa

Większość przypadków rwy kulszowej to lekkie przypadki, co wcale nie oznacza, że ból jest mały. Wprost przeciwnie, pochodzący z uciśniętego nerwu świdrujący ból często uniemożliwia wykonywanie nawet prostych czynności, nie mówiąc już o pracy.  Na szczęście, kiedy ucisk na nerw jest niewielki, dolegliwości ustępują w ciągu kilku tygodni.  W leczeniu najczęściej stosuje przyjmowane ogólnie (w postaci tabletek lub zastrzyków domięśniowych) niesteroidowe leki przeciwzapalne. W celu jeszcze większego zmniejszenia obrzęku czasem podaje się również leki sterydowe podawane ogólnie w dawce zmniejszającej. Dla poprawienia komfortu stosuje się leki przeciwbólowe i rozluźniające spięte mięśnie.  Dobry fizjoterapeuta potrafi również pomóc stosując dostosowaną dla każdego pacjenta terapię manualną, na przykład terapię McKenziego.

Ciężka rwa kulszowa

Kiedy ucisk na nerw jest silny, wspomniane powyżej leczenie może nie wystarczyć. Chory bardzo się męczy widząc, a każdy następny dzień jest męczarnią. Nastrój się pogarsza czasami przechodząc w depresję. Wtedy warto rozważyć podanie leków przeciwzapalnych bezpośrednio w miejsce ucisku nerwu przez przepuklinę. Można to wykonać stosując specjalne igły i precyzyjnie doprowadzając je do pewnych miejsc w kręgosłupie pod kontrolą RTG. Dotarcie leku do miejsca ucisku jest potwierdzane za pomocą kontrastu radiologicznego. Taki zbieg nazywa się zastrzykiem nadtwardówkowym i  za jego pomocą wyleczyłem rwę kulszową u tysięcy pacjentów.

Najcięższe przypadki

Czasami ucisk na nerw jest tak duży, że jedynie operacja może pomóc. Dzieje się tak w przypadku bardzo dużych przepuklin, lub współistnienia masywnych zmian zwyrodnieniowych, które znacznie zmniejszają przestrzeń wewnątrz kręgosłupa. Operacja to ostateczność i dobry neurochirurg potrafi zadecydować, czy taki zabieg jest rzeczywiście potrzebny.

Jak wyleczyłem rwę kulszową wywołaną przez  przez punkty spustowe

Punkty spustowe to bolesne zgrubienia w mięśniach, które mogą powodować ból do złudzenia przypominający rwę kulszową. Najczęściej takie punkty znajdują się w tylno bocznej części pośladka i w przednio bocznej części uda. Dobry fizjoterapauta jest często pomóc przy tego typu dolegliwościach stosując terapię mięśniowo powięziową. Dobry pistolet do masażu może również bardzo pomóc. Czasem jednak  zgrubienia w mięśniach znajdują się bardzo głęboko. W takich przypadkach lekarz wykonuje zastrzyki do punktów spustowych, za pomocą których dezaktywuje je i wypłukuje nagromadzoną w ich okolicy kwasicę. Za pomocą zastrzyków do punków spustowych wyleczyłem rwę kulszową  u wielu pacjentów.

Jak wyleczyłem rwę kulszową wywołaną przez zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa

Ból stawów międzywyrostkowych powoduje głównie ból kręgosłupa lędźwiowego, a jego promieniowania najczęściej ogranicza się do pośladka. Czasami jednak taki ból może promieniować do nogi i jest wtedy trudny do odróżnienia od rwy kulszowej wywołanej przez przepuklinę.

Jak wyleczyłem rwę kulszową ze stawów międzywyrostkowych

Doświadczony lekarz po dokładnym zbadaniu pacjenta i analizie badań obrazowych najczęściej jest w stanie określić źródło bólu. Czasami jednak objawy bywają nietypowe i  w takich przypadkach dopiero precyzyjny zastrzyk znieczulający do stawów międzywyrostkowych umożliwia postawienie diagnozy. Wykonując taki zastrzyk podajemy najczęściej również środek przeciwzapalny który u zdecydowanej większości pacjentów usuwa ból na wiele lat. Natomiast w tych rzadkich przypadkach, w których ból szybko wraca, przeprowadzamy zabieg termolezji, polegający na długotrwałym zablokowaniu czucia ze stawów za pomocą miejscowego działania na nerwy z pomocą wysokiej temperatury.

Jak wyleczyłem rwę kulszową wywołaną przez torbiel synowialną

Torbiel synowialna zwana również torbielą maziówkową to rzadka przyczyna rwy. Ma ona swoje źródło w zwyrodniałym i objętym zapaleniem stawie międzywyrostkowym kręgosłupa. Czasami zapalenie powoduje produkcję dużej ilości płynu, który nie mieszcząc się w stawie, powoduje mniejsze lub większe uwypuklenie torebki stawowej, które może przybierać kształt napełnionego płynem balonika. Taka torbiel może rosnąć i uciskać na korzeń nerwowy powodując nieznośny, rwący i świdrujący ból.

Torbiel synowialna i rwa kulszowa

Leczenie zależy od położenia i anatomii torbieli. W części przypadków udaje się pod kontrolą RTG wstrzyknąć do stawu środek przeciwzapalny, który powoduje zahamowanie produkcji płynu i obkurczenie się torbieli. Przy korzystnej anatomii można nawet przeprowadzić płukanie takiego stawu za pomocą dwóch igieł. Z reguły podczas takiego zabiegu wykonuję również zastrzyk nadtwardówkowy aby wygasić zapalenie w sąsiedztwie torbieli. Przy korzystnym położeniu torbieli maziówkowej można ją nakłuć igłą i zdrenować pod kontrolą RTG, choć w trudniejszych przypadkach taki drenaż wykonuje się pod kontrolą tomografii komputerowej. Najtrudniejsze przypadki leczy się operacyjnie.

Jak wyleczyłem rwę kulszową wywołaną przez staw krzyżowo biodrowy

Ból stawu krzyżowo biodrowego jest odczuwany na pograniczu pośladka i dolnego grzbietu. Dolegliwości mogą promieniować do uda oraz pachwiny, czasami również do łydki. Taki ból może być bardzo podobny do rwy kulszowej spowodowanej przez przepuklinę kręgosłupa lędźwiowego, szczególnie dyskopatię L5S1.

Ból stawu krzyżowo biodrowego

Z reguły dokładne badanie lekarskie umożliwia znalezienie przyczyny bólu, ale czasami ostateczna diagnoza stawiana jest za pomocą precyzyjnego znieczulenia stawu. Jeżeli ból mija po podaniu miejscowego znieczulenia oznacza to, że to właśnie staw krzyżowo biodrowy był źródłem dolegliwości. Staw krzyżowo biodrowy u każdego człowieka wygląda inaczej i jego szpara stawowa jest bardzo wąska, w związku z tym aby mieć pewność, że lek został wstrzyknięty we właściwe miejsce, prowadzimy igłę pod monitorowaniem RTG z podaniem specjalnego kontrastu. Dzięki równoczesnemu podaniu leku przeciwzapalnego ból najczęściej przechodzi na wiele lat.

Jednak w rzadkich przypadkach takich jak niestabilność stawu lub reumatologiczna choroba zapalna (np. ZZSK) dolegliwości mogą nawracać szybkiej. U tych chorych można zablokować ból wykonując zabieg termolezji. W najcięższych przypadkach dokonuje się chirurgicznego zespolenia stawu.

Jak wyleczyłem rwę kulszową wywołaną przez staw biodrowy

Choroby stawu biodrowego, szczególnie jego zwyrodnienie, czyli koksartroza mogą dawać dolegliwości do złudzenia przypominające rwę kulszową. Nawet ojciec medycyny – Hipokrates błędnie uważał, że rwa kulszowa ma swoje źródło w schorzeniach biodra. Z reguły ból biodra promieniuje do pachwiny i przedniej części uda, ale zdarza się, że objawy objawy są zupełnie inne. Doświadczony lekarz dzięki zastosowaniu odpowiednich testów podczas badania fizykalnego oraz analizie badań obrazowych najczęściej jest w stanie prawidłowo rozpoznać koksartrozę.

Zwyrodnienie stawu biodrowego i ból kolana

Jednak czasem objawy tak bardzo przypominają rwę kulszową, że dopiero zastrzyk do stawu biodrowego może wskazać źródło dolegliwości. Taki zastrzyk daje najpewniejsze wyniki, jeżeli jest przeprowadzony pod RTG z podaniem kontrastu. Daje to nam 100% pewność, że lek został podany we właściwe miejsce. Jeżeli po takim zastrzyku ból mija, wiemy, że dolegliwości pochodzą z biodra, a nie z kręgosłupa. Zwyrodnienie stawu biodrowego leczy się za pomocą dostawowych zastrzyków z kwasu hialuronowego, który poprawia ruchomość i działa ochronnie na staw. Natomiast ciężkie przypadki leczy się operacyjnie, najczęściej poprzez artroplastykę, czyli wymianę stawu biodrowego na endoprotezę. Kiedy mimo wskazań operacja jest niemożliwa, lub chory się na nią nie zgadza, można przeprowadzić termolezję, która znieczula staw poprzez zadziałanie temperaturą na nerwy prowadzące czucie ze stawu biodrowego. Czasami taką termolezję przeprowadza się nawet przed operacją, dzięki czemu po wszczepieniu endoprotezy pacjent nie odczuwa bólu i jest w stawie szybciej chodzić i się rehabilitować.

Podsumowanie

Wyleczyłem rwę kulszową u wielu pacjentów, a kluczem do tego było dokładne zdiagnozowanie przyczyny bólu za pomocą badania lekarskiego i analizy badań obrazowych, z których szczególnie użyteczny jest rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego. Na każdą przyczynę bólu stosowałem nowoczesne i skuteczne metody mające na celu jak najszybsze ustąpienie bólu. Najwięcej pacjentów wyleczyłem za pomocą wykonywanych pod kontrolą RTG zastrzyków nadtwardówkowych, które dostarczają lek dokładnie w miejsce ucisku nerwu przez przepuklinę. Jeżeli cierpisz na rwę kulszową, udaj się do doświadczonego lekarza, który jest w stanie rozpoznać źródło bólu i skutecznie leczyć przyczyny dolegliwości.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Rwa kulszowa

Lewis RA, Williams NH, Sutton AJ, Burton K, Din NU, Matar HE, Hendry M, Phillips CJ, Nafees S, Fitzsimmons D, Rickard I, Wilkinson C. Comparative clinical effectiveness of management strategies for sciatica: systematic review and network meta-analyses. Spine J. 2015 Jun 1;15(6):1461-77. doi: 10.1016/j.spinee.2013.08.049. Epub 2013 Oct 4. PMID: 24412033.

Ter Meulen BC, Weinstein H, Ostelo R, Koehler PJ. The Epidural Treatment of Sciatica: Its Origin and Evolution. Eur Neurol. 2016;75(1-2):58-64. doi: 10.1159/000443729. Epub 2016 Jan 28. PMID: 26820578.