Wielu cierpiących na rwę kulszową zastanawia się kiedy należy się zgłosić do szpitala i jakie objawy powinny niepokoić. Istnieje kilka dolegliwości, przy których pojawieniu się szybka interwencja lekarza może uchronić od trwałego kalectwa.

Rwa kulszowa - kiedy do szpitala?

Rwa kulszowa – objawy alarmowe

Sam silny ból promieniujący do nogi zmusza większość z nas do kontaktu z lekarzem, ale niektórzy mimo ciężkich dolegliwości zawzięcie wystrzegają się kontaktu z białym fartuchem. Istnieją jednak objawy, przy których pojawieniu się należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, aby przez odpowiednie i szybkie leczenie zapobiec trwałemu kalectwu. Nazywa się je objawami alarmowymi, do których należą:
  • niedowład, czyli nagłe osłabienie nogi – nie można stanąć na palcach lub na piętach, a podczas chodzenia stopa opada i klapie o podłogę
  • zaburzenia kontrolowania oddawania moczu lub/i stolca wywołane uszkodzeniem funkcji zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytu
  • nagłe zaburzenia czucia – znacznie gorsze czucie lub brak czucia w palcach stóp, brzegu stopy, łydce, udzie lub pośladku

O czym świadczy pojawienie się objawów alarmowych?

Objawy alarmowe świadczą o uszkodzeniu układu nerwowego. Najczęściej duża przepuklina brutalnie uciska wtedy worek oponowy i korzenie rdzeniowe w kręgosłupie, zaciskając odżywiające je naczynia krwionośne. Komórki nerwowe są bardzo wrażliwe na niedokrwienie. Silny ucisk przez przepuklinę dla nerwu, można porównać z powieszeniem dla mózgu. Śmierć przez powieszenie następuje nie przez uduszenie, ale dlatego, że pętla zaciska naczynia mózgowe.

Dlaczego czas ma znaczenie?

Im szybciej usuniemy ucisk i przywrócimy ukrwienie, tym większa szansa na utrzymanie nerwu przy życiu i powrotu utraconych funkcji. Dlatego nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza.

Jak leczy się objawy alarmowe?

Przede wszystkim lekarz bada pacjenta i wykonuje potrzebne badania. Dopiero wtedy można zadecydować o dalszym leczeniu. Najcięższe przypadki leczy się operacyjnie, w innych wystarcza odpowiednie leczenie przeciwzapalne, które zmniejsza obrzęk i poprawia ukrwienie korzeni.

Do jakiego szpitala się zgłosić?

Należy zgłosić się na oddział ratunkowy (SOR), najlepiej szpitala posiadającego oddział neurochirurgii. W pewnych przypadkach, na przykład kiedy nie da się pacjenta przewieźć samochodem osobowym, należy zadzwonić pod numer ratunkowy i przedstawić sytuację dyspozytorowi pogotowia. W uzasadnionych przypadkach po chorego przyjedzie karetka.
Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Rwa kulszowa