Torbiel synowialna stawu kręgosłupa jest rzadką przyczyną rwy kulszowej. Powoduje ona ból pleców i pośladka promieniujący do nogi.  Torbiel diagnozuje się wykonując rezonans magnetyczny. Aby ją wyleczyć stosuje się specjalne zastrzyki do zwyrodniałego stawu kręgosłupa oraz zastrzyki nadtwardówkowe. W ciężkich przypadkach konieczna jest operacja.

Torbiel synowialna i rwa kulszowa

Opis pacjenta

Do tej pory całkowicie zdrowy siedemdziesięciodwuletni pacjent zgłosił się do mnie z rwącym bólem promieniującym od pleców i pośladka aż do stopy czyli typowymi objawami rwy kulszowej, z które zwykle jest odpowiedzialna przepuklina kręgosłupa. Rezonans magnetyczny pokazał natomiast dużą torbiel (cystę) synowialną wychodzącą ze zwyrodniałego stawu międzywyroskowego i uciskającą worek oponowy i korzenie nerwowe. Leczenie polegało na wykonaniu precyzyjnych zastrzyków do zwyrodniałego stawu, odciągnięciu lepkiego płynu z torbieli oraz wstrzyknięcie przeciwzapalnego sterydu. Terapię uzupełniono zastrzykiem nadtwardówkowym podanym w okolicę torbieli. Po zabiegu dolegliwości znacznie zmniejszyły się. Zabieg wykonano łącznie cztery razy, za każdym razem dolegliwości zmniejszały się, aż w końcu całkowicie ustały. Kontrolny rezonans magnetyczny wykazał znaczne zmniejszenie torbieli.

Torbiel synowialna – czym jest?

Torbiel synowialna, czyli torbiel maziówkowa to wybrzuszenie torebki stawu na zewnątrz, w którym gromadzi się płyn maziówkowy. Powstaje na skutek zwyrodnienia kręgosłupa i jego stawów.

Torbiel synowialna – przyczyny

Wszelkie procesy prowadzące do uszkodzenia stawu mogą w końcu doprowadzić do powstania torbieli. Może to być ciężka praca fizyczna albo choroby zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Torbiel synowialna – objawy

Jeżeli torbiel uwypukla się do wnętrza kanału kręgowego będzie drażniła korzenie i wywoływała objawy rwy kulszowej, czyli ból promieniujący do nogi. Jeżeli uwypukla się na zewnątrz kręgosłupa jej objawem będzie przede wszystkim ból pleców.

Torbiel synowialna – diagnoza

Rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego jest w stanie z dużą dokładnością ocenić lokalizację, kształt oraz wielkość torbieli maziówkowej. Najczęściej znajduje się ona w stawach międzywyrostkowych kręgosłupa lędźwiowego.

Torbiel synowialna – leczenie

Doświadczony lekarz wyposażony w monitorujący położenie igły fluoroskop może precyzyjnie wprowadzić do stawu igłę, odciągnąć płyn stawowy, przepłukać staw i podać do niego lek przeciwzapalny. Takie leczenie z reguły przynosi znaczną ulgę. W ciężkich przypadkach stosuje się leczenie operacyjne.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Rwa kulszowa