PJM to skrót, który pojawia się wynikach rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej kręgosłupa. PJM, czyli przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego jest częstą przyczyną bólu pośladka promieniującego na nogę, czyli głównego objawu rwy kulszowej.

PJM w opisie rezonansu

PJM – co to jest?

Krążki międzykręgowe, czyli dyski znajdują się między kręgami. W środku dysku znajduje się galaretowate jądro miażdżyste, które jest szczelnie otoczone przez pierścień włóknisty.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego

Do powstania przepukliny jądra miażdżystego (PJM) dochodzi, kiedy pojawia się pęknięcie pierścienia włóknistego, a jądro miażdżyste zostaje wyciśnięte na zewnątrz, powodując ucisk, zapalenie oraz obrzęk korzeni nerwowych.

przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego

Pęknięcie pierścienia włóknistego i przepuklina jądra miażdżystego L5-S1

Objawy PJM

Najczęstsze objawy PJM to:

  • ból promieniujący na nogę
  • drętwienie nogi
  • ból pleców na dole
  • ból pośladka
  • pogorszenie czucia
  • opadanie stopy lub trudności przy staniu na palcach
  • wykrzywienie tułowia

PJM - objawy

Objawy zależą od umiejscowienia przepukliny. Najczęstsze jej powstaje ona na poziomach LT-S1 oraz L4-L5.

Objawy PJM L5/S1

PJM L5-S1, czyli przepuklina krążka międzykręgowego położonego między piątym kręgiem kręgosłupa lędźwiowego, a kością krzyżową z reguły powoduje ból promieniujący do tylnej części uda, tylnej i bocznej łydki, aż do kostki zewnętrznej.

Objawy PJM L4/L5

PJM L4L5, czyli przepuklina krążka międzykręgowego między czwartym, a piątym kręgiem lędźwiowym zwykle powoduje ból promieniujący na bok uda,  boczną łydkę, grzbiet stopy i duży palec.

Leczenie PJM

Objawy małej PJM najczęściej ustępują po kilku tygodniach przy zastosowaniu leczenia przeciwzapalnego (tabletki, zastrzyki). Odpowiednie metody fizjoterapii dobrane przez doświadczonego specjalistę mogą również pomóc. W cięższych przypadkach wykonuje się zastrzyk nadtwardówkowy, czyli precyzyjne wstrzyknięcie silnego leku przeciwzapalnego bezpośrednio w okolicę przepukliny. Taki zastrzyk znacznie przyśpiesza ustąpienie bólu i powrót do sprawności.

Leczenie operacyjne stosuje się jedynie w najcięższych przypadkach.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.