Ból w pachwinie jest jednym z objawów rwy kulszowej oraz rwy udowej. Może wynikać z ucisku korzeni nerwowych w kręgosłupie lub pochodzić ze stawu biodrowego. Czasami ból w pachwinie może powodować entezopatia więzadła biodrowo lędźwiowego lub inne przyczyny, na przykład związane z nadmiernym napięciem mięśni.

Rwa kulszowa objawy - ból w pachwinie

Rwa kulszowa objawy – ból w pachwinie

Głównym objawem rwy kulszowej jest ból promieniujący od tylnej lub bocznej części uda do łydki i stopy. Takie promieniowanie bólu jest wywołane przez drażnienie i ucisk na korzenie nerwowe na w dolnej części kręgosłupa lędźwiowego. Czasami obok bólu kręgosłupa lędźwiowego promieniującego do nogi pojawia się dodatkowo ból w pachwinie, która sama w sobie nie jest unerwiona przez uciśnięte włókna nerwu kulszowego.  Poniżej wyjaśniam skąd w takim razie może pochodzić ból pachwiny w przebiegu rwy kulszowej.

Przeciążenie stawu biodrowego

Ból w pachwinie jest częstym objawem schorzeń stawu biodrowego. Rwa kulszowa powoduje nadmierne i asymetryczne napięcie mięśni, co może powodować nieprawidłową pracę stawu biodrowego. Objawia się to objawia się bólem, który najczęściej nasila się w trakcie chodzenia.

Rwa kulszowa ból w pachwinie

Entezopatia więzadła biodrowo lędźwiowego

W rwie kulszowej często pojawia się wzmożone napięcie mięśni oraz deformacja tułowia, co może powodować nadmierne naprężenia w więzadłach kręgosłupa i miednicy, którego przykładem jest więzadło biodrowo lędźwiowe. Jego przyczep do talerza kości biodrowej z czasem może ulec zwyrodnieniu i zapaleniu, co nazywamy entezopatią. Jej objawy to ból w dole pleców po lewej lub prawej stronie, który może promieniować do pachwiny.

Rwa kulszowa, a ból w pachwinie - więzadło biodrowo lędźwiowe

Zapalenie stawu krzyżowo biodrowego

Zapalenie stawu krzyżowo biodrowego może dawać podobne objawy jak rwa kulszowa, co może sprawiać, że te schorzenia są ze sobą mylone. Należy pamiętać, że ból w pachwinie występuje znacznie częściej w chorobach stawu krzyżowo biodrowego niż w rwie kulszowej pochodzącej z kręgosłupa.

Rwa kulszowa, a ból w pachwinie - staw krzyżowo biodrowy

Rwa udowa objawy – ból w pachwinie

Rwa udowa objawia się bólem z przodu uda, promieniującym do wewnętrznej części łydki i stopy. Jest ona najczęściej wynikiem ucisku korzeni nerwowych w górnej i środkowej części kręgosłupa lędźwiowego. Ten rodzaj rwy dość często powoduje ból w pachwinie. Dzieje się tak ze względu na jej unerwienie oraz wzmożone napięcie mięśni, które przyczepiają się w okolicach pachwiny.

Ból pachwiny objawy, rwa udowa

Inne przyczyny bólu w pachwinie

Należy pamiętać, że w większości przypadków ból w pachwinie nie jest objawem rwy kulszowej, ani rwy udowej. Najczęściej wywołują go następujące przyczyny:

  • Choroby stawu biodrowego, najczęściej jego zwyrodnienie, czyli koksartroza. Objawy tych schorzeń często przypominają objawy rwy kulszowej, zwłaszcza ból pośladka oraz ból biodra dlatego czasem trudno jest te schorzenia od siebie odróżnić.
  • Przepuklina – pachwinowa lub udowa, która objawia się jako wybrzuszenie w pachwinie lub górnej części uda, które może powodować ból. Czasem zawartość przepukliny może przemieszczać się do worka mosznowego. Warto podkreślić, że to schorzenie jest czymś zupełnie innym od powodującej  objawy rwy kulszowej przepukliny kręgosłupa.
  • Kolka nerkowa, które jest skutkiem przemieszczania się kamienia drogach moczowych. To schorzenie powoduje nagły i bardzo silny ból promieniujący do pachwiny, wymioty oraz ból przy oddawaniu moczu.
  • Zapalenie najądrza
  • Zapalenie przydatków
  • Naderwanie ścięgien mięśni lub więzadeł przyczepiających się w okolicy pachwiny

Ból w pachwinie, a rwa kulszowa

Podsumowując, ból w pachwinie nie jest typowym objawem rwy kulszowej, ale może jej towarzyszyć. W takich przypadkach postawienie prawidłowej diagnozy jest trudne, dlatego warto zwrócić się z tym do doświadczonego lekarza od kręgosłupa. Na szczęście ból w pachwinie towarzyszący rwie kulszowej najczęściej  ustępuje wraz z jej innymi objawami rwy po zastosowaniu skutecznego leczenia, na przykład w formie zastrzyków nadtwardówkowych.

Andrzej Kroszczyński
Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Physical Medicine and Rehabilitation - tytuł uzyskany w USA

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

  1. Gimore’s Groin, Symptoms, Diagnosis, Treatment” (PDF)thegilmoregroinandherniaclinic.co.uk. 2013. Archived from the original (PDF) on 2013-12-03. Retrieved April 30, 2013.
  2. Le Blanc, E; LeBlanc KA (2003). “Groin pain in athletes”. Hernia7 (2): 68–71. doi:10.1007/s10029-002-0105-x. PMID 12820026
  3.  “Sciatica – Topic Overview”. WebMD. 21 July 2010. Retrieved 23 April 2012.