Fibromialgia – definicja

Fibromialgia (ang. fibromyalgia) jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się bolesnością wielu okolic, a czasem nawet całego ciała, zaburzeniami snu oraz zmęczeniem. Zapadają na nią przede wszystkim kobiety. Współczesna konwencjonalna medycyna nie dostarcza odpowiedzi na pytania, dlaczego fibromialgia powstaje oraz jak ją skutecznie leczyć. Pacjentki często spotykają się z niezrozumieniem, nazywane są symulantkami albo chorymi psychicznie, co dodatkowo pogłębia ich cierpienie. Leczenie fibromialgii często jest nieskuteczne, co może prowadzić do utraty nadziei na poprawę.

 

Aby zrozumieć przyczyny powstania oraz skutecznie leczyć fibromialgię, trzeba zbadać nie tylko ciało pacjenta, ale również jego umysł, emocje oraz środowisko, w którym żyje. Takie postępowanie propagowali wielcy ojcowie medycyny europejskiej tacy jak Hipokrates i Paracelsus oraz antyczna medycyna Wschodu. Ta starożytna, ponadczasowa wiedza rzuca światło na przyczyny powstania choroby oraz wskazuje jak ją leczyć.

Fibromialgia – objawy

 1. Głównym objawem fibromialgii jest ból oraz liczne bolesne punkty, a nawet ból i tkliwość całego ciała. W mięśniach mogą pojawiać się też liczne punkty spustowe, które są wyczuwalne jako nieregularne, włókniste lub grudkowate zgrubienia. Całe ciało, a szczególnie tkanki miękkie stają się niezwykle tkliwe pod wpływem nawet delikatnego ucisku, który normalnie nie sprawiałby żadnego bólu.
 2. Zaburzenia snu objawiające się jako trudności w zasypianiu oraz częste wybudzanie się. Sen jest płytki i nie dostarcza orzeźwienia. Po przebudzeniu chorzy czują się wciąż niewyspani i zmęczeni.
 3. Przewlekłe zmęczenie. Pacjenci odczuwają niedobór pozytywnej energii, mają trudności w wykonywaniu ćwiczeń fizycznych oraz w pracy. Zmęczenie bywa tak znaczne, że może utrudniać wykonywanie prostych, codziennych czynności. Objawy czasem przypominają przeziębienie.
 4. Sztywność. Stawy wydają się zesztywniałe i obrzęknięte natomiast mięśnie są sztywne i napięte. Objawy te z reguły występują rano po przebudzeniu i najczęściej potem ustępują, mogą jednak utrzymywać się przez cały czas. Sztywność może z czasem narastać i przyjmować postać zbroi mięśniowej. Mięśnie tworzą wtedy zbity, napięty i bolesny pancerz, najczęściej na plecach.
 5. Napadowe zaburzenia poznawcze nazywane są po angielsku „fibro fog”. Występują one pod postacią okresów, kiedy światło umysłu jest przyćmione. Myślenie staje się powolne oraz męczące, jest niczym bieg w wodzie po pas, bądź grzęźnięcie w spowitym gęstą mgłą zimnym bagnie. Zaburzone zostają orientacja, koncentracja oraz pamięć.
 6. Zaburzenia emocjonalne, najczęściej występuje mroczny, depresyjny nastrój oraz brak radości życia. Większość uwagi, myśli oraz działań wydaje się być zaklęta w błędnym kole, które pacjenci zataczają wokół swoich dolegliwości.
 7. Bóle głowy. Bóle głowy mają najczęściej charakter napięciowy, czyli wynikają z nadmiernej reaktywności, napięcia, sztywności oraz bolesności mięśni głowy oraz szyi.
 8. Parestezje, czyli nieprzyjemne uczucie mrowienia, kłucia szpilkami, cierpnięcia, lub drażnienia prądem.
 9. Dolegliwości żołądkowo – jelitowe. Czynność układu pokarmowego jest zdestabilizowana. Mogą pojawiać się bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, biegunka, refluks żołądkowo – przełykowy oraz zgaga.
 10. Objawy z układu moczowego: częste parcie na mocz, pieczenie przy oddawaniu moczu, pobolewanie w nadbrzuszu, nietrzymanie moczu.
 11. Bolesne miesiączkowanie

Kto choruje na fibromialgię?

Najczęściej są to kobiety, które z natury są bardzo kobiece, ale ich kobiecość nigdy w pełni się nie uzewnętrzniła i nie zrealizowała. Wiele z nich już od dziecka musiało przyjmować typowo męskie role. Czasami ich rodzice nie mieli upragnionego syna i córka świadomie lub nie, musiała odgrywać jego rolę. W innych przypadkach jest to najstarsza córka, która była zawsze odpowiedzialna za resztę rodzeństwa. W życiu dorosłym kobiety, które zapadają na fibromialgię mają często typowe męskie zawody lub stanowiska. Szczególnie są to stanowiska kierownicze. Kobiety te mogą być pracoholiczkami, nierzadko poświęcają się bez reszty swojej pracy. Dla większości kobiet bycie stale jednostką dominującą, kierującą oraz odpowiedzialną za innych jest nienaturalne i prowadzi do powstania zaburzeń, których przykładem jest fibromialgia. Zrealizowanie się jako kobieta wymaga poczucia oddania się mężczyźnie, poddania się jego władzy oraz bycia jego własnością. Kobiecość to ogromna, pierwotna energia, która jeśli nie zostanie prawidłowo wykorzystana, zamieni się w destrukcyjną siłę która obróci się przeciwko swojej właścicielce.

Innym typem kobiet zapadających na fibromialgię są osoby będące po ciężkich, traumatycznych przeżyciach. Mogą nimi być wypadki, na przykład komunikacyjne, albo ciężkie urazy psychiczne.

Fibromialgia – przyczyny

Człowiek jest częścią przyrody i wszechświata. Jesteśmy zbudowani z tego samego tworzywa i podlegamy tym samym prawom. Nasi przodkowie rozumieli prawa przyrody w sposób intuicyjny. Ich środowisko było wolne od szkodliwych chemikaliów, sztucznych fal elektromagnetycznych oraz zmodyfikowanej i wysoce przetworzonej żywności. Ich życie było ściśle zespolone z życiem planety oraz z jej cyklami. Spędzali oni sporo czasu na świeżym powietrzu w bezpośrednim kontakcie z naturą, z której czerpali ogromną moc oraz mądrość. Brak takich udogodnień takich jak transport, telefonia, telewizja oraz Internet zmuszały człowieka do ruchu oraz bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Ale świat się zmienił. Jego sztuczność, pośpiech, natłok wymagań, natłok informacji oraz zanieczyszczenie środowiska sprawiają, że człowiek może zapomnieć nie tylko o prawach przyrody, ale także o tym, kim jest i czego naprawdę pragnie.

Rażące naruszanie pewnych praw przyrody powoduje niekorzystne skutki w sposób jednoznaczny i natychmiastowy. Na przykład, kiedy ktoś próbuje ignorować prawo grawitacji skacząc z dużej wysokości, drastyczne obrażenia ciała pojawiają się od razu, a ich przyczyna jest bezdyskusyjna. Jednak w przypadku, kiedy łamanie praw natury ma mniej drastyczny charakter, ale utrzymuje się przez długi czas, przykre następstwa również się pojawiają, ale ma to charakter powolny oraz podstępny. Przykładem tego jest los osób, które spożywają nadmierne ilości jedzenia przez wiele lat, co narusza prawo równowagi. W rezultacie tacy ludzie stają się z czasem otyli, jednak często nie widzą oni związku dodatkowych kilogramów ze swoim stylem odżywiania. Często pozostają niezachwiani w swoim przekonaniu, że jedzą tyle, co wszyscy, a nawet mniej, a swoją otyłość tłumaczą genetyką i wolnym metabolizmem.

Fibromialgia, w moim przekonaniu, jest właśnie następstwem subtelnego, ale długotrwałego naruszenia praw przyrody. Najistotniejsze z nich to prawo ewolucji oraz prawo równowagi.

Naruszenie prawa ewolucji

Słowo „ewoluować” pochodzi od łacińskiego słowa „evolvere”, co oznacza rozwijać się, odwijać coś uprzednio zwiniętego. Nasi dalecy przodkowie widząc kiełkujące ziarno obserwowali w jaki sposób się ono rozwija. Stopniowo, według swojego planu rozkłada swoje liście i wzrasta tworząc dojrzałą roślinę. Plan, według którego roślina ma się rozwijać oraz jej ostateczny obraz jest od początku zapisany w ziarnie. Jeżeli roślina będzie miała swobodną drogę rozwoju oraz otrzyma ziemię, wodę, światło, ciepło oraz powietrze w odpowiednich proporcjach, rozwinie się w pełni zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Podobnie jest z człowiekiem, jeżeli będzie on dążył do wypełnienia swojego przeznaczenia i znajdzie do tego odpowiednie środowisko, rozwinie się w pełny obraz wspaniałej, szczęśliwej istoty, którą w głębi serca pragnie zostać. Problemem dzisiejszych czasów jest to, że nie jesteśmy jak rośliny, które swobodnie rozwijają się w swoim naturalnym środowisku, ale jak rośliny hodowane na wysoce wydajnej, dokładnie kontrolowanej plantacji, nastawionej na zysk. Już jako ziarna jesteśmy poddawani działaniu chemikaliów. Rośniemy nie w naturalnej glebie, ale w syntetycznym tworzywie nasączanym chemiczną mieszanką, którą się żywimy. Wzrastamy w sztucznie utrzymywanej temperaturze wilgotności i oświetleniu. Nie rozwijamy się zgodnie z naszym naturalnym przeznaczeniem, ale nasz rozwój jest kontrolowany przez ogrodnika, w celu osiągnięcia jak największej wydajności. Większość naszych pędów jest obcinana, tak żebyśmy mogli się rozwijać, tylko w jednym, nakazanym przez ekonomię plantacji kierunku.

Zderzenie marzeń z twardą rzeczywistością jest często trudne. Kobieta już jako mała dziewczynka marzy o cudownej przyszłości. Przyszłości, w której widzi siebie, swoją miłość, namiętność, rodzinę, pasję i pracę. Widzi mężczyznę, który się nią zachwyci, który spojrzy na nią z taką fascynacją jak gdyby wszystko wokół przestało istnieć, który zabierze ją w cudowną podróż, a ona będzie się przy nim czuła pożądana, spełniona oraz bezpieczna. Kobieta chce realizować się również w twórczości i pracy. Żeby udowodnić swoją wartość i osiągnąć uznanie w pracy zawodowej oraz artystycznej, panie często muszą pracować dużo ciężej niż panowie.

Pod silną presją ludzie mogą zapominać o swoich prawdziwych marzeniach, celach i pasjach. W ich miejscu powstaje wtedy otchłań, ogromna pustka, która musi zostać czymś zapełniona. Tym, co tę pustkę wypełni może stać się choroba, wokół której zaczynie się obracać życie.

Szczególnym przypadkiem naruszenia prawa ewolucji jest nie realizowanie się jako kobieta. Kobieca energia jest niezwykle silna i kiedy nie jest prawidłowo wykorzystana przekształca się w trującą, destrukcyjną siłę.

Naruszenie prawa równowagi

Porządek wszechświata świata opiera się na dynamicznej równowadze pomiędzy przeciwstawnie działającymi siłami. Ziemia jest przyciągana przez słońce siłą grawitacji, która jest równoważona przez przeciwstawnie działającą siłę odśrodkową. Dzięki temu nasza planeta utrzymywana jest w dokładnie takiej odległości od słońca, aby zapewnić nam odpowiednią ilość życiodajnego światła i ciepła. Zaburzenie równowagi pomiędzy tymi siłami spowodowałoby albo przekształcenie ziemi w ciemną, lodową pustynię, bądź spalenie jej w słonecznym żarze. Na organizm człowieka również działają różnorodne siły, których równowaga jest podstawą zdrowia, natomiast ich rozregulowanie powoduje chorobę. Przykładem działania tego prawa jest fakt, że ludzie chorują częściej w okresie wiosny i jesieni. Dzieje się tak, dlatego że występujące wtedy zmiany pogody powodują destabilizację organizmu, który potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowych warunków i powrócić do stanu równowagi. Istnieje wiele sił działających na ludzki organizm. Starożytni lekarze posługiwali się symbolicznymi systemami, które pozwalały zrozumieć wpływ tych sił w sposób intuicyjny. Ten ponadczasowy system pomagał zrozumieć jakie zaburzenia równowagi energii wywołały daną chorobę oraz wskazywał co robić, aby przywrócić tę równowagę, a wraz z nią przywrócić pacjentowi zdrowie.

Głównym podziałem sił jest podział na energię męską i żeńską. Energia męska symbolizowana jest przez dwa żywioły: pierwszy z nich to Słońce, czyli ogień, ciepło i światło, a drugi z nich to żywioł powietrza.

Energia żeńska symbolizowana jest przez żywioły Ziemi oraz wody.

Do życia i zdrowia potrzebna jest energia wszystkich czterech żywiołów w odpowiednich proporcjach. Rodzaj energii wytwarzanej w danym człowieku zależy od płci. Mężczyźni produkują więcej energii Słońca i powietrza, a kobiety Ziemi i wody. Aby uzyskać równowagę, potrzebujemy albo zużyć niezbalansowaną energię albo zrównoważyć ją energią przeciwstawnej płci.

W fibromialgii dochodzi do nadmiernego nagromadzenia niezbalansowanej energii kobiecej oraz niedobór energii męskiej.Takie zaburzenie równowagi może być skutkiem braku właściwego wykorzystania pokładów energii kobiecej. Może ono również być skutkiem traumatycznych przeżyć. Woda i ziemia przy niedoborze powietrza, słońca, ciepła i światła stwarza środowisko, które jest szkodliwe dla zdrowia. Procesy zachodzące w takich warunkach w przyrodzie można traktować jak analogię do zmian zachodzących w organizmie kobiety chorej na fibromialgię.

 1. Bez światła ziemia pogrąża się w ciemności. Utracona zostaje jasność co do swoich celów, marzeń, samej siebie, a nawet swoich dolegliwości. Nastrój staje się coraz bardziej mroczny i melancholijny. Niedobór światła w ciągu dnia powoduje rozregulowanie rytmów dobowych oraz zaburzenia snu.
 2. Para wodna pod wpływem zimna może skraplać się tworząc gęstą mgłę (ang. fog), która dodatkowo utrudnia orientację. Pacjentki cierpią na okresy zaburzeń orientacji, koncentracji i pamięci, zwane fibro fog.
 3. Kiedy woda nie jest poruszana przez wiatr i nie jest ogrzewana przez słońce, staje się coraz bardziej chłodna, a jej ruch stopniowo ustaje, prowadząc do zastoju. Zastała woda wymieszana z ziemią tworzy muł. Zaczyna się psuć i przekształca się w grząskie, zatęchłe, gnijące, toksyczne bagno. Kobietę ogarnia przewlekłe zmęczenie, wykonywanie nawet prostych, codziennych czynności jest trudne. Życie przypomina grzęźnięcie w bagnie i brodzenie w mule. Ciało staje się obolałe i wydaje się obrzęknięte. Przepływ treści przez układ pokarmowy jest zaburzony, występują zaparcia, wzdęcia lub biegunki. W fibromialgii może dochodzić do zespołu nieszczelnego jelita (LGS – leaky gut syndrome) oraz dysbakteriozy. Homeostaza jelita zostaje zaburzona, szkodliwe drobnoustroje nadmiernie namnażają się, a ściana jelita zaczyna przepuszczać do krwiobiegu toksyczne substancje, które zatruwają organizm.
 4. Bagno stopniowo zamarza. Mięśnie i stawy stają się coraz bardziej sztywne. Tworzą się w nich wyczuwalne zgrubienia. Zwiększone napięcie prowadzi stopniowo do wytworzenia się pancerza (zbroi) mięśniowej. Powstała sztywność dodatkowo prowadzi do narastania bólu.

Diagnoza

Rozpoznanie fibromialgii należy powierzyć lekarzowi. Jest to diagnoza z wykluczenia, czyli najpierw należy sprawdzić, czy dolegliwości nie są powodowane przez inne choroby. W tym celu oprócz dokładnego badania mogą być potrzebne badania dodatkowe.

Fibromialgia – leczenie

W celu leczenia fibromialgii lekarz może zalecić pewne leki, które zmniejszą dolegliwości oraz przyśpieszą powrót do zdrowia. Konieczna może okazać się fizjoterapia oraz wykonanie przez lekarza zastrzyków do punktów spustowych w celu rozluźnienia krępującego ruchy pancerza mięśniowego. Skuteczne leczenie fibromialgii polega przede wszystkim na umożliwieniu chorym powrotu do życia zgodnego z prawami przyrody.

Powrót do życia zgodnego z prawem ewolucji

Należy uświadomić sobie jaki jest nasz życiowy cel, czyli co najbardziej kochamy i chcemy osiągnąć. Kiedy ten cel sobie uświadomimy, należy go mieć codziennie przed oczyma oraz wytrwale do niego dążyć z silną wiarą i nadzieją. W dążenie to trzeba angażować swoje siły, myśli, emocje oraz modlitwy. Celem nie może być po prostu życie bez choroby, lub życie bez bólu. Cel musi być konkretny i pozytywny, gdyż natura nie znosi pustki. Dopóki choroba będzie w naszych myślach, na naszych ustach i przed naszymi oczyma, będzie się ona również utrwalać w naszym ciele. Kiedy w naszych myślach, i emocjach zacznie dominować nasz prawdziwy cel, organizm sam zacznie dążyć do przezwyciężenia chorób, które przeszkadzają w dotarciu do tego celu.

Przywracanie równowagi energetycznej

 1. Jedną z dróg przywracających stan równowagi pomiędzy energią żeńską, a męską jest akt zjednoczenia płci. Do tego procesu konieczna jest prawdziwa pasja, wewnętrzne przekonanie oraz naturalne zaangażowanie obu stron. W takim akcie kobieta wyzwala z siebie nadmiar żeńskiej energii oraz czerpie energię męską. Proces ten jest analogiczny do oddziaływania na siebie ognia i wody, Ogień stopniowo podgrzewa zamarzniętą wodę, która jest zimna, niedostępna i nieruchoma. Lód pod wpływem żaru zaczyna stopniowo topnieć, a powstająca ciecz zaczyna się nagrzewać i poruszać coraz szybciej i intensywniej. Kiedy temperatura dochodzi do punktu szczytowego, ogień doprowadza wodę do gwałtownego wrzenia, po czym ciecz przemienia się w piękną białą chmurkę, która bezwładnie i spokojnie jest unoszona przez podmuch łagodnego wiatru.
 2. Aerobowy wysiłek fizyczny, szczególnie na świeżym powietrzu lub w ciepłej wodzie. Słowo aerobowy pochodzi ze złożenia greckich słów aero- „powietrze” + bios „życie”. Poprzez wysiłek wymagający spalenia dużej ilości tlenu pochłaniamy powietrze, które jest żywiołem męskim. Symbolizowane przez ziemię związki węgla (tłuszcze, węglowodany, ketony) spalają się wytwarzając ciepło oraz wodę, która wydalana jest wraz z potem. Wysiłek aerobowy powoduje szybsze bicie serca, szybsze krążenie krwi, lepsze ukrwienie organizmu oraz wydalanie toksyn. Wysiłek w ciepłej wodzie dodatkowo dostarcza ciepła, które rozluźnia mięśnie, co jest analogią do ciepła, które roztapia lód.
 3. Bezpośredni kontakt ze światłem słonecznym.
  – Słońce powoduje wytwarzanie w skórze witaminy D, której niedobór może powodować wiele zaburzeń, między innymi zmęczenie, osłabienie siły mięśniowej oraz zespoły bólowe.
  – Kontakt ze światłem słonecznym reguluje zegar biologiczny, co poprawia zdrowie oraz sen.

Dieta i fibromialgia

Leczenie fibromialgii, aby było skuteczne, powinno uwzględniać zdrową dietę, która dostarcza potrzebnych składników odżywczych, jest wolna od szkodliwych substancji oraz przywraca równowagę organizmu.

 1. Należy unikać wysoce przetworzonej żywności.
 2. Należy unikać dysruptorów endokrynnych (endocrine disruptors) zawartych w pożywieniu i wodzie. Przykładem dysruptorów są związki chemiczne zawarte w plastikach, kosmetykach oraz środkach ochrony roślin. Dysruptory endokrynne takie jak ftalany, bisfenol A (BPA) bądź polichlorowane bifenyle (PCB) zaburzają wydzielanie hormonów płciowych, przez co mogą prowadzić do wielu groźnych chorób oraz nasilać objawy fibromialgii.
 3. Wskazana jest próba diety bezglutenowej na około 6 tygodni, a w przypadku zmniejszenia się objawów choroby należy tę dietę kontynuować.
 4. Należy regularnie spożywać naturalne probiotyki, szczególnie kiszoną kapustę lub kiszone ogórki.
 5. Należy unikać antybiotyków, również tych, które znajdują się w mięsie, mleku oraz jajkach. Trzeba jednak pamiętać, że przypadku groźnych infekcji podanie antybiotyków może być konieczne.
 6. Należy unikać pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym.
 7. Można spróbować diety ketogennej.
 8. Należy jeść w duchu dziękczynienia i ze skupieniem. Posiłki powinny być spożywane w pozycji siedzącej i bez pośpiechu. Jedzenie powinno być przyjemnością dla zmysłów.
Zobacz także: