Torbiel synowialna – rzadka przyczyna rwy kulszowej

Torbiel synowialna stawu kręgosłupa jest rzadką przyczyną rwy kulszowej. Powoduje ona ból pleców i pośladka promieniujący do nogi.  Torbiel diagnozuje się wykonując rezonans magnetyczny. Aby ją wyleczyć stosuje się specjalne zastrzyki do zwyrodniałego stawu kręgosłupa oraz zastrzyki nadtwardówkowe. W ciężkich przypadkach konieczna jest operacja.

Torbiel synowialna i rwa kulszowa

Opis pacjenta

Do tej pory całkowicie zdrowy siedemdziesięciodwuletni pacjent zgłosił się do mnie z rwącym bólem promieniującym od pleców i pośladka aż do stopy czyli typowymi objawami rwy kulszowej, z które zwykle jest odpowiedzialna przepuklina kręgosłupa. Rezonans magnetyczny pokazał natomiast dużą torbiel (cystę) synowialną wychodzącą ze zwyrodniałego stawu międzywyroskowego i uciskającą worek oponowy i korzenie nerwowe. Leczenie polegało na wykonaniu precyzyjnych zastrzyków do zwyrodniałego stawu, odciągnięciu lepkiego płynu z torbieli oraz wstrzyknięcie przeciwzapalnego sterydu. Terapię uzupełniono zastrzykiem nadtwardówkowym podanym w okolicę torbieli. Po zabiegu dolegliwości znacznie zmniejszyły się. Zabieg wykonano łącznie cztery razy, za każdym razem dolegliwości zmniejszały się, aż w końcu całkowicie ustały. Kontrolny rezonans magnetyczny wykazał znaczne zmniejszenie torbieli.

Torbiel synowialna – czym jest?

Torbiel synowialna, czyli torbiel maziówkowa to wybrzuszenie torebki stawu na zewnątrz, w którym gromadzi się płyn maziówkowy. Powstaje na skutek zwyrodnienia kręgosłupa i jego stawów.

Przyczyny

Wszelkie procesy prowadzące do uszkodzenia stawu mogą w końcu doprowadzić do powstania torbieli. Może to być ciężka praca fizyczna albo choroby zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawy

Jeżeli torbiel uwypukla się do wnętrza kanału kręgowego będzie drażniła korzenie i wywoływała objawy rwy kulszowej, czyli ból promieniujący do nogi. Jeżeli uwypukla się na zewnątrz kręgosłupa jej objawem będzie przede wszystkim ból pleców.

Diagnoza

Rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego jest w stanie z dużą dokładnością ocenić lokalizację, kształt oraz wielkość torbieli maziówkowej. Najczęściej znajduje się ona w stawach międzywyrostkowych kręgosłupa lędźwiowego.

Leczenie

Doświadczony lekarz wyposażony w monitorujący położenie igły fluoroskop może precyzyjnie wprowadzić do stawu igłę, odciągnąć płyn stawowy, przepłukać staw i podać do niego lek przeciwzapalny. Takie leczenie z reguły przynosi znaczną ulgę. W ciężkich przypadkach stosuje się leczenie operacyjne.

Autor: Andrzej Kroszczyński lekarz od kręgosłupa Data publikacji: 2018-11-05
Kategorie: Rwa kulszowa