Ból pleców, a traktor

Traktorzyści często skarżą się na ból pleców. Do powstawania bólu pleców u kierujących ciągnikami przede wszystkim przyczyniają się: rotacja tułowia, wibracje oraz przewianie.

Ból pleców u traktorzystów – przyczyny

Rotacja tułowia

Podczas prac polowych wielu rolników pracuje ze skręconym tułowiem. Prowadzi to do powstania naprężeń w przyczepach mięśni oraz w stawach kręgosłupa. Najczęściej ból odczuwany jest pomiędzy kręgosłupem lędźwiowym, a piersiowym i promieniuje on na prawo.

Ból pleców u traktorzystów

Leczenie bólu pleców w takim przypadku należy zacząć od poprawy postawy podczas prac polowych. Należy prowadzić traktor bez skrętu tułowia. Jest to trudniejsze, ale w dłuższej perspektywie czasu bardzo się opłaci.

Jeżeli mimo korekty postawy za kółkiem ból kręgosłupa nie przechodzi, lekarz może pomóc przez:

  • Podanie przeciwzapalnej blokady sterydowej w miejscu, gdzie mięśnie przyczepiają się do kręgosłupa, dzięki czemu ból zwykle mija lub znacznie zmniejsza się w przeciągu kilku dni.
  • Podanie zastrzyków do punktów spustowych, czyli bolesnych zgrubień w mięśniach, dzięki czemu ból mija, a mięśnie znacznie się rozluźniają i przestają ciągnąć za nadwyrężone przyczepy.
  • Podanie osocza bogatopłytkowego lub zastosowanie proloterapii. Te metody leczenia wzmacniają oraz regenerują nadwyrężone przyczepy mięśni do kręgosłupa, przez co pomagają zapobiegać nawrotom. Jednak w zapobieganiu najważniejsza jest prawidłowa postawa podczas pracy.

Wibracje

Wibracje całego ciała źle działają na dyski. Może to prowadzić do tak zwanego wypadnięcia dysku, czyli przepukliny jądra miażdżystego. To schorzenie kręgosłupa objawia się lumbago, czyli bólem pleców na dole, który może promieniować do nogi. W miarę możliwości należy kupować ciągniki, w których wibracje ograniczone są do minimum.

Przewianie

Przewianie może zapoczątkować wiele dolegliwości, a zwłaszcza ból szyi oraz pleców na dole. Zawianie jest zdradliwe, gdyż jego konsekwencje mogą pojawiać się dopiero po kilku dniach. Należy unikać gwałtownych zmian temperatur oraz nawiewu zimnego powietrza z klimatyzacji bądź z otwartego okna.

Ból pleców u traktorzystów – podsumowanie

Rolnicy to ludzie o bardzo silnym charakterze, często obdarzeni również zdrowym i wytrzymałym organizmem. Jakkolwiek nie ma ludzi niezniszczalnych. Tak jak maszyna, ciało ludzkie zużywa się podczas ciężkiej pracy. Jednak prawidłowo je użytkując oraz w miarę potrzeby naprawiając, możemy sprawić, aby służyło nam w zdrowiu przez długie lata.

Andrzej Kroszczyński
Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Physical Medicine and Rehabilitation - tytuł uzyskany w USA

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Kategorie: Ból pleców