Ból nogi - objaw rwy kulszowej

Sterydy przeciwzapalne są najsilniejszymi lekami stosowanymi w napadzie rwy kulszowej. W poniższym artykule wyjaśniam na czym polega ich działanie, w  jaki sposób można je podawać oraz jakie skutki uboczne mogą wywoływać.

W jaki sposób sterydy pomagają w rwie kulszowej?

Sterydy czyli glikokortykosteroidy zwane też steroidami są najsilniejszymi lekami przeciwzapalnymi. Z tej racji są one używane w sytuacjach, w których szybkie silne wygaszenie zapalenia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, a czasami również dla życia. Przykładem takich sytuacji jest gwałtowna reakcja zapalna po ukąszeniu przez osę, która może doprowadzić do obrzęku dróg oddechowych i uduszenia.

W rwie kulszowej narastające zapalenie korzenia nerwu prowadzi do jego obrzęku co może spowodować zaciśnięcie naczyń krwionośnych prowadząc do uszkodzenia lub nawet obumarcia włókien nerwowych, co może objawiać się nie tylko silnym bólem, ale również osłabieniem mięśni i zaburzeniami czucia.

Dyskopatia i przepuklina jądra miażdżystego - rwa udowa

Aby zapobiec zapobiec utrwaleniu się tych zmian oraz pozbyć się bólu,  należy szybko wygasić zapalenie przez zastosowanie odpowiednich leków. Dzięki temu cofa się obrzęk, zmniejsza się ucisk oraz poprawia ukrwienie nerwu, który może wtedy zacząć się regenerować. Kiedy ustępuje zapalenie, zmniejsza się również się ból, może też dojść do powrotu siły mięśniowej i czucia.

Oczywiście tempo i szansa poprawy zależą od stopnia wcześniejszego uszkodzenia nerwu oraz czasu niedokrwienia. Im szybciej pozbędziemy się zapalenia, tym większe są szanse na powrót utraconych funcji. W najcięższych przypadkach wywołujące zapalenie jądro miażdżyste musi być szybko usunięte drogą operacyjną. W pozostałych przypadkach wystarcza podanie odpowiednich leków przeciwzapalnych, z których najsilniejsze stanowią sterydy.

Drogi podania sterydów w rwie kulszowej

W najlżejszych przypadkach rwy kulszowej nie trzeba podawać sterydów. Wystarczają wtedy niesteroidowe leki przeciwzapalne. W nieco cięższych przypadkach można podać sterydy doustnie lub w postaci zastrzyków domięśniowych. Lekarz powinien odpowiednio rozpisać dni i pory przyjmowania leków, gdyż sterydy powinny być podawane według odpowiednich schematów, aby leczenie było skuteczne oraz aby organizm mógł łatwiej powrócić do równowagi po skończonej terapii.

Tego typu leczenie będzie działać jedynie u części chorych, gdyż tak podane sterydy najpierw wchłaniają się do krwi, a potem poprzez naczynia krwionośne działają na cały organizm, w tym również na będący źródłem bólu korzeń nerwowy. W ciężkiej rwie kulszowej silny obrzęk powoduje zaciśnięcie naczyń krwionośnych korzenia i dlatego sterydy nie mogą się tam dostać wraz z krwią. W takich przypadkach należy podać lek bezpośrednio w okolicę zmienionego zapalnie i uciśniętego korzenia.

Zastrzyki nadtwardówkowe

Doświadczony lekarz używając odpowiedniego sprzętu może bardzo precyzyjnie wprowadzić igłę w odpowiednie miejsce, przepłukać okolicę nerwu i podać silne sterydy.  Dzięki temu, że leki są podane dokładnie w miejsce zapalenia, ich działanie jest bardzo silne. Działają one przede wszystkim na źródło bólu, a dopiero potem na organizm.  Zabieg podania sterydów w miejsce zapalenia i ucisku nazywa się zastrzykiem nadtwardówkowym.

Skutki uboczne sterydów

Jak każdy inny lek, sterydy mogą wywoływać działania niepożądane, szczególnie jeżeli stosowane są przez długi okres czasu. W pewnych chorobach pacjenci muszą przyjmować sterydy przez miesiące, a nawet lata i to u nich dość często dochodzi do zaistnienie typowych skutków ubocznych, czyli tycia lub osteoporozy. Na szczęście w rwie kulszowej do uzyskania znacznej poprawy najczęściej wystarcza jeden zastrzyk nadtwardówkowy. Zawiera on podobną dawkę sterydów jaka jest podawana przy ukąszeniu osy. Skutki uboczne rzadko pojawiają się po takiej iniekcji. Najczęściej są to: przejściowo podwyższone ciśnienie tętnicze, poziom cukru lub zaczerwienienie twarzy. Korzyści z podania sterydów w ciężkiej rwie kulszowej wielokrotnie przeważają związane z nim ryzyko.

 

Andrzej Kroszczyński
Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Physical Medicine and Rehabilitation - tytuł uzyskany w USA

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Rwa kulszowa