Zachyłek boczny kanału kręgowego kręgosłupa często pojawia się w wynikach rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Poniżej opisuję co jest zachyłek boczny i dlaczego jego zwężenie lub spłycenie może powodować  dolegliwości.

Co to jest zachyłek boczny?

Zachyłki boczne to przestrzenie wewnątrz kanału kręgowego kręgosłupa, położone bocznie do znajdującego się w środku worka oponowego. W zachyłkach bocznych znajdują się korzenie rdzeniowe, które w odcinku lędźwiowym przenoszą czucie (również bólu) z kończyn dolnych oraz powodują ich ruch.

Zachyłek boczny kanału kręgowego na poziomie L5S1

Normalny zachyłek boczny na poziomie L5-S1. Bez ucisku korzeni S1.

 

Zwężenie zachyłków bocznych

Spłycenie lub zwężenie zachyłków bocznych w kręgosłupie lędźwiowym może prowadzić do ucisku korzeni rdzeniowych i rwy kulszowej, której głównym objawem jest  ból pośladka promieniujący na nogę. Zwężenie zachyłków w większości przypadków jest spowodowane przez wypuklinę lub przepuklinę jądra miażdżystego dysku, albo przez zmiany przerostowe kręgosłupa. Najczęściej do zwężenia dochodzi w kręgosłupie lędźwiowym na poziomach L4-L5 i L5-S1.

 

Przepuklina

Najczęstszym schorzeniem powodującym ucisk nerwu rdzeniowego w zachyłku bocznym jest wypuklina lub przepuklina jądra miażdżystego dysku, czyli dyskopatia.

Przepuklina uciskająca zachyłek boczny

Przepuklina na poziomie L5-S1 powodująca ucisk lewego korzenia S1

Drażnienie nerwu przez przepuklinę powoduje ból, drętwienie nogi, a w cięższych przypadkach osłabienie mięśni lub pogorszenie czucia. Ucisk korzeni najczęściej jest  prawo lub lewostronny, ale w rzadkich przypadkach może obejmować oba zachyłki. Wyciśnięte z dysku jądro miażdżyste oprócz ucisku nerwu, powoduje jego silne zapalenie, co prowadzi do obrzęku, a w efekcie do jeszcze większego ucisku, który może pogarszać dopływ krwi do nerwu. W ciężkich przypadkach szybką i znaczącą poprawę można osiągnąć przez wykonanie zastrzyku nadtwardówkowego. Ten silnie działający zastrzyk przeciwzapalny jest podawany bezpośrednio do zachyłka bocznego kanału kręgowego.

Interlaminarny zastrzyk nadtwardówkowy

Interlaminarny zastzyk nadtwardówkowy. Przepuklina oznaczona kolorem czerwonym.

 

Zmiany przerostowe

Zwężenie lub spłycenie światła zachyłka bocznego może być też wynikiem narastających z wiekiem procesów zwyrodnieniowych, w wyniku których dochodzi do przerostu więzadeł żółtych i stawów międzywyrostkowych, czyli struktur stanowiących ściany kanału kręgowego.

Zwężenie zachyłków bocznych

Znaczne zwężenie zachyłków bocznych na poziomie L5-S1

Takie zwężenie najczęściej jest obustronne i może powodować ból nóg podczas chodzenia, czyli chromanie neurogenne, które jest głównym objawem stenozy kręgosłupa lędźwiowego.

 

 

 

Zobacz także: