Dobry pistolet do masażu może pomóc w leczeniu rwy kulszowej. Ręczny masażer wibracyjny rozluźnia mięśnie oraz pomaga w leczeniu i zapobieganiu powstania bolesnych punktów spustowych w pośladku oraz w udzie. Masaż z jego pomocą można wykonywać samemu w domu po uprzednim przeszkoleniu przez specjalistę.

Rwa kulszowa masażer wibracyjny pistolet

 

W jaki sposób pistolet do masażu pomaga w leczeniu rwy kulszowej?

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest dyskopatia lędźwiowa (najczęściej pod postacią przepukliny jądra miażdżystego), która uciska korzeń nerwowy wewnątrz kręgosłupa lędźwiowego. Powoduje to silny ból promieniujący przez pośladek, udo, łydkę, często aż do stopy. Pistolet do masażu, czyli ręczny masażer wibracyjny pomaga rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie oraz częściowo blokuje przepływ impulsów bólowych, dzięki czemu cierpiący na rwę kulszową odczuwają wyraźną ulgę.

Rozluźnianie mięśni

Rwącemu bólowi często towarzysze nieprzyjemne spięcie mięśni pleców, pośladka oraz uda. Jeżeli rwa jest nieskutecznie leczona i długo trwa, z biegiem czasu w mięśniach mogą pojawić się bolesne zgrubienia lub grudki czyli punkty spustowe. Mogą one samodzielnie powodować ból i wzmożone napięcie mięśni, nawet niezależnie od ucisku nerwu w kręgosłupie. Punkty spustowe czasami powodują dolegliwości nawet po ustaniu ucisku nerwu i wymagają wtedy oddzielnego leczenia. Jednak można zapobiec ich powstawaniu poprzez szybkie i skuteczne leczenie rwy oraz używanie dobrego pistoletu do masażu. Masażer wibracyjny rozluźnia spięte mięśnie oraz poprawia ich ukrwienie. Jego używanie nie tylko doraźnie zmniejsza ból, ale ma również działanie długofalowe.

Blokowanie czucia bólu

Poprzez intensywny masaż wibracyjny do układu nerwowego dostarczamy dużo bodźców, które konkurują z impulsami bólowymi w rdzeniu kręgowym. W rogach tylnych rdzenia kręgowego znajdują się przekaźniki czucia, które mają ograniczoną przepustowość. Jeżeli dostarczymy dużą dozę stymulacji, to mniej impulsów bólowych przedostanie się do mózgu i będzie przez nas odczuwana. Takiej stymulacji można dokonać stosując dobrej jakości pistolet do masażu.

Czy masaż działa na przyczynę bólu?

Masaż nie działa bezpośrednio na przyczynę bólu, którą najczęściej jest podrażnienie korzenia nerwowego w kręgosłupie. Jednak przynosi ulgę w bólu i rozluźnia napięte mięśnie, co poprawia komfort i pomaga przetrwać ciężkie dni.

Rwa kulszowa masażer wibracyjny pistolet

Zalety masażera wibracyjnego

Masaż jest tradycyjną metodą pomocniczą stosowaną od w leczeniu rwy kulszowej. Pistolet do masażu, czyli ręczny masażer wibracyjny jest nowoczesnym oraz zaawansowanym technicznie narzędziem, które umożliwia przeprowadzenie skutecznego oraz intensywnego masażu.  Jedną z jego zalet jest to, że po odpowiednim przeszkoleniu przez specjalistę (doświadczonego fizjoterapeutę lub lekarza) możemy go samodzielnie używać w domu. Jest to szczególnie istotne u osób z ograniczoną mobilnością, ograniczonym czasem oraz ograniczonym dostępem do fizjoterapii. Mając własny masażer nie musimy martwić się o możliwość zakażenia oraz możemy go stosować zawsze wtedy, kiedy go potrzebujemy. Należy zaznaczyć, że wysokiej jakości masażer wibracyjny może być używany przez wielu domowników. Solidne wykonanie zapewnia nie tylko skuteczność oraz bezpieczeństwo, ale również niezawodne działanie przez wiele lat.

Andrzej Kroszczyński
Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Physical Medicine and Rehabilitation - tytuł uzyskany w USA

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Rwa kulszowa

Bell J. Massage therapy helps to increase range of motion, decrease pain and assist in healing a client with low back pain and sciatica symptoms. J Bodyw Mov Ther. 2008 Jul;12(3):281-9. doi: 10.1016/j.jbmt.2008.01.006. Epub 2008 Apr 10. PMID: 19083683.