Planowe operacje odwołane przez koronawirusa stanowią duży problem dla chorych ze schorzeniami kręgosłupa. Sprawę pogarsza fakt że, z powodu epidemii większość fizjoterapeutów zawiesiła bezpośrednią pracę z pacjentem. Pandemia powoduje ciężki stres nawet u ludzi zdrowych, nie wspominając już o osobach zmagających się z silnym bólem kręgosłupa lędźwiowego lub rwą kulszową. Ich cierpienie jest dodatkowo potęgowane przez brak pewności co do czasu kiedy sytuacja służby zdrowia wróci do równowagi umożliwiając pozbycie się nieznośnego bólu. Poniżej opisuję jak w tych wyjątkowo trudnych czasach można sobie pomóc bez operacji oraz bezpośredniej pomocy fizjoterapeuty.

Koronawirus odwołane operacje kręgosłupa

Operacje odwołane przez koronawirusa – co robić?

Istnieją ciężkie schorzenia przebiegające z silnym bólem, które leczy się za pomocą operacji kręgosłupa. Kiedy długo oczekiwany zabieg zostaje odwołany pacjenci czują się zawiedzeni, opuszczeni oraz martwią się o przyszłość. Stanowi to duży problemem dla chorego oraz jego najbliższej rodziny. Dodatkowym problemem jet to, że fizjoterapeuci, którzy w takich przypadkach niosą pomoc, obecnie zawiesili bezpośrednią terapię z uwagi na epidemię.  Na szczęście w części takich przypadków ból można złagodzić lub czasem nawet zupełnie wyeliminować bez operacji stosując opisane poniżej metody.

Bezoperacyjne leczenie bólu, nowoczesne blokady kręgosłupa

Bezoperacyjne leczenie bólu  za pomocą minimalnie inwazyjnych zabiegów jest szeroko stosowane w USA i niektórych krajach Europy Zachodniej. Jedną z metod takiego leczenia są nowoczesne blokady kręgosłupa, które wykonuje się pod kontrolą RTG. Ich przykładem są zastrzyki nadtwardówkowe, które są bardzo skuteczne w leczeniu rwy kulszowej wywołanej przepukliną kręgosłupa. Dzięki dostarczeniu leku bezpośrednio w okolicę uciśniętego nerwu uzyskuje się silne działanie zmniejszające obrzęk i zapalenie nerwu.

Bezoperacyjne leczenie bólu w czasie epidemii

Na dzień dzisiejszy część gabinetów bezoperacyjnego leczenia bólu pozostaje otwarta, aby nieść ulgę cierpiącym pacjentom, szczególnie w czasie kiedy mają zablokowany dostęp do leczenia operacyjnego oraz fizjoterapii. Jednak być może wkrótce cała opieka medyczna zostanie zamknięta wyłączając stany zagrażające życiu oraz koronawirusa.  Mam jednak nadzieję, że się tak nie stanie. Obecny rząd oficjalnie utożsamia się z wartościami chrześcijańskimi, a więc i z nauczaniem Jezusa, który ku oburzeniu faryzeuszów niósł cierpiącym pomoc nawet w szabat.

Uzdrowienie w szabat (Łk 6, 6-11)
“W szabat Jezus wszedł do synagogi i nauczał. A był tam człowiek, który miał uschłą prawą rękę. Uczeni zaś w Piśmie i faryzeusze śledzili Go, czy w szabat uzdrawia, żeby znaleźć powód do oskarżenia Go. On wszakże znał ich myśli i rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: “Podnieś się i stań na środku”. Podniósł się i stanął. Wtedy Jezus rzekł do nich: “Pytam was: Czy wolno w szabat dobrze czynić, czy wolno źle czynić? Życie ocalić czy zniszczyć?”. I spojrzawszy wokoło po wszystkich, rzekł do człowieka: “Wyciągnij rękę”. Uczynił o i jego ręka stała się znów zdrowa. Oni zaś wpadli w szał i naradzali się między sobą, co by uczynić Jezusowi.”

Telemedycyna

Telemedycyna to diagnozowanie i leczenie na odległość. W części przypadków do postawienie diagnozy oraz przekazania zaleceń nie potrzeba bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Niektórzy fizjoterapeuci obecnie używają kamery, aby ocenić stan pacjenta oraz poinstruować go jakie ćwiczenia ma wykonywać. Lekarz może również wystawić i przesłać e-receptę na leki, które niwelują ból. Wyniki rezonansu magnetycznego można lekarzowi udostępnić przez internet, aby wstępnie mógł ocenić, czy będzie w stanie pomóc za pomocą zabiegów leczenia bólu.

Masaż w domu

Masaż może przynieść pewną ulgę, na przykład w leczeniu punktów spustowych. Szczęśliwi są ci, których domownicy wiedzą jak masować punkty spustowe, jednak zdarza się to rzadko. Niektóre osoby same siebie masują. Jest to szczególnie trudne w przypadku bólu pośladka lub pleców. Na szczęście z pomocą przychodzą specjalne przyrządy, których przykładem jest roller lub dźwignia terapeutyczna do masażu. Pewnym chorym ulgę przynosi mata masująca.

Leki bez recepty

Przed zażyciem każdego leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Bez recepty można kupić wiele dość silnych leków, jednak ich nieprawidłowe stosowanie może zaszkodzić. Szczególnie niebezpieczne jest przedawkowanie Paracetamolu lub połączenie go z alkoholem. Preparaty Diklofenaku sprawdzają się bardzo dobrze w chorobach zapalnych, należy jednak zachować ostrożność, gdyż ten lek może uszkadzać przewód pokarmowy i nerki oraz podwyższać ciśnienie tętnicze. Bez recepty Diklofenak jest również dostępny w plastrach, co zmniejsza jego niektóre skutki uboczne.

Kiedy do szpitala?

W pewnych sytuacjach szybka operacja jest wskazana, a czasem nawet konieczna. Zabieg przeprowadzony w odpowiednim czasie może uchronić przed kalectwem, dlatego należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, lub zadzwonić pod numer alarmowy jeśli pojawią się następujące objawy alarmowe:

  • pogorszenie czucia
  • osłabienie siły mięśniowej, na przykład opadanie stopy
  • nowe zaburzenia w kontrolowaniu oddawania moczu i/lub stolca

Objawy takie występują rzadko, ale nie wolno ich ignorować.  W zagrażających zdrowiu i życiu przypadkach operacje powinny być wykonywane nawet w czasie epidemii.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Aktualności