Rwa kulszowa ciepłe czy zimne okładyPacjenci często pytają, czy rwa kulszowa bardziej lubi ciepło, czy zimno. Opinii na ten temat jest wiele i każdy może reagować na terapię w różny sposób. Jednak z mojej praktyki i rozmów z pacjentami mogę powiedzieć, że w większości przypadków bardziej pomaga ciepło.

Skąd się bierze rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest najczęściej skutkiem przepukliny jądra miażdżystego kręgosłupa lędźwiowego i charakteryzuje się bólem biegnącym od pośladka, aż do łydki, a nawet stopy.

Bólowi nogi często towarzyszy ból w dole pleców oraz wzmożone napięcie mięśni grzbietu, pośladka i nogi, które może być bolesne oraz powodować wykrzywienie tułowia.

Przepuklina kręgosłupa - objawy: wykrzywienie kręgosłupa

Przyczyna rwy kulszowej jest umiejscowiona głęboko w kręgosłupie i należy pamiętać, że stosując zimne lub ciepłe okłady działamy jedynie na skórę i znajdujące się pod nią mięśnie. Zarówno zimno, jak i ciepło powodują stymulację czuciową skóry, co prowadzi do mniejszego odczuwania bólu, który jednak wraca po usunięciu okładu.

Czy zimne okłady na rwę kulszową są dobrym pomysłem?

Zimno powoduje wzmożone napięcie mięśni, które w rwie kulszowej są i tak nadmiernie napięte. Dlatego zimne okłady mogą nasilać objawy. Ponadto wielu pacjentów twierdzi, że rwa kulszowa rozwinęła się u nich po oziębieniu okolicy lędźwiowej, co często nazywane jest przewianiem. Zimne okłady mogą natomiast okazać się pomocne w pierwszych godzinach po naderwaniu lub nadwyrężeniu mięśnia pleców, co jednak jest innym schorzeniem niż rwa kulszowa.

Większość chorych zauważa, że rwa kulszowa lubi ciepło. Zapewne ma to duży związek z rozluźnianiem nadmiernie napiętych mięśni przez ich nagrzewanie.

Przed stosowaniem ciepłych lub zimnych okładów, należy najpierw skonsultować się z lekarzem. Przy ciepłych okładach pamiętajmy, aby nie przesadzić z temperaturą i czasem ich trwania, gdyż czasem dochodzi do poparzeń. Należy pamiętać, że przy ciężkich dolegliwościach same okłady nie pomogą, gdyż potrzebne jest leczenie umożliwiające wygaszenie zapalenia w obrębie korzeni nerwowych, a w najcięższych, na szczęście rzadkich przypadkach konieczna jest operacja.

 

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Rwa kulszowa