Entezopatia jest chorobą przyczepów ścięgien i więzadeł. Może być ona przyczyną długo utrzymującego się i uciążliwego bólu. Najczęstsza jest entezopatia nadkłykcia bocznego, czyli łokieć tenisisty. Leczenie polega na wygaszaniu zapalenia, usuwaniu przyczyn choroby oraz pobudzaniu regeneracji.

Entezopatia

Co to jest entezopatia?

Przyczepy to specjalne miejsca na kościach, w których zakotwiczone są końce ścięgien i więzadeł. Ścięgna są włóknistymi zakończeniami mięśni, a więzadła to specjalne pasma tkanki łącznej, które wiążą ze sobą poszczególne elementy szkieletu. Na skutek długotrwałych przeciążeń i nagromadzenia wielu mikrourazów, w okolicach przyczepów  rozwija się zapalenie oraz zwyrodnienie – czyli entezopatia. Organizm próbuje wprawdzie naprawić uszkodzony przyczep, ale zamiast do regeneracji dochodzi do długotrwałego i bolesnego zapalenia.

Entezopatia - łokieć tenisistyEntezofity

Nadmierne i długotrwałe obciążenie ścięgien i więzadeł powoduje powstawanie w nich zwapnień, czyli entezofitów, które na zdjęciu RTG wyglądają jak ostre dzioby. Najbardziej znanym entezofitem jest ostroga piętowa.

Entezofit – ostroga piętowa

Entezopatie mogą pojawiać się w wielu miejscach. Poniżej przedstawiam najczęstsze ich lokalizacje.

  • Entezopatia łokcia. Łokieć tenisisty (zapalenie nadkłykcia bocznego) i golfisty (zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego)
  • Entezopatia ścięgna Achillesa
  • Entezopatia podpotyliczna. Powoduje ból z tyłu głowy u osób, które spędzają dużo czasu z głową pochyloną nad smartfonem lub laptopem.
  • Entezopatia więzadła biodrowo lędźwiowego będąca przyczyną bólu pleców na dole.
  • Entezopatia rzepki (kolano skoczka)
  • Entezopatia guza kulszowego, która powoduje ból pośladka.
  • Entezopatia ścięgna podeszwowego – ostroga piętowa
  • Entezopatia krętarza większego kości udowej, która powoduje ból biodra.

Objawy entezopatii

Objawy zleżą od lokalizacji chorego przyczepu. Dolegliwości mogą ciągnąć się miesiącami lub latami. Czasami ból znacznie zmniejsza się, aby znów powrócić, co zdarza się najczęściej po wykonaniu określonej czynności. Typowe objawy to:

  • Ból zawsze w tym samym miejscu, czasem promieniujący wzdłuż mięśni i więzadeł.
  • Ostry i przeszywający ból przy określonych czynnościach. Przykładem jest ból łokcia przy odkręcaniu słoików, który odczuwamy tak, jak by ktoś  głęboko wkłuwał nam igłę.
  • Ból przy ucisku i dotyku. Ucisk na kość w określonym miejscu powoduje bardzo silny ból.
  • Sztywność w okolicy bólu
  • Opuchnięcie w okolicy bólu

Jakie są przyczyny entezopatii?

Entezopatia jest spowodowana przez długotrwałe przeciążenie ścięgien i więzadeł. Najczęstsze jej przyczyny to:

  • nieprawidłowa technika ćwiczeń lub gry
  • brak prawidłowej rozgrzewki przed treningiem
  • zbyt duże obciążenia i brak wystarczającej regeneracji między treningami
  • przewlekła rwa barkowa (łokieć tenisisty i golfisty)
  • przewlekła rwa kulszowa (entezopatia guza kulszowego oraz więzadła biodrowo lędźwiowego)

Leczenie entezopatii

Leczenie entezopatii polega na wyeliminowaniu jej przyczyn, wygaszeniu powodującego ból zapalenia oraz stymulowaniu regeneracji.

Usuwanie przyczyn

Entezopatia nie pojawia się sama z siebie. Aby skutecznie  pozbyć się bólu i zapobiec nawrotom musimy znaleźć przyczynę choroby i ją usunąć. Czasami wystarcza poprawa nawyków treningowych lub zmiana techniki wykonywanej pracy. W niektórych przypadkach należy najpierw wyleczyć rwę barkową lub udową. U wielu pacjentów poprawę przynosi terapia mięśniowa powięziowa punktów spustowych oraz rozciąganie przykurczów mięśniowych. Specjalne opaski lub ortezy mogą odciążyć przyczepy i pozwolić na ich wygojenie. W rzadkich przypadkach konieczna jest operacja.

Wygaszanie zapalenia

Zastrzyk przeciwzapalny

W przypadku silnego bólu będącego wynikiem rozognionego zapalenia należy je wygasić przez zastrzyk przeciwzapalny. Jest to szybki zabieg, który w większości przypadków przynosi dramatyczną poprawę.

Jonoforeza, fonoforeza

W lżejszych przypadkach zapalenie możemy wygasić stosując żel przeciwzapalny i zwiększając jego wchłanianie za pomocą takich technik fizykoterapii jak jonoforeza lub fonoforeza.

Stymulowanie regeneracji

Po wygaszeniu zapalenia chcemy, aby przyczep się dobrze wygoił i wzmocnił, aby zapobiec nawrotom. W tym celu stosujemy osocze bogatopłytkowe, falę uderzoniową, bierne powtórzenia lub proloterapię.

Osocze bogatopłytkowe uzyskuje się z własnej krwi pacjenta. Zawiera ono wysoką koncentrację płytek krwi, które produkują stymulujące regenerację czynniki wzrostu oraz przyciągają napływ komórek macierzystych.

Fala uderzeniowa stymuluje regenerację za pomocą fal akustycznych.

Proloterapia pobudza regenerację stymulując przeczep za pomocą igły oraz podanie specjalnych substancji pomagające wzmocnić przyczep.

Bierne powtórzenia polegają na aktywnym napięciu ćwiczonych mięśni tylko w fazie pasywnej ruchu, to znaczy jedynie podczas kontrolowanego opadania. Takie ćwiczenia stymulują regenerację oraz wzmacniają mięśnie.

Autor:
Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: lekarz od kręgosłupa Data publikacji: 2018-11-07

Zobacz także: