lumbago postrzał

Postrzał to jedna z nazw lumbago, czyli bólu pleców na dole, nazywanego również korzonkami. Nazwa ta ma swoje podłoże w starożytnych wierzeniach.

Skąd pochodzi termin “postrzał”?

Termin “Postrzał” to tłumaczenie niemieckiej nazwy lumbago czyli “Hexenschuss”. Przekłada się to na język polski jako strzał czarownicy. Co ciekawe, bardziej archaiczna niemieckojęzyczna nazwa bólu pleców to Albschoss” oznaczająca strzał zmory, w wierzeniach słowiańskich nazywanej też marą. Jest to  pół demoniczna istota nawiedzająca ludzi podczas snu.

W dawnych czasach uważano, że niektóre choroby są efektem działania sił nadprzyrodzonych. Mogły one pochodzić od rzuconego uroku, bądź wprost od działania niewidzialnych bytów. Do tych chorób zaliczało się lumbago, gdyż rozwijało się szybko i często powodowało unieruchomienie zdrowego wcześniej człowieka.

Strzelanie z łuku jest symbolem oddziaływania na odległość. Aby wystrzelić, należy najpierw napiąć łuk, kierując strzałę w kierunku własnego serca, następnie skoncentrować się na celu i puścić cięciwę. Serce jest symbolem źródła emocji oraz zamiarów, które mogą krzywdzić nawet na odległość. Stopień napięcia łuku oznacza siłę tych emocji, a skoncentrowanie na celu – ich kierunek.

Strzały amora powodowały zakochanie się. Natomiast strzały uprawiających czarną magię oraz istot demonicznych powodowały choroby.

W dzisiejszych czasach wiemy znacznie więcej na temat przyczyn lumbago niż starożytni. Posiadana wiedza umożliwia nam postawienie prawidłowej diagnozy oraz zastosowanie skutecznego leczenia. Należy jednak pamiętać że negatywne emocje, myśli oraz zamiary szkodzą. Można długo dyskutować na temat tego, czy mogą one krzywdzić innych na odległość, jednak należy uznać za pewnik, że wyrządzają one szkodę ich autorowi.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Ból pleców