Ötzi i rwa kulszowaTatuaże oraz kręgosłup człowieka z przed 5300 lat wskazują, że mógł on chorować na rwę kulszową.

Ötzi zwany również Oetzi lub Człowiekiem Lodu został znaleziony zamarznięty w Alpach. Jego świetnie zachowane ciało pozwala nam poznać choroby oraz metody ich leczenia stosowane w prehistorycznej Europie.

Moją uwagę zwróciły tatuaże Człowieka Lodu, które umieszczone są w miejscach, które najczęściej bolą podczas ataku rwy kulszowej. Są one zlokalizowane na dole pleców, po obu stronach kręgosłupa lędźwiowego. Podobne tatuaże możemy znaleźć na jego nogach, głównie na tylnej i bocznej lewej łydce oraz w okolicach prawej kostki. Możliwe jest, że tatuaże człowieka były metodą leczenia rwy kulszowej oraz najstarszą formą akupunktury.

Rwa kulszowa człowieka lodu Ötzi

Zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa wykazało zwężenie przestrzeni międzykręgowej L4L5, co jak najbardziej mogło powodować objawy rwy kulszowej, czyli ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nogi.

Przykład Ötzi pokazuje nam, że choroby kręgosłupa takie jak dyskopatia i rwa kulszowa nie są nowe lecz nękają ludzkość od wielu tysięcy lat. Nasi przodkowie, mimo że nie dysponowali osiągnięciami nowoczesnej medycyny potrafili przezwyciężyć ból, przetrwać w surowych warunkach, oraz przekazać i ochronić życie, dzięki czemu zawdzięczamy nasze istnienie. Dzisiejszy świat oferuje nam znacznie bardziej skuteczne metody leczenia niż w czasach prehistorycznych. Na rwę kulszową możemy stosować cały wachlarz nowoczesnych terapii, począwszy od leków przeciwzapalnych, poprzez zastrzyki nadtwardówkowe, aż po zabiegi operacyjne. Jednak niezależnie od epoki, ból jest odczuwany tak samo. To co najbardziej pomaga oraz pozwala ludziom zwyciężyć ból i iść dalej, to chęć i poczucie sensu życia. Zawsze ważna jest silna wiara, pogoda ducha oraz wsparcie ze strony najbliższych.

 

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Rwa kulszowa