Przewlekła rwa kulszowa to długo trwający ból kręgosłupa promieniujący do nogi, do którego po pewnym czasie dołączyły jeszcze inne objawy takie jak przykurcze mięśniowe, punkty spustowe i zmiany w psychice. Aby zapobiec powstaniu rwy przewlekłej, należy wcześnie stosować skuteczną i nowoczesną terapię. Na szczęście nawet przewlekłą rwę da się wyleczyć. Potrzebny jest do tego  stosujący nowoczesne terapie lekarz,  pracujący nad mięśniami fizjoterapeuta oraz zmotywowany pacjent.

Przewlekła rwa kulszowa

Przewlekła rwa kulszowa – dlaczego do niej dochodzi?

Typowa rwa przechodzi w ciągu kilku tygodni przy zastosowaniu tradycyjnych zastrzyków i tabletek. Jednak to leczenie nie poradzi sobie z dużą przepukliną.  Rwa zmienia postawę ciała, sposób w jaki się porusza i sposób w jaki się myśli. Im dłużej będzie trwała, tym większe szkody może wyrządzić.

Objawy przewlekłej rwy kulszowej

Rwa zmienia postawę ciała, sposób w jaki się porusza i sposób w jaki się myśli. Im dłużej będzie trwała, tym większe szkody może wyrządzić.

  1. Przykurcze mięśniowe – długotrwała nienaturalna pozycja utrwala się. Najczęstszy jest przykurcz kolana w zgięciu.
  2. Bóle biodra – nienaturalny sposób chodzenia może uszkodzić przyczepy mięśni do kości biodrowej lub przyśpieszyć zwyrodnienie stawu.
  3. Punkty spustowe – punkty spustowe to bolesne grudki w mięśniach, najczęściej pojawiają się z boku pośladka i po zewnętrznej stronie uda.
  4. Zespół pasma biodrowo piszczelowego – ból kolana po zewnętrznej stronie nasilający się przy schodzeniu ze schodów.
  5. Entezopatia więzadła biodrowo-lędźwiowego – ból pośladka przy pochylaniu się do przodu lub wstawaniu po długim siedzeniu spowodowany zwyrodnieniem stabilizującego kręgosłup więzadła.
  6. Zmiany w psychice – długotrwały ból i niezdolność do pracy często dewastują psychikę. Maleje poczucie własnej wartości. Na twarzy utrwala się charakterystyczny grymas. Nieprzespane noce odbijają się nieustannym zmęczeniem w dzień. Nastrój się pogarsza, a pamięć się osłabia. Spada zainteresowanie współżyciem.

Leczenie przewlekłej rwy kulszowej

Im wcześniej uwolnimy się od bólu, tym lepiej dla nas i naszych bliskich. Omijajcie szerokim łukiem ludzi, którzy chcą Wam wmówić, że do bólu trzeba się przyzwyczaić, i że problem tkwi w Waszych wygórowanych oczekiwaniach. Dzisiejsza medycyna dysponuje bardzo potężnymi możliwościami i mało jest tak ciężkich schorzeń, w których odczuwanie bólu jest koniecznością.

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeżeli dolegliwości nie przechodzą w ciągu kilku tygodni należy wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego, aby znaleźć przyczynę bólu. Często będzie to masywna przepuklina uciskająca korzenie rdzeniowe. W zdecydowanej większości takich przepuklin podany do źródła bólu zastrzyk nadtwardówkowy szybko uwalnia od bólu i zapalenia, dramatycznie przyśpieszając powrót do zdrowia. Jedynie w najcięższych przypadkach wykonuje się operację. Takie leczenie działa także w rwie przewlekłej, jednak należy do niego dołączyć fizjoterapię i ćwiczenia domowe.

Zmiany w psychice najczęściej ustępują same kiedy mija ból. Paradoksalnie czasem potrzebna jest pomoc psychologa, gdyż życie bez bólu po wielu latach cierpień jest dla niektórych dużym szokiem.

Autor:
Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: lekarz od kręgosłupa Data publikacji: 2018-11-13

Zobacz także: