Spowodowany entezopatią więzadła biodrowo lędźwiowego ból jest niezwykle dokuczliwy. Pacjenci często bardzo długo czekają na prawidłową diagnozę, gdyż tylko nieliczni specjaliści wiedzą o istnieniu tego schorzenia i umieją je skutecznie leczyć.

Więzadło biodrowo lędźwiowe – entezopatia

Więzadło biodrowo lędźwiowe – co to jest?

Więzadło biodrowo lędźwiowe (ang. iliolumbar ligament) to pasmo silnej tkanki łącznej wiążącej talerz kości biodrowej z kręgosłupem lędźwiowym.  Jego anatomia jest zmienna. Najczęściej więzadło przyczepia się do wyrostka poprzecznego na poziomie L5, rzadziej na poziomie L4. Druga jego część przyczepia się do talerza kości biodrowej, gdzie dość często dochodzi do zwyrodnienia i bolesnego zapalenia.

Jego funkcją jest stabilizacja kręgosłupa i stawu krzyżowo biodrowego. Jego napięcie zapobiega ześlizgowi kręgów do przodu.

Entezopatia więzadła biodrowo-lędźwiowego – co to jest?

W wyniku długotrwałych przeciążeń przyczep więzadła uszkadza się, rozwija się w nim zapalenie, a samo więzadło wapnieje tworząc widoczne na zdjęciu RTG szpiczaste wyrośle zwane entezofitem. To przewlekłe zapalenie przyczepu nazywamy entezopatią.

Więzadło biodrowo lędźwiowe - ból

Entezopatia więzadła biodrowo-lędźwiowego – objawy

Głównym objawem entezopatii jest ból więzadła biodrowo lędźwiowego, który jest odczuwany na dole pleców, mniej więcej szerokość dłoni od środka kręgosłupa nad wyczuwalną twardą kością talerza biodrowego. Naciśnięcie tego miejsca powoduje bardzo silny ból. Może on też powodować ból pośladka oraz być przyczyną bólu biodra i pachwiny. Jego charakter jest ćmiący, szczypiący, a przy pewnych ruchach może przechodzić w ostry i przeszywający.

Więzadło biodrowo lędźwiowe mapa bólu

Dolegliwości nasilają się również podczas:

  • wstawania po długim siedzeniu, zwłaszcza na miękkiej kanapie
  • przewracania się w łóżku z boku na bok
  • pochylania się do przodu
  • rotacji tułowia
  • w ciężkich przypadkach także w trakcie chodzenia, wtedy ból może nawet utrudniać poruszanie się

Przyczyny entezopatii więzadła biodrowo lędźwiowego

Istnieje wiele procesów, w wyniku których więzadło biodrowo lędźwiowe może ulec zwyrodnieniu. Ich wspólną cechą jest powodowanie dużych naprężeń pomiędzy kręgosłupem lędźwiowym, a miednicą. Należą do nich:

  • praca w pochyleniu do przodu w połączeniu ze skrętami tułowia
  • przewlekła rwa kulszowa
  • niestabilność kręgosłupa lędźwiowego – kręgozmyk
  • wiotka tkanka łączna – nadmierna rozciągliwość stawów
  • otyłość
  • różnica długości nóg
  • skolioza (skrzywienie boczne kręgosłupa)
  • zwyrodnienie stawu biodrowego
  • operacje kręgosłupa lędźwiowego

Leczenie bólu więzadła biodrowo-lędźwiowego

Injekcje

Zastrzyk do przyczepu więzadła biodrowo lędźwiowego jest bardzo skuteczną i szybką metodą walki z bólem. Prawidłowo wykonany najczęściej zapewnia pełną i trwałą poprawę. Najczęściej jest to przeciwzapalny zastrzyk sterydowy, ale stosuje się też proloterapię lub osocze bogatopłytkowe.

Fizjoterapia

Terapeuci manualni pomogą wzmocnić odpowiednie mięśnie i rozciągnąć przykurcze, aby zmniejszyć naprężenia w więzadle.

Leczenie przyczyny

Często sam zastrzyk do przyczepu więzadła w zupełności wystarcza, jednak czasem konieczne jest również zadziałanie na pierwotną przyczynę entezopatii. Najczęściej wykonuje się leczący rwę kulszową zastrzyk nadtwardówkowy.

Andrzej Kroszczyński Specjalizacja: Lekarz rehabilitacji medycznej

Jako specjalista w dziedzinie nieinwazyjnego leczenia przepuklin i bólów kręgosłupa, moim zadaniem jest przynosić ulgę pacjentom doświadczającym bólu. Artykuły medyczne dostępne na stronie przygotowuję na podstawie swojego doświadczenia oraz aktualnych prac naukowych.

Bibliografia

  1. Palastanga, Nigel; Field, Derek; Soames, Roger (2006). Anatomy and Human Movement: Structure and Function. Elsevier Health Sciences. pp. 332–333. ISBN 0-7506-8814-9.
  2. Gray, Henry (1918). “Articulation of the Vertebral Column with the Pelvis”. Anatomy of the Human Body. Bartleby. p. 306.