Staw krzyżowo biodrowy: objawy, przyczyny, leczenie bólu

Ból stawu krzyżowo biodrowego

Ból stawu krzyżowo biodrowego

Dysfunkja stawu krzyżowo biodrowego jest częstą przyczyną bólów pleców. Dolegliwości bywają uciążliwe i przewlekłe. Chorzy często długo czekają na właściwą diagnozę oraz skuteczne leczenie.

Ból stawu krzyżowo biodrowego – objawy

Umiejscowienie

Ból jest najczęściej jednostronny, umiejscowiony w górnej części pośladka oraz dolnej części pleców, z boku kręgosłupa. Często poniżej tak zwanych dołeczków Wenus.

Ból stawu krzyżowo biodrowego

Ból może promieniować do pośladka, pachwiny, tylnej i bocznej części uda oraz tylno bocznej łydki. Między innymi dlatego jest często mylony z rwą kulszową.

Staw krzyżowo biodrowy - promieniowanie bólu

Charakter bólu

Charakter bólu może być tępy, albo ostry i przeszywający. Dolegliwościom może towarzyszyć wzmożone napięcie mięśni dolnego grzbietu.

U kogo powstaje ból stawu krzyżowo biodrowego?

Ból najczęściej pojawia się u osób, które przeszły uraz miednicy, na przykład stłuczenie biodra w wyniku upadku lub u osób po operacji na kręgosłup lędźwiowy. Inne okoliczności opisane są w sekcji: „Przyczyny bólu stawu krzyżowo biodrowego”

Co nasila ból stawu krzyżowo biodrowego?

Ból nasila się podczas długotrwałego stania lub siedzenia, przewracaniu się w łóżku, wstawaniu z łóżka i z krzesła, wsiadania do samochodu, zakładania skarpetek oraz długotrwałej jazdy samochodem.

Co przynosi ulgę?

Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz odpoczynek.

Przebieg schorzenia

Ból może pojawić się nagle, na przykład przy podnoszeniu ciężaru ze skrętem tułowia. Najczęściej jednak rozwija się powoli i jest poprzedzony urazem miednicy. Ból narasta powoli, doprowadzając do tego, że pacjent ma problemy z codziennym funkcjonowaniem. Do bólu często dołączają się przykurcze mięśniowe oraz sztywność. W wyniku przewlekłego napięcia mięśni pośladków może rozwinąć się zespół mięśnia gruszkowatego oraz punkty spustowe. Gdy boli staw krzyżowo biodrowy, nastrój pacjentów staje się obniżony i drażliwy, może nawet pojawić się depresja.

Anatomia stawu krzyżowo biodrowego

Staw krzyżowo biodrowy (po angielsku: sacroiliac joing) stanowi połączenie między kością biodrową oraz krzyżową. Przenosi on ciężar górnej połowy ciała do kości biodrowej i kończyn dolnych. Kości biodrowa i krzyżowa ściśle przylegają do siebie na dużej powierzchni. Szpara stawowa jest bardzo wąska. Budowa tego stawu wymaga, aby był on stabilizowany przez liczne więzadła. Ruchy w stawie umożliwiają amortyzowanie sił działających kręgosłup.

Anatomia stawu krzyżowo biodrowego

Przyczyny bólu stawu krzyżowo biodrowego

Przyczyny mechaniczne

Powierzchnie tworzące staw powinny być gładkie i idealnie dopasowane. Jeżeli na tych powierzchniach pojawią się nierówności lub zostaną one przesunięte wobec siebie albo siły na nie działające będą działać pod niewłaściwym kątem, wówczas zamiast ślizgać się, będą one o siebie tarły. Z biegiem czasu stanowiąca wyściółkę stawu chrząstka stawowa zostanie wytarta i pojawi się ból oraz zapalenie.

Ten mechanizm dysfunkcji stawu ma miejsce w następujących przypadkach:

  • Uraz miednicy, na przykład w wyniku upadku. Może on powodować podwichnięcie, zablokowanie lub jedynie minimalne przesunięcie powierzchni stawowych, co może powodować ich tarcie o siebie.
  • Przewlekłe, asymetryczne obciążanie miednicy, które ma miejsce w: skrzywieniu kręgosłupa (skoliozie), różnicy długości kończyn dolnych, przykurczach w kończynach dolnych, przewlekłej rwie kulszowej.

Innymi mechnanicznymi przyczynami bólu są jego hipermobilność lub hipomobilność.

Zapalenie

Obustronne, przewlekłe zapalanie stawów krzyżowo biodrowych jest charakterystyczne dla zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZSSK).

Przyczyny hormonalne

Hormony podczas ciąży i porodu rozluźniają połączenia miednicy powodując zwiększoną mobilność stawów, co może prowadzić do ich dysfunkcji oraz bólu.

Diagnostyka bólu stawu krzyżowo biodrowego

Najważniejsze jest dokładne badanie przez doświadczoną osobę. W celu postawienia diagnozy lekarz przeprowadza odpowiednie testy. Pomocne mogą być potrzebne badania obrazowe takie jak RTG, tomografia komputerowa lub/i rezonans magnetyczny. W pewnych wypadkach potrzebne są też badania laboratoryjne takie jak: OB, morfologia krwi obwodowej, czynnik reumatoidalny, CRP, OB, przeciwciała przeciwjądrowe (ANA), antygen HLA-B27

Leczenie bólu stawu krzyżowo biodrowego

Zastrzyk przeciwzapalny

W bólu długotrwałym i uciążliwym najlepszym rozwiązaniem jest zastrzyk przeciwzapalny do stawu krzyżowo biodrowego, czyli tak zwana blokada. Jeżeli jest prawidłowo wykonany, ból znika lub znacznie zmniejsza się około 4 dni po zabiegu i z reguły więcej się już nie pojawia. Szpara stawu jest wyjątkowo wąska i może być przesłoniona wyroślami kostnymi (zmiany zwyrodnieniowe). Czyni to prawidłowe wprowadzenie igły do stawu bardzo trudne. Dlatego bardzo pomocna w wykonaniu zabiegu jest fluoroskopia, czyli badanie umożliwiające podgląd i dokładne, celowane wprowadzenie igły do stawu. Zabieg taki jest najczęściej krótki i pacjent idzie po nim do domu tego samego dnia.

Fizjoterapia

Kiedy ból stawu minie, może okazać się, że „pamiątką” po bólu są przykurcze w kończynach dolnych, które wytworzyły się przez miesiące lub lata trwania dolegliwości. Przykurcze te wymagają rozciągania, aby przywrócona została prawidłowa postawa ciała. W tym celu pacjenci powinni wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Bardzo wskazane są również wizyty u fizjoterapeuty. Fizjoterapia dysponuje również innymi pomocnymi metodami terapii takimi jak: mobilizacja stawów krzyżowo biodrowych lub kinesiotaping.

Fizjoterapia ma też zastosowania w przypadkach hipremobilności lub hipomobilności stawów krzyżowo biodrowych. Odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz zabiegi mogą umożliwić odblokowanie zablokowanych oraz ustabilizować nadmiernie ruchome stawy. Chiropraktycy mogą podjąć się próby nastawienia stawów.

Odnerwienie

W skrajnych przypadkach lekarz może dokonać odnerwienia stawy krzyżowo biodrowe. Powoduje to brak bóu, ale również i czucia w tych stawach. Anatomia ich unerwienia umożliwia nieoperacyjne przerwanie włókien czuciowych. Zabieg ten nazywany jest ablacją i może być wykonany za pomocą miejscowego podania alkoholu, radiofrekwencji, czyli podgrzania lub kriolezji, czyli wymrażania.

Zabieg w moim przekonaniu jest kontrowersyjny, gdyż, że odnerwienie może przyśpieszać ich degenerację (zwyrodnienie). Zabieg ten powinien być stosowany po wyczerpaniu innych, mniej inwazyjnych możliwości.

Operacja

Metody operacyjne stosuje się rzadko. Jednym ze wskazań do ich zastowowania są nawracające podwichnięcia.