Rwa udowa może dawać bardzo podobne objawy do chorób stawu biodrowego. Znalezienie źródła dolegliwości jest potrzebne do zastosowania skutecznego leczenia. W tym artykule opisuję charakterystyczne różnice pomiędzy objawami tych schorzeń, których poznanie może ułatwić postawienie trafnej diagnozy.

Rwa udowa, a ból biodra
Charakter bólu przy rwie udowej a chorobach stawu biodrowego

Ból w rwie udowej jest rwący, elektryczny, palący lub świdrujący.

Choroby stawu biodrowego powodują ból głęboki i tępy, który przy określonych ruchach może przybierać ostry charakter.

Lokalizacja bólu przy rwie udowej a chorobach stawu biodrowego

Ból w rwie udowej promieniuje od dołu pleców, poprzez biodro, przód uda, kolano, do wewnętrznej strony łydki i stopy. Może mu towarzyszyć ból w pachwinie, ale nie jest to częste.

Rwa udowa promieniowanie bólu

Schorzenia stawu biodrowego powodują przede wszystkim ból w pachwinie i pośladku. Może on też promieniować przez przód uda, aż do kolana.

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Co zwiększa ból rwy udowej oraz stawu biodrowego?

W rwie udowej ból nasila się, kiedy mocno zginamy kolano i wyprostowujemy nogę w biodrze (objaw Mackiewicza).

Objaw mackiewicza w rwie udowej

Ból pochodzący ze stawu biodrowego nasila się podczas rotacji biodra, kiedy kręcimy zgiętą w kolanie nogą.

Rotacja w stawie biodrowym

Niedowład

Niedowład, czyli osłabienie mięśni, w rwie udowej powstaje na skutek uszkodzenia korzeni rdzeniowych w kręgosłupie. Najczęściej dotyczy to mięśni czworogłowych, których zadaniem jest prostowanie nogi w kolanie. Ten niedowład utrudnia wchodzenie po schodach lub wychodzenie z samochodu.

W chorobach stawu biodrowego początkowo siła jest pełna, jednak ruchy są ograniczone na skutek bólu i sztywności. Natomiast jeżeli ból trwa długo, mięśnie uda i pośladka mogą zmniejszyć się i osłabić na skutek braku ruchu.

Osłabienie czucia

Drętwienie oraz osłabienie czucia przedniej części uda, kolana lub wewnętrznej strony łydki jest charakterystyczne dla rwy udowej, natomiast w schorzeniach stawu biodrowego czucie jest prawidłowe.

Badania obrazowe

Rezonans magnetyczny w rwie udowej pokazuje przepuklinę lub wypuklinę jądra miażdżystego naciskającą na korzeń rdzeniowy. Jest ona najczęściej zlokalizowana na poziomach L2L3 i L3L4.

Zdjęcie rentgenowskie może być diagnostyczne w części schorzeń stawu biodrowego. W przypadku jego zwyrodnienia zdjęcie RTG pokazuje zwężenie szpary stawowej i ostefity (wyrośla kostne). W innych chorobach, na przykład w jałowej martwicy kości udowej, do postawienia diagnozy może być konieczny rezonans magnetyczny.

Rwa udowa czy choroba stawu biodrowego – diagnoza

Zróżnicowanie między dające podobne objawy chorobami nie jest łatwe i wymaga dużego doświadczenia, dlatego postawienie ostatecznej diagnozy należy pozostawić lekarzowi. Z udaniem się do specjalisty nie należy czekać, gdyż wczesne podjęcie odpowiedniego leczenia zwiększa jego skuteczność.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Rwa udowa