Guzki Schmorla pojawiają się często w opisach badań obrazowych kręgosłupa. Artykuł odpowiada na pytanie czym są guzki Schmorla oraz jakie mają  znaczenie dla pacjenta.

Guzki Schmorla – czym są?

Guzki Schmorla

Guzki Schmorla (ang. Schmorl nodes) to wpuklenia krążków międzykręgowych do trzonów kręgów. Określane są one również jako  przepukliny dotrzonowe w blaszkach granicznych kręgów. Guzki są rodzajem przepukliny kręgosłupa, jednak zawartość krążka międzykręgowego nie uwypukla się na boki, lecz do góry lub/i do dołu, tworząc wgłębienia w kościach, które są widoczne w badaniach obrazowych.

Guzki Schmorla – objawy

Guzki Schmorla najczęściej nie dają żadnych objawów. Ten rodzaj przepukliny krążka międzykręgowego nie powoduje rwy kulszowej. Ból kręgosłupa (najczęściej lumbago) może jednak pojawiać się w okresie ostrym, czyli w momencie powstania przepukliny dotrzonowej.

Guzki Schmorla – diagnoza

Guzki Schmorla znajdowane są przypadkowo podczas badań obrazowych kręgosłupa. Pojawiają się w opisach RTG, rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej kręgosłupa, zwłaszcza lędźwiowego. Najczęściej diagnoza jest jednoznaczna i nie wymaga żadnych dodatkowych badań. W rzadkich przypadkach potrzeba jednak dodatkowych testów, takich jak badanie z kontrastem lub PET. Badania te są wykonywane, aby odróżnić przepukliny dotrzonowe od innych zmian, takich jak przerzuty nowotworowe, złamanie lub infekcja. Niekiedy wykonuje się też biopsję guzka.

Jeżeli podejrzewamy, że guzek Schmorla jest przyczyną bólu pleców, jedynym badaniem, które może to w sposób wiarygodny potwierdzić jest dyskografia.

Guzki Schmorla – przyczyny

Do końca nie wiadomo dlaczego tworzą się guzki Schmorla. Możliwe, że wpływ na ich powstanie ma osłabienie kości, wady postawy oraz dźwiganie ciężarów. Wiele przemawia też za tym, że mają one podłoże genetyczne.

Guzki Schmorla, a Scheuermanna

Choroba Scheuermanna, czyli młodzieńcza kifoza (łac. kyphosis dorsalis iuvenilis) dotyka nastolatków i objawia się nadmiernym wygięciem kręgosłupa piersiowego do tyłu. Deformacja kręgosłupa prowadzi do jego usztywnienia oraz może wywoływać ból. Guzki Schmorla występują w tej chorobie, ale sama ich obecność nie świadczy o przebyciu choroby Scheuermanna. Ogromna większość pacjentów z guzkami Schmorla nigdy choroby Scheuermanna nie miała i mieć nie będzie.

Guzki Schmorla – leczenie

Guzki Schmorla rzadko powodują ból, dlatego też najczęściej się ich nie leczy. W niektórych przypadkach, po potwierdzeniu przez dyskografię faktu, że dany guzek jest przyczyną lumbago, można zastosować leczenie operacyjne, jednak najczęściej ból udaje się wyleczyć metodami nieoperacyjnymi.

Andrzej Kroszczyński
Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Physical Medicine and Rehabilitation - tytuł uzyskany w USA

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.