Rezonans magnetyczny pozwala na uwolnienie od bólu stawu krzyżowo biodrowego bez napromieniowania pacjenta.  Ten unikalny zabieg używa obrazowania rezonansu magnetycznego w celu precyzyjnego wprowadzenia igły do stawów. Ten rodzaj blokady pozwala przynieść ulgę w bólu pacjentom, którzy do tej pory byli skazani na cierpienie. Najczęstszą grupą są kobiety w ciąży z silnym bólem stawu krzyżowo biodrowego, u których z oczywistych przyczyn nie można używać obrazowania za pomocą promieni rentgenowskich.

Zastrzyk do stawu krzyżowo biodrowego pod kontrolą rezonansu magnetycznego

Jak boli staw krzyżowo biodrowy?

Staw krzyżowo biodrowy - ból

Ból stawu krzyżowo biodrowego jest odczuwany głównie dolnej części pleców oraz górnej części pośladka. Ten silny i uciążliwy ból może też promieniować do uda oraz pachwiny. Ból z reguły nasila się podczas chodzenia, schylania się, zakładania skarpet oraz siedzenia.  Najczęściej dolegliwości są powodowane przez zapaleniem stawu lub jego zwyrodnieniem. Uraz miednicy, na przykład upadek na pośladek może być przyczyną dolegliwości.

Jak leczy się ból stawów krzyżowo biodrowych?

Ból stawów krzyżowo biodrowych leczy się lekami przeciwzapalnymi oraz fizjoterapią. Niestety, u części chorych to nie wystarcza i aby uzyskać ulgę w cierpieniu należy wtedy wykonać zastrzyk do tego stawu, czyli tak zwaną blokadę kręgosłupa. Zabieg taki jest trudny, gdyż stawy krzyżowo biodrowe mają bardzo zmienną budowę, co oznacza, że u każdego człowieka różnią się w mniejszy lub większy sposób. Igłę do nich można wprowadzić jedynie w pewnym specyficznym miejscu, którego położenie jest zmienne, czasami miejsce to jest dodatkowo zasłonie wyroślami kostnymi czyli osteofitami. Dlatego aby skutecznie wykonać taki zabieg stosuje się obrazowanie za pomocą fluoroskopii  z użyciem kontrastu lub w najtrudniejszych przypadkach pod kontrolą tomografii komputerowej. Obie te metody są bardzo skuteczne, ale wiążą się z użyciem promieniowania rentgenowskiego, które w pewnych przypadkach jest przeciwwskazane. Najczęściej dotyczy to kobiet w ciąży.

Dla kogo przeznaczony jest zastrzyk do stawu krzyżowo biodrowego pod kontrolą rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny wykorzystuje się do wykonania precyzyjnych zastrzyków u osób, u których nie można używać promieniowania rentgenowskiego, lub u ludzi, którzy z różnych względów woleliby uniknąć napromieniowania. Szczególnie przeprowadzenie takiego zabiegu rozważa się u ciężarnych. W ciąży silny i utrudniający czynności życia codziennego ból stawu krzyżowo biodrowego pojawia się częściej i z reguły kobieta musi cierpieć aż do porodu, gdyż precyzyjne wprowadzenie igły do stawu wymaga użycia promieniowania rentgenowskiego, które jest szkodliwe dla dziecka. Użycie rezonansu magnetycznego przez wykfalifikowanego lekarza rozwiązuje ten problem, gdyż nie używa promieniowania jonizującego, przez co pozwala uwolnić cierpiącą kobietę od bólu.

Jak wygląda zabieg?

Ksawery Kordecki blokada stawu krzyżowo biodrowego pod rezonansem

Lek. Ksawery Kordecki wykonujący precyzyjny zastrzyk do stawu krzyżowo biodrowego pod kontrolą rezonansu magnetycznego

Na zastrzyk do stawu krzyżowo biodrowego pod kontrolą rezonansu magnetycznego należy się umówić po uprzednim zakwalifikowaniu przez lekarza, który takie zabiegi przeprowadza. W zespole Rehab.pl obecnie takimi zabiegami zajmuje się lekarz medycyny bólu i radiolog Ksawery Kordecki. Na zabieg przychodzi się do placówki wykonującej rezonans magnetyczny. Pacjent kładzie się na brzuchu, a lekarz używając obrazów uzyskanych za pomocą rezonansu precyzyjnie wprowadza igłę do stawu. Po potwierdzeniu prawidłowej pozycji igły, lekarz wstrzykuje mieszankę leku przeciwzapalnego z lekami miejscowo znieczulającymi. Należy pamiętać, że z reguły bolesność tej procedury jest mała. Najczęściej po zastrzyku następuje całkowite zniesienie bólu na 4 do 6 godzin, które wynika z precyzyjnego znieczulenia stawu. Wtedy mamy pewność, że ból dolnego grzbietu pochodził właśnie ze stawu krzyżowo biodrowego.  Na właściwe zniesienie bólu wynikające z wygaszenia zapalenia najczęściej trzeba czekać od 4 dni do 2 tygodni. Po zabiegu pacjent idzie do domu.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Günaydin I, Pereira PL, Daikeler T, Mohren M, Trübenbach J, Schick F, Kanz L, Kötter I. Magnetic resonance imaging guided corticosteroid injection of the sacroiliac joints in patients with therapy resistant spondyloarthropathy: a pilot study. J Rheumatol. 2000 Feb;27(2):424-8. PMID: 10685809.