Czy przepuklina kręgosłupa może się cofnąć?

26 września 2018

Przepuklina jądra miażdżystego kręgosłupa jest najczęstszą przyczyną rwy kulszowej. W większości przypadków objawia się ona bólem pośladka promieniującym do nogi. Wielu pacjentów pyta, czy przepuklina kręgosłupa może się wchłonąć. Otóż część przepuklin może się w mniejszym lub większym stopniu zmniejszyć bez operacji.W poniższym artykule wyjaśniam od czego zależy jej wchłanianie oraz jak ten proces przyśpieszyć.

W jaki sposób przepuklina może się zmniejszyć?

Wchłanianie przepukliny jest skomplikowanym procesem, ale w uproszczeniu możemy go opisać jako efekt działania tak zwanych komórek żernych, które wychodzą z naczyń krwionośnych i kawałek po kawałku „zjadają” przepuklinę. Im lepszy dopływ krwi do przepukliny, tym sprawniej ten proces będzie przebiegać. Niestety, w niektórych przepadkach przepuklina wywołuje tak duże zapalenie oraz obrzęk, że dopływ krwi zostaje znacznie zmniejszony na skutek ucisku naczyń. Niekiedy niedokrwienie dotyczy też uciśniętego przez przepuklinę nerwu. W takich wypadkach obok bólu może pogorszyć się czucie w nodze lub/i osłabienie mięśni poruszających stopą. Obrzęk nerwu narasta, niczym obrzęk palca, na którym pozostawiony jest pierścionek. W takich wypadkach przepuklina wchłania się bardzo wolno, a dolegliwości mogą nawet utrzymywać się latami.

Jak przyśpieszyć wchłanianie przepukliny?

W fazie silnego bólu najskuteczniejszą metodą jest leczenie zapalenia w okolicy przepukliny.  Prowadzi to do zmniejszenia obrzęku, a przez to do lepszego ukrwienia. Jednak w przypadku zablokowania dopływu krwi poprzez ucisk leki przeciwzapalne przyjmowane w formie tabletek lub zastrzyków nie dostaną się do źródła bólu. W takich przypadkach należy podać leki bezpośrednio w okolicę przepukliny poprzez wykonanie zastrzyku nadtwardówkowego.

Zmniejszanie przepukliny po zastrzyku nadtwardówkowym

Zastrzyk ten nie tylko precyzyjnie dostarcza silnie działające leki przeciwzapalne, ale również wypłukuje nagromadzone szkodliwe substancje i metabolity. Po zastrzyku u zdecydowanej większości pacjentów następuje zmniejszenie obrzęku, a przez to poprawa ukrwienia, dzięki czemu organizm może zacząć wchłaniać przepuklinę dysku.

Kiedy stan zapalny się zmniejszy i wróci prawidłowe ukrwienie, odpowiednia rehabilitacja może przyśpieszyć powrót do zdrowia. Fizjoterapia ma do zaoferowania pewne techniki, które mogą pomóc. Bardzo ważna jest odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, gdyż polepsza ona krążenie krwi co prowadzi do szybszego cofania się przepukliny.

Czy przepuklina kręgosłupa może zupełnie zniknąć?

Przepuklina może prawie całkowicie zniknąć, jednak nie oznacza to, że pęknięty dysk się zregeneruje. Na szczęście jednak, w większości przypadków nawet niewielkie obkurczenie się obrzęku w okolicy przepukliny powoduje zmniejszenie się lub nawet ustąpienie objawów.